werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

15 inspirujących filmów, które zabiorą cię w podróż

autor: Patrycja Fleiszer

Można się spierać, które filmy zachęcają do odwiedzenia swojego miejsca akcji, pokazują prawdą o nim albo zakłamują rzeczywistość. Podobnie można spierać się o to, które filmy są warte obejrzenia, a na które szkoda czasu. Nie chcemy się spierać, a wybór pozostawiamy wam. Udanego seansu!

"Rzymskie wakacje" reż. William Wyler

Klasyk, do którego wraca się równie chętnie jak do Rzymu. Zabawny, bajkowy, a jednocześnie nieco dziwny romans Audrey Hepburn i Gregory'ego Pecka zanurzony w pięknym Rzymie w tle ogląda się przyjemnie. Przejażdżka vespą, szampan i tańce nad Tybrem – dla tych rozrywek nawet księżcznika ucieknie zw swojego pałacu. I wcale się jej nie dziwię.

rzymskie wakacje
rzymskie wakacje film
Na zdjęciach: kadry z filmu "Rzymskie wakacje" (materiały prasowe)

"Notting Hill" reż. Roger Michell

Kawa w papierowych kubkach, pchli targ ciągnący się przez całą ulicę i domy we wszystkich kolorach tęczy, z których najsławniejszym stał się ten z niebieskimi drzwami. Wszystko za sprawą miłosnej historii Williama Thackera (Hugh Grant) i Anny Scott (Julia Roberts). Bajka o londyńskim Notthing Hill, która wzrusza do dzisiaj.

notting hill
Na zdjęciu: kadr z filmu "Notting Hill" (materiały prasowe)

"Utalentowany Pan Ripley" reż. Anthony Minghella

Mimo że nie jest to film z gatunku tych przyjemnych, warto go obejrzeć. Pewien amerykański biznesmen wysyła Toma Ripley'a (Matt Damon) do Włoch, aby przywiózł do domu jego beztroskiego syna. Jednak Rzym, Wenecja i luksusowe życie skąpane w szampanie i blasku włoskiego słońca zdecydowanie nie sprzyjają powrotom...

utalentowany pan ripley
film utalentowany pan ripley
Kadr z filmu "Utalentowany Pan Ripley" (materiały prasowe)

"Między słowami" Sofia Coppola

Melancholijna opowieść uczuciu, które rodzi się między dwójką całkowicie różnych, ale równie samotnych Amerykanów (Scarlett Johannson i Bill Murray) przybywających Tokio. Drinki w barze hotelu Park Hyatt, szalone imprezy w kolorowych barach karaoke i spacer po zatłoczonych ulicach Tokio nigdy się nudzą.

Zobacz także: 10 filmowych hoteli, w których możesz spędzić noc

Między słowami
między słowami film
Na zdjęciach: kadry z filmu "Między słowami" (materiały prasowe)

"Życie jest cudem" reż. Emir Kusturica

Główny bohater Luka (Slavko Štimac) marzy, by wybudować tory kolejowe, które połączą jego małe bośniackie miasteczko z Serbią. Plany krzyżuje wybuch wojny. W dodatku zostawia go żona go zostawia, syn dostaje się do niewoli... a to dopiero początek komplikacji. Groteskowa opowieść o marzeniach i zakazanej miłości w czasie wojny na Bałkanach. Zieleń górskich krajobrazów miesza się tu z cygańską muzyką, a wojenna trauma z pulsującą życiową energią.

kusturica
życie jest cudem
Na zdjęciach: kadry z filmu: "Życie jest cudem" (materiały prasowe)

"Pociąg do Darjeeling" reż. Wes Anderson

Bajkowe kolory, przepiękne krajobrazy Indii w zestawieniu z głośnymi i ciasnymi pociągami oraz skomplikowaną relacją między trzema braćmi (Adrien Brody, Owen Wilson, Jason Schwartzman). Jeśli marzycie o podróży pociągiem po Indiach, ten film jest dla was. A piosenka z krótkometrażowego prologu "Hotelu Chevalier" z Natalie Portman ma szansę na zawsze zapisać się na waszej playliście.

pociąg do darjeeling
wes anderson
Na zdjęciach: kadry z filmu "Pociąg do Darjeeling" (materiały prasowe)

"Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" reż. Martin McDonagh

Urokliwe i pełne romantycznych zakamarków uliczki średniowiecznej Brugii to doskonała sceneria na film ...gangsterski. Bo właśnie do tego belgijskiego miasta z bajki trafia para płatnych morderców (Collin Farrel i Brendan Gleeson). W końcu nigdzie nie jest napisane, że Brugia jest zarezerwowana wyłącznie dla zakochanych par... 

najpierw strzelaj potem zwiedzaj
najpierw strzelaj potem zwiedzaj film
Na zdjęciach: kadry z filmu "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" (materiały prasowe)

"Vicky Cristina Barcelona" reż. Woody Allen

Woody Allen uwielbia piękne miasta obsadzać w głównych rolach swoich filmów. Tym razem zabierze was w podróż do Barcelony. W programie wycieczki: magiczna architketura Gaudiego, niezapomniane widoki i namiętny, ale bardzo burzliwy trójkąt z udziałem Penelope Cruz, Javiera Bardema i Scarlett Johansson. 

vicky cristina barcelona
Na zdjęciu: kadr na filmu "Vicky, Cristina, Barcelona" (materiały prasowe)

"Jedz, módl się, kochaj" reż. Ryan Murphy

To jedna z tych historii, w której główna boherka (Julia Roberts) budzi się i uświadamia sobie, że wszystko w jej życiu jest nie tak. Rozwodzi się więc z mężem i wchodzi w kolejny związek, ale nadal czuje pustkę. Postanawia zatem wyruszyć w podróż życia, podczas której odwiedza Włochy, Indie oraz Indonezję. I spotyka Javiera Bardema.

jedz módl się kochaj
jedz módl się kochaj film
Na zdjęciach: kadry z filmu "Jedz, módl się, kochaj" (materiały prasowe)

"O północy w Paryżu" reż. Woody Allen

Nie tylko wspaniałe miasto, ale też jego duchy, czyli najwięksi pisarze, malarze i barwne osobowości zamieszkujące stolicę Francji w XIX wieku i dwudziestoleciu międzywojennym – nocne zwiedzanie Paryża ze Scottem i Zeldą Fitzgeraldami, pijackie eskapady z Ernestem Hemingwayem i dyskuje z Salvadorem Dalim. Do tego świetna ścieżka dźwiękowa. Można oglądać w nieskończoność. 

o północy w paryżu
o północy w paryżu film
Na zdjęciach: kadry z filmu "O północy w Paryżu" (materiały prasowe)

"Frances Ha" reż. Noah Baumbach

Nowy Jork, ale trochę inaczej. Bez milionerów, szklanych domów i Upper East Side. Główna bohaterka (Greta Gerwig) nie tylko nie mieszka w ekskluzywnym apartamencie, ale w ogóle nie ma własnego mieszkania. W tym filmie zobaczycie niepewną, nieco zagubioną i po prostu bardziej ludzką twarz Wielkego Jabłka. 

Zobacz także: Śniadanie u Śniadanie u Tiffany'ego już nie tylko w filmie 

frances ha
Na zdjęciu: kadr z filmu "Frances Ha" (materiały prasowe)

"Dziewczynka w trampkach" reż. Haifaa al-Mansour

Nie jest łatwo ani wybrać się do Arabii Saudyjskiej, ani podejrzeć tamtejsze skomplikowane relacje rodzinne. W filmie zobaczycie saudyjskie ulice i lokalne sklepiki oraz wejdziecie do ukrytych za grubymi murami domów. I dowiecie się, jak trudno jest walczyć o dziecięce marzenia. To także pierwszy saudyjski film nakręcony przez kobietę.

dziewczynka w trampkach
dziewczyna w trampkach
Kadr z filmu "Dziewczynka w trampkach" (materiały prasowe)

"Spectre" reż. Sam Mendes

Ta część przygód Jamesa Bonda to prawdziwa wycieczka dookoła świata. Zaczyna się w na paradzie Día de los Muertos w Meksyku, by zaraz przenieść się do Austrii, Włoch, a nawet Maroka. Ale przecież wszyscy wiemy, że dla najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości nie ma rzeczy niemożliwych.

spectre
Na zdjęciu: kadr z filmu "Spectre" (materiały prasowe)

"Staniczek" reż. Veit Helmer

Azerski mix Wesa Andersona i Emira Kusturicy. Piękna historia o przyjaźni osadzona w surowym klimacie Azerbejdżanu. Wspaniałe górskie krajobrazy, wioski i miasteczka, a do tego piękne kolory i artystyczne ujęcia. Niezwykła opowieść, w której nie pada ani jedno słowo.

staniczek
staniczek film
Na zdjęciu: kadry z filmu "Staniczek" (materiały prasowe)

"Green Book" reż. Peter Farrelly

Bohaterowie filmu zabiorą was w podróż do przeszłościu na południe Stanów Zjednoczonych. Do krainy jazzu i przydrożnych barów, ale też wykwintnych przyjęć dostępnych tylko dla białej części społeczeństwa. Film nie tylko dla tych, którym marzy się przejażdżka Route 66.

green book
Na zdjęciu: kadr z filmu "Green book" (materiały prasowe)

Zdjęcie główne: kadr z filmu "O północy w Paryżu" (materiały prasowe)

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco