werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Dzieje się

Światowe muzea, które zwiedzisz bez wychodzenia z domu

autor: Patrycja Fleiszer

Koronawirus zamknął nas wszystkich w domach na przymusowej kwarantannie. I chociaż brak możliwości swobodnego podróżowania, czy spotykania się ze znajomymi jest dosyć uciążliwy, może mieć też pozytywne strony. Wreszcie mamy szansę przeczytać niedokończone książki, nadrobić zaległości w świecie filmów i seriali, a nawet... wybrać się do muzeum. I to bez stania w kolejce i przebijania się przez tłumy innych turystów!

Ponad 500 muzeów z całego świata, od Warszawy po Nowy Jork, udostępnia swoje kolekcje zwiedzającym za pomocą Google Arts & Culture lub własnych aplikacji. My z tej długiej listy wybraliśmy 12 muzeów w Polsce na świecie, które szczególnie polecamy odwiedzić.

1. Muzeum Brytyjskie, Londyn

Jedno z największych na świecie muzeum historii starożytnej udostępnia wirtualnym zwiedzającym swoje zasoby: Wielki Dziedziniec im. Królowej Elżbiety II (The Great Court), egipskie mumie, Kamień z Rosetty, czy listy amarneńskie. Wirtualną wycieczkę rozpoczniecie klikając TUTAJ.

2. Muzeum Orsay, Paryż

Sławne muzeum sztuki francuskiej oferuje spacer online podczas którego możecie obejrzeć największe dzieła takich artystów, jak: Claude Monet, Paul Cézanne, Auguste i Paul Gauguin. Kliknijcie TUTAJ i przenieście się do Paryża.

3. Muzeum Guggenheima, Nowy Jork

Jeśli zawsze marzyliście, by przejść się słynnymi schodami Guggenheima i podziwiać zebrane w kultowym muzeum dzieła sztuki, kliknijcie TUTAJ. Wśród dostępnych zbiorów znajdziecie, między innymi rzeźby Pawła Althamera.

muzeum guggenheima
muzeum guggenheima w nowym jorku
Fot. Schody w Muzeum Guggenheima, Leslie Holder (Unsplash); Muzeum Guggenheima (Shutterstock)

4. Muzeum Sztuki, Hongkong

Główne muzeum sztuki w Hongkongu zaprasza na wirtualny spacer po chińskiej krainie malarstwa, kaligrafii oraz rzeźby. Wśród zbiorów również prace lokalnych artystów. TUTAJ rozpocznie zwiedzenie.

5. Muzeum Vincenta van Gogha, Amsterdam

Największa na świecie kolekcja obrazów, rysunków, a także prywatnej korespondencji Vincenta van Gogha dostępna jest dosłownie na wyciągnięci ręki. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

6. Galeria Tretiakowska, Moskwa

W swoich zbiorach posiada jedną z największych na świecie kolekcję dzieł sztuki rosyjskiej. W ramach wirtualnego zwiedzenia galerii, klikając TUTAJ, możecie wybrać się na wystawę malarstwa Wasilija Kandinskiego. 

galeria tretiakowska
tretiakowska galeria
Fot. Galeria Tretiakowska w Moskwie (Shutterstock)

7. Muzeum Pergamońskie, Berlin

Wirtualna wycieczka w głąb kultury starożytnej Grecji i Bliskiego Wschodu. Wśród zbiorów dostępnych online zobaczycie, między innymi: Bramę Ishtar, Wielki Ołtarz Zeusa oraz Procesję świątyni Marduka z czasów Nabuchodonozora II. TUTAJ rozpoczniecie zwiedzanie.

8. Muzeum Narodowe, Kraków

Wszystkie muzea i galerie w Polsce są obcenie zamknięte, ale nie znaczy to, że nie możemy ich odwiedzić. Muzeum Narodowe w Krakowie w swoich zbiorach online udostępnia, między innymi malarstwo Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Czapskiego. TUTAJ obejrzycie wystawy.

9. Muzeum Narodowe, Warszawa

Warszawskie muzeum we współpracy z Google Arts & Culture zaprasza na wystawy: polskiego designu, sztuki haftu oraz na wirtualny spacer po nubijskiej katedrze z VII wieku w słynnej Galerii Faras. Wystarczy klinkąć TUTAJ.

9. Muzeum Sztuki, Łódź

W czasie kwarantanny możecie przeglądać zasoby łódzkiego muzeum, a wśród nich prace: Jerzego Nowosielskiego, Karola Hillera, czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. TUTAJ rozpoczniecie zwiedzanie.

11. Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa

Poza wirtualnym zwiedzaniem muzeum, obiekt organizuje także lekcje historii online skierowane do uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych. Polecamy śledzić profil na Facebooku muzeum.

12. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

Klikając TUTAJ poznacie 1000 lat historii Żydów polskich, obejrzycie wystawę poświęconą Irenie Sendlerowej oraz niezwykłą kolekcję judaików "Biografie rzeczy" przekazynych muzeum przez osoby prywatne.

muzeum polin
Fot. Fragment wystawy w Muzeum POLIN (Shutterstock)

Zdjęcie główne: British Museum, Viktor Forgacs (Unsplash)

Zostań z nami

Bądź na bieżąco