werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • Dzieje się

Szkocja: Muzeum V&A Dundee

autor: Amelia Safader

Mieszkańcy miasta Dundee mają powód do dumy. Po 10 latach planowania, w końcu, właśnie w ich mieście, otworzono pierwsze muzeum designu w Szkocji. Mieści się w nowoczesnym, spektakularnym budynku nad rzeką Tay. 

Oryginalne muzeum V&A (nazwa została nadana na cześć królowej Wiktorii i księcia Alberta) stanęło 150 lat temu w Londynie, na South Kensington i jest największym na świecie muzeum wzornictwa i sztuki dekoracyjnej. Szkockie V&A dzięki nazwie ma się odnosić do tego znanego miejsca z tradycjami. 

Budynek zaprojektował japoński architekt Kengo Kuma. Zainspirowany klifami położonymi na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji, prostą w formie bryłę pokrył prefabrykowanymi pasami płyt, które biegną poziomo wokół zakrzywionych betonowych ścian. Efekt jest zachwycający. A potęguje go jeszcze położenie muzeum – stoi bowiem nad rzeką Tay. Część budynku wystaje nad wodę jak dziób łodzi, co ma przypominać przemysłowy, stoczniowy charakter miasta.

Wewnątrz tego spektakularnego budynku czeka wiele równie ciekawych wystaw, dotyczą różnych dziedzin, zaczynając od architektury, poprzez modę, meble i inżynierię, aż do projektowania gier wideo. Jest tu około 300 eksponatów pochodzących z kolekcji sztuki, designu, ale też z muzeów i prywatnych kolekcji z innych krajów. Zobaczycie tu np. zarówno XV-wieczne iluminowane manuskrypty, diamentową tiara Cartiera, jak i kostium noszony przez Natalie Portman w Star Wars: Atak Klonów. 

ekspozycja muzeum designu w szkocji
wnętrze muzeum designu w szkocji
muzeum designu szkocja
V&A Dundee Muzeum
fot. materiały prasowe

Muzeum stawia na kreatywność, dlatego organizowane są tu również liczne warsztaty zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Co powiecie na przebranie się za gościa herbaciarni i dołączenie do interaktywnej wycieczki razem ze swoim maluchem? A może macie ochotę stworzyć wykrój sukienki pod okiem fachowca lub nadać nowe życie starym ubraniom? 

Oprócz największej w Szkocji przestrzeni wystawienniczej, w muzeum znajduje się restauracja i taras z widokiem na rzekę Tay.

A tu film z pięknymi kadrami budynku i krótki wywiad z architektem:

Kontakt

Muzeum V&A Dundee
Otwarte codziennie
10:00 - 17:00
z wyjątkiem 25 i 26 grudnia
www.vam.ac.uk
reklama

Lokalizacja

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco