werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Architektura
  • Dzieje się

Słynne światowe zabytki na wyciągnięcie ręki (dosłownie)

autor: Patrycja Fleiszer

Pandemia koronawirusowa sprawiła, że czasowo zamknięto większość atrakcji turystycznych i przestrzeni publicznych. Kolejne państwa zamykają swoje granice, a lekarze wzywają do praktykowania dystansu społecznego, czyli do pozostawania w domu i unikania zatłoczonych miejsc. Musimy odłożyć swoje plany wakacyjne na później, ale wcale nie musimy rezygnować z kultury.

Pozytywnym aspektem jest fakt, że wiele muzeów i instytucji kulturalnych na całym świecie oferuje bezpłatne wirtualne wycieczki i wystawy, z których możemy korzystać w swoich domach. Tym samym, bez paszportów i wiz możemy zwiedzać najdalsze zakątki świata. I to całkiem za darmo.

taj mahal
Fot. Taj Mahal (Shutterstock)

1/12 Taj Mahal, Delhi

Wpisany na listę siedmiu nowych cudów świata, nazywany Świątynią Miłości obiekt można zobaczyć klikając TUTAJ. Podczas wirtualnej wycieczki, oprócz mauzoleum możecie zwiedzić ogród krajobrazowy wraz z przynależącymi do niego kanałami wodnymi.

wieża eiffla
Fot. Wieża Eiffela, Jenil Gogari (Unsplash)

2/12 Wieża Eiffla, Paryż

Jeśli nie mieliście okazji wjechać na Wieżę Eiffla (albo nie pozwolił wam na to lęk wysokości) teraz macie szansę stanąć na jej szczycie i z góry spoglądać na dachy Paryża. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

wersal
galeria zwierciadlana wersal
Fot. Wersal z zewnątrz i Galeria Zwierciadlana (Shutterstock)

3/12 Wersal, Paryż

Podczas wirtualnego pobytu w Paryżu warto odwiedzić rezydencję Króla Słońce. Klikając TUTAJ możecie obejrzeć 21 pałacowych pokoi, w tym sypialnie królewskie i słynną Galerię Zwierciadlaną. 

stonehenge
Fot. Stonehenge, K. Mitch Hodge (Unsplash)

4/12 Stonehenge, Chippenham

Na spacer wokół najsłynniejszego europejskiego kromlechu możecie wybrać się klikając TUTAJ. Znajdujący się na terenie Wielkiej Brytanii obiekt pochodzący z epok neolitu i brązu wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Prambanan Indonezja
Fot. Świątynia Prambanan (Shutterstock)

5/12 Prambanan, Yogyakarta

Jeden z największych hindustycznych kompleksów światynnych w Indonezji składa się z 224 świątyń wpisanych w trzy ogromne kwadraty. Pochodzący z IX wieku zespół świątynny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a zwiedzać ją możecie TUTAJ.

Burgtheater
Fot. Wnętrze Burgtheater w Wiedniu (Shutterstock)

6/12 Burgtheater, Wiedeń

Gmach teatru i słynne freski na sklepieanich, w tym tzw. „Wóz Tespisa” autorstwa braci Klimtów oraz Franza Matscha są dostępne dla zwiedzających TUTAJ. Wiedeński teatr warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Choćby wirtualnie.

Zobacz także: Światowe muzea, które zwiedzisz bez wychodzenia z domu

San Gennaro Neapol
Fot. Katakumby San Gennaro (Shutterstock)

7/12 Katakumby San Gennaro, Neapol

Zwykle oblegany przez turystów Neapol dziś świeci pustkami. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce włoskie ulice znów staną się gwarne. Póki co, klikając TUTAJ możecie wirtualnie wybrać się w podróż do stolicu Kampanii i zwiedzić znajdujące się pod kościołem Madre di Buon Consiglio katakumby z II wieku naszej ery.

freski w kaplicy sykstyńskiej
kaplica sykstyńska
Fot. Kaplica sykstyńska z zewnątrz (Shutterstock); freski w Kaplicy Sykstyńskiej, Calvin Craig (Unsplash)

8/12 Kaplica Sykstyńska, Watykan

Zwykle zatłoczone zabytki Watykanu TUTAJ zwiedzcie spokojnie i bez kolejek. Macie też niepowtarzalną okazję z bliska przyjrzeć się słynnym freskom Michała Anioła.

kozłówka muzeum
muzeum zamoyskich w kozłówce
Fot. Pałac w Kozłówce z zewnątrz i w środku (Shutterstock)

9/12 Muzeum Zamoyskich, Kozłówka

We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku. Klikając TUTAJ możecie przespacerować się po dziedzińcu, zwiedzić kaplicę oraz pałac jednego z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie.

łazienki królewskie
Fot. Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich (Shutterstock)

10/12 Łazienki Królewskie, Warszawa

Zwiedzicie Salę Salomona, poznacie ciekawe historie o pałacu i jego mieszkańcach, a nawet odnajdziecie ślady walki z epidemią Dżumy. O wszystkim opowiedzą wam pracownicy kompleksu pałacowego w ramach akcji #WirtualnyPrzewodnik. Szczegóły na Facebooku Łazienek.

Fot. Zamek Królewski w Warszawie (Shutterstock)
Fot. Zamek Królewski w Warszawie (Shutterstock)
Fot. Zamek Królewski w Warszawie (Shutterstock)

11/12 Zamek Królewski, Warszawa

Możecie wybrać się na prywatne zwiedzanie siedziby polskich władców i z bliska obejrzeć, między innymi Salę Tronową, Pokój Marmurowy, czy Pokój Sypialny. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

koplania soli wieliczka
Fot. Kopalnia soli w Wieliczce (Shutterstock)

12/12 Kopalnia Soli, Wieliczka

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalnia, TUTAJ udostępnia swoją trasę muzealną, podczas której zwiedzicie podziemne komory, w których znajdują się zabytkowe obiekty oraz obejrzycie niezwykłe solne rzeźby. 

 

Zdjęcie główne: Taj Mahal, Sylwia Bartyzel (Unsplash)

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco