werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Weekend w Pieninach: odkryj uroki Szczawnicy

autor: Weranda Weekend

Wycieczki w Pieniny, spływ Dunajcem i atrakcje kulturalne Uzdrowiska Szczawnica. Jeśli szukasz pomysłu na weekend w otoczeniu natury, polecamy ten kameralny kurort.

 

Położona u stóp Pienin i Beskidu Sądeckiego Uzdrowisko Szczawnica to jedno z najciekawszych miejsc regionu. Zachwycające górskie krajobrazy i rwący Dunajec sprzyjają odpoczynkowi. Na spienione wody wypłynęli już flisacy – spływ tradycyjną łodzią to atrakcja, o której nie można zapomnieć w Pieninach. Alternatywą jest kajakarstwo górskie. Na amatorów pieszych wycieczek po górach czekają malownicze szlaki.

Weekend w Pieninach

Rezerwat Białej Wody obfituje w malownicze skałki i progi skalne, tworząc liczne przełomy i wodospady. Warto zobaczyć też atrakcje przyrodnicze tej części Polski – Wąwóz Homole Trzy Korony (z platformy widokowej na szczycie roztacza się widok na Pieniński Park Narodowy). Doskonałą propozycją jest możliwość zwiedzania okolicy konno. Stadnina Rajd, położona nieopodal rezerwatu, oferuje wycieczki i przejażdżki, w czasie których można podziwiać piękno dziewiczej górskiej przyrody. Górskie szlaki przyciągają także rowerzystów i biegaczy.

Po aktywnym dniu na łonie przyrody warto również odwiedzić miasto. Historyczne centrum Uzdrowiska Szczawnica skupione wokół Placu Dietla po renowacji przeprowadzonej przez rodzinę Mańkowskich odzyskało blask i cieszy oko detalami typowymi dla alpejskiej architektury. Co z atrakcjami kulinarnymi? Polecamy słynne domowe pierogi w restauracji Bohema oraz wizytę w kultowej Cafe Helenka.

Szczawnica na weekend pieniny
fot. Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica

Architektura i oferta kulturalna w Szczawnicy

Do Uzdrowiska Szczawnica warto również przyjechać z powodu bogatej oferty kulturalnej. Na szczególną uwagę zasługują Galeria Pijalni Wód i Dworek Gościnny. Dworek Gościnny to perła przedwojennej Szczwanicy i centrum kulturalno-rozrywkowego Pienin, które po połowie wieku powróciło na kulturalną mapę Polski. Galeria, mieszcząca się w sercu kurortu, w zrekonstruowanej XIX-wiecznej willi, zainaugurowała swoją działalność w 2008 r. i jest jednym z elementów szeroko zakrojonej, konsekwentnie realizowanej przez Rodzinę Mańkowskich rewitalizacji Uzdrowiska.

Do 16 czerwca można obejrzeć tu wystawę prac Marka Raczkowskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowników, którego krótkie formy w absurdalny i zabawny sposób opisują rzeczywistość. Wystawa obejmuje przegląd prac z całego okresu twórczości artysty i jest otwarta codziennie w godz. 10:00 – 17:30 (z wyłączeniem Świąt Wielkiej Nocy).

Szczawnica uzdrowisko na weekend
fot. Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica

– W Galerii do tej pory odbyło się ponad 80 wystaw, między innymi artystów o renomie ogólnopolskiej i międzynarodowej, takich jak akwarelista Michał Suffczyński, plakacista Rosław Szaybo, kostiumografka Dorota Roqueplo, czy znany rysownik Andrzej Mleczko. Ważnym rysem działalności Galerii są wystawy prezentujące regionalne tradycje oraz bogatą historię Szczawnicy. – mówi Agnieszka Żarska, Kierownik Galerii, odpowiedzialna za kulturalne wydarzenia w Uzdrowisku Szczawnica. – Z kolei w zrewitalizowanym Dworku Gościnnym działa kino oraz reguralnie odbywają się koncerty i spektakle teatralne. Dworek gości również festiwal Barokowe Eksploracje, podczas których prezentowano m.in. operę Muzio scevola w reżyserii Lorenzo Charoya, pod dyrekcją Marka Štryncla

Na zmęczonych aktywnym wypoczynkiem i wrażeniami turystów czeka baza noclegowa – od zabytkowej Willi Marta w standardzie B&B, przez rodzinny hotel Nawigator ***, aż do od lusksusowego Modrzewie Park Hotel *****.

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco