werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Góry Stołowe a w nich największe atrakcje: Błędne Skały, Teplickie Skały i Szczeliniec

autor: Anna Krawczyńska

Nie są to wysokie góry, ale nie o wielkość chodzi, a o ich magię. Góry Stołowe oferują krajobraz niczym z baśni: fantazyjne formy skalne, przepiękne szlaki i dziką przyrodą we wszystkich odcieniach zieleni. Widoki podziwia się tu z szeroko otwartymi ustami.


Są jednym z najpopularniejszych pasm górskich w Polsce i Czechach, położone w łańcuchu Sudetów Środkowych. Zbudowane z płasko leżących piaskowców i margli są jedynymi w Polsce górami o budowie płytowej. Turystów przyciągają swoją wyjątkową formą – bez stromych szczytów i ostrych grani, płaskie niczym stół są idealnym miejscem na wędrówki z dziećmi czy niespieszne spacery niewymagające wielkiego wysiłku. I wcale nie wieje tu nudą. Wręcz przeciwnie! Pełno tu labiryntów, skalnych mostów i bram, a także fantastycznych form przypominających ludzi, zwierzęta, gigantyczne grzyby czy maczugi.

Najlepszym punktem wyjściowym do zwiedzania Gór Stołowych jest Kudowa Zdrój. Blisko stąd jest do wszystkich najważniejszych atrakcji i szlaków.

błędne skały w górach stołowych
góry stołowe - błędne skały
góry stołowe atrakcje
fot. Shutterstock


1/3 Błędne skały

Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Błędne skały to malowniczy labirynt utworzony z piaskowców o wysokości od 6 do 11 metrów. Pełno tu korytarzy, zaułków, przesmyków i szczelin. Gdyby nie oznaczone przejścia, łatwo można byłoby się zgubić wśród skalnych korytarzy. Poza tym niektóre z nich są tak wąskie, że trzeba kucnąć albo wciągnąć brzuch, żeby móc się przecisnąć.

Wiele skał ma własne nazwy nawiązujące do ich kształtu. Co chwila z ziemi wyrastają skalne zwierzęta, grzyby, maczugi, klepsydry i baszty. Są tu m.in. Skalne Siodło, Kurza Stopka, Okręt, Dwunożny Grzyb, Wielka Sala. Na terenie Błędnych Skał znajduje się też punkt widokowy o nazwie „Skalne Czasze”, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć Karkonosze!

Dojazd do Błędnych Skał:

Do Błędnych Skał można dojechać samochodem drogą Stu Zakrętów (nr 387) od strony Kudowy Zdrój albo Karłowa lub dojść na piechotę. Na zmotoryzowanych czekają dwa parkingi. Z dolnego (tuż przy Drodze Stu Zakrętów, zwanego też YMCA) prowadzi ciekawa ścieżka przyrodnicza o długość 4,5 km. Parking drugi, płatny, znajduje się tuż przy punkcie kasowym, a ruch do niego jest wahadłowy.

Szlaki:

  • czerwony: z Karłowa, czas przejścia ok. 1 godz. 55 min.
  • czerwony: z Kudowy Zdroju, czas przejścia ok. 1 godz. 50 min.
  • zielony: z Kudowy Zdroju, czas przejścia ok. 2 godz. 25 min.
  • niebieski: z polany YMCA, czas przejścia ok. 30 min.

Błędne Skały – cennik wstępu: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, parking górny 20 zł.

góry stołowe szlaki
szlak zielony w Teplickich Skałach
fot. Shutterstock


2/3 Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki, zaliczany do Korony Gór Polski, jest najwyższą i najciekawszą górą całego pasma (919 m n.p.m.). Na szczyt prowadzi 680 kamiennych stopni, a charakterystyczny płaski wierzchołek to ogromny skalny labirynt. Klucząc między pólkami skalnymi, przeciskając się między szczelinami i podziwiając fantazyjne efekty erozji skał ma się wrażenie bycia w prawdziwie bajkowym świecie. Zresztą wystarczy popatrzeć na wyrastające z ziemi formy skalne. 

Nazwy najciekawszych nawiązują do ich kształtów. Mamy więc Wielbłąda, Małpoluda, Kwokę oraz Fotel Pradziada zwany też Tronem Liczyrzepy, który jest najwyższym punktem Szczelińca. Zdobycie go to oczywiście najważniejszy gwóźdź programu.
 

Szczeliniec atrakcje

Najpopularniejszy szlak na Szczeliniec Wielki prowadzi z Karłowa, niewielkiej wsi położonej u stóp góry. Dojście na szczyt wymaga 40 minut wspinaczki po schodach i kamieniach. Trasa warta jest wysiłku. Na końcu czekają piękne widoki na cztery strony świata z licznych punktów widokowych. Zachwycając się piękną panoramą z tarasu widokowego przy XIX-wiecznym schronisku PTTK Szczeliniec, nie dajcie się zwieźć wrażeniu, że jesteście na szczycie. Ten dopiero przed wami. Płatny odcinek zwiedzania, obejmujący labirynt na samym wierzchołku, zaczyna się za schroniskiem.

Wejście na szczyt nie oznacza też końca zabawy. Równie ekscytujące jest zejście, zwłaszcza jeśli wybierzecie zejście do Piekiełka – 17 metrowej szczeliny, z której potem przez Czyściec wydostaniecie się do Nieba – kolejnego punktu widokowego.

Ciekawostką Szczelińca są skały zwane chybotkami. Kołyską Księżniczki Emilki i Sercem Ducha Gór można poruszyć mimo ich wielkich gabarytów.

Dojazd do Szczelińca: 

Najbliższe miejscowości wypadowe to Karłów i Pasterka. W obu przypadkach auto można zostawić na parkingach. Karłów jest dużo częściej wybierany ze względu na łatwiejszy dojazd oraz udogodnienia na szlaku (schody, poręcze). Z kolei na parking w Pasterce prowadzi wąska droga odchodzącą od Szosy Stu Zakrętów.

Szlaki Szczelińca Wielkiego:

  • żółty: z Karłowa; trasa z barierkami i poręczami prowadzi do przełęczy pomiędzy Małym a Wielkim Szczelińcem, od przełęczy wędruje się bez szlaku po schodach i drewnianych podestach aż do samego schroniska. Czas przejścia ok. 40 min.
  • żółty: z Pasterki, trasa bez ułatwień, do przełęczy pomiędzy Małym a Wielkim Szczelińcem, od przełęczy wędruje się bez szlaku po schodach i drewnianych podestach aż do samego schroniska. Czas przejścia ok. 40 min.

Szczeliniec Wielki – cennik wstępu: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł.
 

szczeliniec labirynty
labirynty w górach stołowych
głazy w górach stołowych
fot. Shutterstock


3/3 Teplickie Skały

To kolejne skalny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Położony po czeskiej stronie, kilka kilometrów od granicy z Polską, jest niewątpliwie najefektowniejszym i najciekawszym miejscem w Sudetach. Pod względem bogactwa i różnorodności form skalnych przewyższa zarówno Błędne Skały, jak i Szczeliniec Wielki. Teplickie Skały są bardziej dzikie, ale też bardziej majestatyczne. Strzeliste i pionowe ściany nie mają tu po kilka czy kilkanaście metrów, ale osiągają nawet do 100 metrów wysokości. W połączeniu z zielonymi kobiercami mchów i paproci tworzą niesamowity klimat.

Sześciokilometrowa trasa przez Teplickie Skały prowadzi przesmykami, kładkami, schodami, po kamieniach i korzeniach. Można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin podziwiając po drodze wspaniałe formacje skalne takie jak Skalną Kaplicę, Niedźwiedzia Polarnego, Wykałaczkę Karkonosza, Targ Słoni. Oprócz podejścia do Zamku Strzemię nie ma tu różnic wysokości, ale zamek mimo trudnego podejścia trzeba zdobyć. To jedna z największych atrakcji na szlaku. Aby dostać się na punkt widokowy zlokalizowany w miejscu dawnej strażnicy, trzeba pokonać 300 schodów. Ostatnie metry to wspinaczka po niemal pionowej drabinie. Widok zapiera dech w piersiach!

Z kolei najbardziej mrocznym miejscem w Teplickich Skałach jest Sybir. Jary miedzy wysokimi masywami skalnymi tworzą plątaninę wąskich labiryntów, w których panuje lekki mrok i chłód. Śnieg często zalega tu do lata.

Jak dojechać do Teplickich Skał:

Teplickie Skały znajdują się w pobliżu czeskiego miasta Teplice nad Metują. Z Polski najkrótsza trasa dojazdowa prowadzi z Mieroszowa przez Zdoňov lub Mezimĕsti. Można też dojechać z Kudowy, Tłumaczowa lub Lubawki. Zaraz przy wejściu do rezerwatu znajduje się parking dla samochodów i autokarów, a także stacja kolejowa Teplice nad Metují skály.

Szlak Teplickich Skał:

  • niebieski: z Teplice nad Metují skály, czas przejścia ok. 3 godz.


Teplickie Skały – cennik wstępu: Dorośli - 100 koron; studenci, dzieci powyżej lat 6 - 50 koron, parking - 50 koron.

 

 >> ZOBACZ TEŻ: Czechy na weekend: skalne miasto Adrspach << 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco