werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Architektura
  • Świat
  • Sprawdzone miejsca

Ives Saint Laurent ma swoje muzeum w Maroku

autor: Weranda Weekend

To kolejny obowiązkowy punkt na mapie tętniącego życiem Marrakeszu. Znany projektant ma tam muzeum poświęcone jego twórczości.

Nie bez przyczyny jest to właśnie Marrakesz, artysta uwielbiał to miasto. Pierwszy raz przyjechał tu w latach 60. i od tamtego czasu regularnie wracał na wakacje, ale też by pracować nad kolekcją haute couture. W muzeum zobaczycie m.in. odważne w kolorach projekty couture, ale też mnóstwo akcesoriów a wraz z nimi sposób pracy, czyli szkice i filmy, w tym z pokazów mody. I nie będzie to część stała – prezentowane projekty będą się zmieniać, tak by goście zawsze zobaczyli coś nowego.

Oprócz wystawy poświęconej Ives'owi Saint Laurentowi będzie też część pokazująca pracę innych artystów z dziedzin sztuki, projektowania, ale też antropologii czy botaniki. Pierwsza wystawa prezentuje prace malarza, Jacquesa Majorelle. Ten rezydujący w mieście artysta był mocno związany z Marrakeszem, na jego cześć nazwano piękny zielony park w centrum miasta – Jardin Majorelle. Ives Saint miał przylegającą do parku rezydencję Villa Oasis, którą można dziś zwiedzać wraz z odnowionym wokół terenem.

W muzeum jest też doskonale zaopatrzona biblioteka i księgarnia z kawiarnią; znajdziecie tu wiele rzadkich książek na temat Maroka, jego historii i tradycyjnej kultury.

Kontakt

Muzeum Ives'a Saint Laurenta w Maroko
Marakesz 40090
Rue Yves St Laurent
www.museeyslmarrakech.com
Godziny otwarcia:
10:00 - 18.00
z wyjątkiem środy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco