werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Najpiękniejsze ogrody botaniczne dostępne online

opracowanie: Patrycja Fleiszer

Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 zdaje się nie odpuszczać, a kolejne obostrzenia coraz szczelniej zamykają nas w domach. Ale któż z nas nie ma już dosyć siedzenia na kanapie i oglądania kolejnych odcinków seriali? Powietrze, przyroda, kwiaty – to o tym dzisiaj marzymy. 

A gdzie można można podziwiać piękne, często rzadkie rośliny przez cały rok? Oczywiście w ogrodzie botanicznym. Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie ponad 1700 ogrodów botanicznych na świecie, ale nie znaczy to, że możemy ich zwiedzać. Oto najpiękniejsze na świecie ogrody botaniczne dostępne dla wirtualnych owiedzających.

1/4 Ogród Wersalski, Francja

ogród wersal
fot. Shutterstock

To wyjątkowa okazja do spokojnego zwiedzania jednego z najbardziej zatłoczonych przez turystów miejsc na mapie Paryża. W 1661 roku André Le Nôtre otrzymał od króla Ludwika XIV polecenie, aby z lasu i bagien stworzył ogród. Architekt wziął sobie do serca słowa monarchy i stworzył ogrodnicze arcydzieło o powierzchni 250 akrów uważane dziś za pierwowzór eleganckiego i ściśle zaplanowanego ogrodu w stylu francuskim. Wirtualną wycieczkę rozpoczniecie TUTAJ.

2/4 Ogrody Zamku Trauttmansdorff, Włochy

tyrol południowy
tyrol włoski
fot. Shutterstock

To urokliwe miejsce znajdujące się niedaleko uzdrowiskowej miejscowości Merano w Południowym Tyrolu, uważane jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych we Włoszech. W środku ogrodu znajduje się wybudowany w 1850 roku zamek. Sam ogród zaś podzielono na cztery strefy – letnią, wodną, tarasową, leśną oraz florę Południowego Tyrolu. Zwiedzający mogą obejrzeć, między innymi 700-letni gaj oliwny, las bambusowy i ogród wertykalny, wystarczy kliknąć TUTAJ.

3/4 Kew Gardens, Anglia

Kew Gardens
Kew Gardens London
fot. Shutterstock

To nie tylko kompleks ogrodów botanicznych i szklarni, ale także placówka nauka i jedno z największych na świecie herbariów. Obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Królewskie Ogrody Botaniczne to największa i najbardziej różnorodna kolekcji roślin oraz drzew na świecie. Na terenie znajduje się także galeria sztuki oraz pałac. Jednak największą chlubą ogrodów jest wiktoriańska szklarnia The Temperate House, w której znajduje się 27 000 gatunków roślin. Wycieczkę możecie rozpocząć TUTAJ.

4/4 Ogród Botaniczny w São Paulo

ogród botaniczny sao paulo

Założony w 1938 roku przez Frederico Carlosa Hoehne ogród botaniczny chroni amazońską faunę, a cenne okazy lokalnej flory przechowuje w banku nasion. Wybierzcie  się na spacer uroczymi ścieżki parku, które ozdabiają ogromne palmy, a może uda wam się dostrzec zielone tukany, wyjce, marmozety albo inne egzotyczne zwierzęta zamieszkujące teren Jardim Botânico de São Paulo? Kliknijcie TUTAJ i rozpocznijcie spacer.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco