werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Czechy na weekend: skalne miasto Adrspach

autor: Amelia Safader

Nietypowa atrakcja czeka na amatorów pięknych widoków. W czeskim Adrspach znajduje się niezwykłe skalne miasto. Chodząc labiryntem w otoczeniu ponad 100-metrowych, piaskowych skał przeżyjecie przygodę niczym bohaterowie filmu. Nie bez powodu to właśnie tutaj (podobnie jak
w polskich Błędnych Skałach) kręcono
Opowieści z Narnii C.S. Lewisa.  

Sąsiednie Czechy zaskakują niezwykłym krajobrazem za sprawą nietypowego miasteczka w Adrszpasko – Cieplickich skałach. Masyw górski znajduje się w czeskich Sudetach Środkowych na południe od Kotliny Broumovskiej, w sąsiedztwie miejscowości takich jak Cieplice nad Metują oraz wsi Adrszpach.

Już sam początek szlaku zapowiada niezapomniane wrażenia – wchodzi się przez wciśniętą między wysokie skały Bramę Gotycką. Powstała z prozaicznych powodów – by ówczesny właściciel ziemski mógł pobierać opłaty za wstęp – a jest w magia przejścia ze świata prawdziwego, do wyobrażonego. 

skalne miasto czechy
skalne miasto
adrspach


Na miejsciu znajdziecie kilka szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności, prowadzących przez skalne miasto. Ważne, by z nich nie zbaczać, za co grozi grzywna (po czesku pokuta). Idąc wyznaczonymi ścieżkami zobaczycie krajobraz, który swoim ukształtowaniem i monumentalnością zapiera dech
w piersiach.
 Są tu skały w kształcie splecionych w uścisku kochanków i takie, między którymi trzeba się czasem przeciskać dotykając rozłożonymi rękami 100-metrowych ścian po obu stronach. Zdarza się, że trzeba wspinać się po specjalnych schodach lub maszerować po kładkach i mostach.

Na miejscu odkryjecie też takie cuda jak skalny wodospad i malownicze, szmaragdowe jezioro na miejscu dawnej żwirowni, które można przepłynąć wieloosobową tratwą. Na koniec warto wspiąć się schodami do miejsca widokowego zwanego Wielką Panoramą, aby zobaczyć skalne miasto z innej perspektywy. 

skalne miasto czechy
skalne miasto adrspach
fot. Shutterstock

Czeskie skalne miasto robi wrażenie o każdej porze roku. Latem amatorzy pięknych widoków docenią bujną roślinność i słońce odbijające się w wodach lazurowego jeziora. W chłodniejsze dni krajobraz pokryty warstwą śniegu i lodu tworzy mroźną krainę przygód.


Skalne miasto w Czechach – jak dojechać?

Aby skrócić sobie czas podróży, najlepszą opcją jest dotarcie do Kłodzka, z którego codziennie odjeżdża ponad 15 busów. Samochodem najszybciej dotrzecie z Zielonej Góry i Wrocławia (podróż trwa około 3,5 godziny). Do Kłodzka najszybciej traficie drogą krajową nr 8 i E 67 przez Ząbkowice Śląskie. Z Kłodzka najwygodniej kontynuować trasę E67 w kierunku Kudowy – Zdroju, przejście Kudowa Słone-Nachod. Niedaleko w Tłumaczowie znajdują się też mniejsze przejścia do których dostaniecie się lokalnymi drogami.


Gdzie zjeść, gdzie spać w okolicy Skalnego Miasta?

Po takich wrażeniach na pewno zgłodniejecie. W pobliżu nie brakuje przyzwoitych restauracji. Jednym z takich miejsc, jest np. Na Myte Hotel a Restaurant. W kamiennym pałacyku zjecie zarówno smaczne steki, jak i ryby, są też kluski i sałatki. Wnętrze w stylu retro, taras zachęca do dłuższego spędzenia tu czasu.

W okolicy nie brakuje też miejsc, w których możecie się zatrzymać. Ceny za noc wahają się od 130 do 340 zł/noc. Hotel Green House, w centrum miasta, to wersja ekonomiczna (cena 137 zł/2 osoby/noc). Z kolei Hotel Teplice Plaza docenią Ci, którzy lubią ładne wnętrza (338 zł/2os./noc). Wewnątrz znajdziecie przestronne pokoje i apartamenty (także z kuchnią), restaurację i strefę spa. Hotel położony jest 50 metrów od parku wodnego.


Wstęp do Skalnego Miasta: 

Dorośli zapłacą 70 koron, dla studentów i uczniów przewidziane są zniżki. Na wyprawę można udać się ze swoim pupilem – jest możliwość wprowadzenia psów. Szlaki są dobrze oznakowane, można też zwiedzić je z przewodnikiem. 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco