werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Weekend w Polsce – na szlaku w Górach Stołowych

autor: Magda Wójcik
  • Sudety Środkowe

Pogmatwane labirynty skał o fantastycznych kształtach, urokliwe miejscowości uzdrowiskowe, bogate lasy i rozległe łąki. Góry Stołowe są przyjazne nawet mało wprawionym turystom. A setki zabytków czynią z nich jedne z najciekawszych historycznie gór w Polsce.

TRASA: KUDOWA-ZDRÓJ – BŁĘDNE SKAŁY
DŁUGOŚĆ:  8 KM CZAS: 2 GODZ. 30 MIN

Wycieczkę rozpoczynamy od założonego w XVIII w. Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju, gdzie można przechadzać się pomiędzy agawami, opuncjami i wspaniałymi rododendronami, a potem odpocząć w Pijalni Wód, przyglądając się freskom pokazującym złote czasy regionu. Dalej kierujemy się na ul. Moniuszki i zielonym szlakiem wspinamy się do Czermnej, starej osady tkackiej i najwyżej położonej dzielnicy Kudowy. Po drodze możemy na chwilę zatrzymać się w Altanie Miłości, skąd rozpościera się widok na zdrojową część miasta. Po chwili mijamy cmentarz i kościół św. Bartłomieja oraz słynną Kaplicę Czaszek.

Intencją jej twórcy, księdza Tomaszka, tutejszego proboszcza na przełomie XVIII i XIX w., była zaduma nad przemijaniem człowieka, a inspiracją wizyta w rzymskich katakumbach. Blisko 24 tys. czaszek i kości zamyka w sobie historię nawiedzających Europę epidemii cholery i kolejnych wojen. W Czermnej warto też obejrzeć wyrzeźbioną przed stu laty w drewnie lipowym ruchomą szopkę (ul. Kościuszki 101). František Štěpán zaczął rzeźbić ją jako 15-latek; 250 figurek powstawało przez niemal 20 lat.

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

Dalej wędrujemy opłotkami wsi, łąkami i lasem. Mijamy m.in. Pstrążną, dawną wioskę górników. Drogą wspinamy się powoli do rezerwatu, by wkroczyć na stromą, kamienistą ścieżkę i dotrzeć do skalnego labiryntu Błędnych Skał. Kilkusetmetrowa trasa prowadzi pomiędzy przyjmującymi przeróżne formy blokami skalnymi i czasem wymaga gimnastyki (skłonów i wciągania brzucha), by przecisnąć się przez niektóre ze szczelin.

Legenda mówi, że niecodzienna forma geologiczna wyrzeźbiona w piaskowcach przez wodę i wiatr jest dziełem Liczyrzepy. Duch gór odmówił oddania czci pogańskim bogom, za co został przeklęty przez kapłana i obśmiany przez wiernych. Ze złości tupnął nogą tak mocno, że skały popękały z hukiem, a poganie powpadali w wąskie szczeliny. Ten bajkowy krajobraz był tłem w filmie „Przyjaciel wesołego diabła” oraz wystąpił w „Opowieściach z Narnii: Książę Kaspian”.

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

GDZIE SPAĆ:
Ze znalezieniem noclegów w tej okolicy nie będzie problemu: zatrzymać się można w Kudowie-Zdroju, Dusznikach-Zdroju bądź Polanicy-Zdroju. Baza noclegowa jest spora – od pokojów
w domach prywatnych, przez kameralne wille, po pięciogwiazdkowe hotele, jak Hotel Spa Dr Irena Eris Polanica-Zdrój.

GDZIE JEŚĆ:
Niestety, Góry Stołowe to kulinarna pustynia. Aby zjeść coś dobrego, trzeba przejechać nawet 60 km. Najlepiej jedzenie mieć ze sobą; można też pytać u okolicznych gospodarzy.

CO ODWIEDZIĆ:
Muzeum Górnictwa, Nowa Ruda – Przejedź się podziemną kolejką i zobacz, jak dawniej wyglądało wydobycie węgla. www.kopalnia-muzeum.pl
Jaskinia Niedźwiedzia, Kletno – najdłuższa jaskinia Sudetów i największe tego typu odkrycie w Polsce. Warto wcześniej zarezerować bilety: www.jaskinia.pl.
Wambierzyce to polska Jerozolima, czyli jedna z najstarszych miejscowości pielgrzymkowych.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco