reklama
  • Dzieje się
  • Europa

We Francji powstanie imponujące muzeum Picassa

autor: Amelia Safader

Muzeum Picassa w Antibes, do którego Picasso osobiście przekazał kolekcję swoich dzieł,
a w późniejszym czasie także ceramikę, rzeźby i gobeliny, już niedługo nie będzie jedynym tak wyjątkowym miejscem. W prowincji Aix-en Blay w Południowej Francji powstać ma muzeum poświęcone twórczości artysty z okresu małżeństwa z Jacqueline Roque.

Właśnie ogłoszono, że w południowej Francji w prowincji Aix-en-Blay powstanie muzeum poświęcone jednemu z najważniejszych przedstawicieli kubizmu. Wiadomość została przekazana przez pasierbicę malarza Catherine Hutin-Blay. W muzeum zobaczyć będzie można ponad 2000 dzieł, które powstały
w okresie małżeństwa z Jacqueline Roque
matką Catherine, z udziałem której powstało najwięcej obrazów.

Wśród setek jej portretów znajdują się zarówno te realistyczne jak i przedstawione w kubistycznym stylu. Roque w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek nie lubiła obnosić się ze związkiem ze znanym artystą, dlatego w pamięci zapisała się jako najbardziej tajemnicza wybranka malarza.

Muzeum State Hermitage w Petersburgu; fot. Shutterstock

Dla publiki zostaną wystawione także dzieła nigdzie niepokazywane wcześniej. Co będzie nie lada gratką dla pasjonatów sztuki. Przewidywane otwarcie planuje się na 2021 r., a powierzchnia budynku w której pokazane zostaną prace artysty ma zajmować 1500 metrów kwadratowych.

To imponujące, przestronne muzeum pozwoli lepiej przyjrzeć się pracy wybitnego artysty, który wpłynął na ukształtowanie się sztuki współczesnej, na stałe zapisując się w jej historii.

reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco