werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • Dzieje się

Jak się chronić przed infekcją w podróży

autor: Patrycja Fleiszer

Jeśli nie chcesz lub z jakiegoś powodu nie możesz zrezygnować z podróży, sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo oraz zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem. Te zasady warto zapamiętać i stosować zawsze, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa.

1. Zachowaj bezpieczną odległość

Z autobusu, pociągu lub tramwaju można zawsze wysiąść lub przynajmniej odsunąć się od osoby, która wygląda na chorą. W samolocie nie ma takiej możliwości, chyba że są wolne miejsca i załoga pozwoli ci się przesiąść. Jeśli obok ciebie siedzi osobą kaszląca lub/i kichająca, możesz zapytać o możliwość zmiany miejsca. Bezpieczna odległość to minimum 1 mter od osoby wykazującej objawy chorobowe.

2. Pamiętaj o higienie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie płynem na bazie alkoholu o stężeniu powyżej 60%. Ręce należy myć przez co najmniej 20 sekund, warto pomóc sobie jakąś piosenką, np. dwa razy śpiewając "Happy Birthday" lub... refren piosenki "Biała armia" Bajm: "Jesteś sterem, białym żołnierzem. Nosisz spodnie, więc walcz. Jesteś żaglem, szalonym wiatrem. Twoja siła to skarb". Ten ostatni stał się ostatnio hitem w sieci, tekst znają chyba wszyscy, a odśpiewanie piosenki zajmuje nieco ponad 20 sekund. 

Żelem antybakteryjnym możesz też przetrzeć podłokietniki, blaty oraz bagaż. Równie ważne jest jak najczęstsze dezynfekowanie własnych urządzeń (smarfonów, laptopów), a nawet kart kredytowych.

3. Maskę noś tylko w określonych wypadkach

Maski mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się twoich bakterii. Istnieją jednak określone wypadki, kiedy warto nosić maskę: jesteś pracownikiem służby zdrowia lub opiekujesz się kimś chorym na koronawirus i przebywasz z nim w jednym pomieszczeniu. 

Jeśli musisz nosić maskę, zapoznaj się z instrukcją, jak poprawnie ją użytkować – zakładaj ją po zdezynfekowaniu rąk, staraj się nie dotykać maski, zwłaszcza od frontu, również podczas zdejmowania. Po zdjęciu, natychmiast wyrzuć zużytą maskę do kosza i umyj ręce wodą z mydłem lub płynem aktybakteryjnym na bazie alkoholu.

jak sie chronic przed koronawirusem
Fot.: Erik Odiin (Unsplash)

4. Unikaj dotykania twarzy

Nie dotykaj ust, twarzy ani oczu. Dłonie dotykają wielu powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy. Dotykając twarzy nieumytymi dłońmi możesz przenieść wirusy na skórę, a stamtąd mogą one przedostać się do wnętrza organizmu.

5. Dbaj o innych

Zakrywaj usta, kiedy kichasz, kaszlesz, a nawet ziewasz, najlepiej kichając lub kaszląc do zgięcia łokcia albo w chusteczkę, którą zaraz wyrzucisz do kosza. 

6. Monitoruj sytuację

Sprawdź, czy kraj do którego lecisz wpuszcza zagranicznych pasażerów i nie obejmuje ich kwarantanną. Sytuacja na świecie jest na tyle dynamiczna, że informacje mogę zmieniać się w ciągu kiku minut. Zaglądaj na strony: www.gov.pl oraz who.int.

Zgodnie z zaleceniami WHO i polskiego rządu, zachęcamy, żebyście w tym trudnym czasie zrezygnowali z podróży i zostali w domach. 

Zdjęcie główne: Frank Vessia (Unpslash)

Źródło: who.int

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco