werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca

Bydgoszcz: muzeum dla czyścioszków

autor: Weranda Weekend

Nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle, jadąc do Bydgoszczy. Co najwyżej pachnącą kostkę zabierzesz do kieszeni. A znajomym opowiesz o wizycie w jedynym w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu.

W bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu poznasz historię mydła od średniowiecza po czasy współczesne, dowiesz się, kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik i skąd u Ludwika XIV taka awersja do kąpieli, przekonasz się, jak wyglądały zabiegi higieniczne babć i prababć. Żadnego bicia piany, tylko garść konkretnych informacji z historii zabiegów higienicznych. Dodajmy, że historii, które raczej nie zapełniają szkolnych podręczników.

A ta konkretna historia, historia Muzeum Mydła zaczyna się w 2010 roku. Daria Kieraszewicz i Adam Bujny zaczynają gromadzić przedmioty codziennego użytku związane z higieną. Ich piwnice i strychy zapełniają się baliami, tarami, wannami i akcesoriami do wyrobu mydełek. Nawiązują w ten sposób do historii Bydgoszczy – w końcu to tutaj od końca XVIII wieku rozwijała się prężnie produkcja mydła i świec.

Z czasem pojawił się pomysł: czemu nie zgromadzić tych wszystkich przedmiotów we wspólnej przestrzeni? Może w… muzeum?

W 2012 roku powstaje Muzeum Mydła i Historii Brudu, a zwiedzający oglądają dziesiątki eksponatów zgromadzonych w trzech kamienicach przy bydgoskim Starym Mieście: pierwszą przenośną ubikację, XIX-wieczny pokój kąpielowy, średniowieczną łaźnię czy kolekcję mydeł z całego świata. Uśmiech budzą przedwojenne reklamy środków czystości, a ciekawość – dokumenty dotyczące zabiegów higienicznych. Eksponaty można dotykać, wąchać a te wykonane w trakcie warsztatów pod okiem Mistrza Mydlarskiego – zabrać do domu.

Atrakcje Muzeum Mydła i Historii Brudu:

Obwoźna Pracownia Mydła – przyjeżdża do tych, którym nie po drodze do Bydgoszczy. Uczestnicy warsztatów poznają techniki produkcji mydła, sami produkują pachnące kostki w międzyczasie słuchając opowieści animatorów: "Skąd wzięło się mydło i jak myto się dawniej?".

– Urodziny dla najmłodszych.

Muzeum i Kino – wizyta w Muzeum Mydła połączona z seansem w pobliskim Cafe Kino.

Sklep – a w nim dziesiątki pachnących mydełek: marokańskich, syryjskich, naturalnych.

Kontakt

Muzeum Mydła i Historii Brudu
Bydgoszcz ul. Długa 13 - 17 www.muzeummydla.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco