werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Muzeum Grażyny Kulczyk w Szwajcarii

autor: Amelia Safader

Jeżeli dotąd nie mieliście okazji odwiedzić szwajcarskiego miasta Susch jest ku temu powód. Otworzyło się tu wyjątkowe miejsce, które będzie promować Polskę za granicą – Muzeum Grażyny Kulczyk. Zobaczycie tu wyjątkową kolekcję sztuki współczesnej. Miejsce miało powstać w Warszawie, jednak ostatecznie przeniosło się do Szwajcarii.

Muzeum znajduje się w alpejskiej dolinie w budynku XIX-wiecznego browaru, który niegdyś był klasztorem. Miejsce jest połączeniem historycznych zabudowań i nowych konstrukcji. Znajdziecie tam prawie 20 sal zarówno w starych jak i całkiem nowych budynkach, nawet tych wydrążonych w skalnych grotach. Budowa rozpoczęła się 3 lata temu i  doczekała się oficjalnego otwarcia 2 stycznia 2019 roku.

Muzeum sąsiaduje z Davos i St. Moritz. Będą tu prezentowane prace takich artystów jak Mirosław Bałka, Izabella Gustowska, Piotr Uklański. Uwaga skierowana zostanie też na twórczość wybitnych kobiet oraz na sztukę powstającą w Europie Środkowo-Wschodniej i szeroko rozumianym Zachodzie. Przewidziane jest tu również prowadzenie paneli dyskusyjnych oraz innych wydarzeń.

 

Obiekt zaprojektowany został przez najwybitniejszych architektów i artystów, co sprawia, że polska twórczość pojawia się na międzynarodowej scenie.

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco