werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • W podróży

Poznaj najciekawsze atrakcje Lubelszczyzny

autor: Monika Waraxa

Swojego nie znacie, cudze chwalicie. Niesamowite skupisko pięknych, zaskakujących i malowniczych miejsc znajduje się na Lubelszczyźnie. Mamy dla ciebie kilka propozycji, gdzie spędzić krótki wyjazd lub długi weekend majowy. A może wykorzystać cały urlop na wycieczkę po najciekawszych atrakcjach Lubelszczyzny. 

Numerem jeden na liście atrakcji Lubelszczyzny jest Kazimierz Dolny

Rozsławił Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” i aż trudno uwierzyć, że może pomieścić gości i tłumy publiczności, które zjeżdżają tu z Polski i z Europy. Miasteczko jest połączone wyjątkowo malowniczo otoczone jest wzniesieniami, które można oglądać z rynku. A sam rynek to perełka architektoniczna z pięknymi renesansowymi kamienicami, których na terenie Polski zachowało się bardzo mało.

Zobacz także: 6 weekendów w Polsce i na Mazowszu

Okolice Kazimierza to ulubione miejsce artystów: malarzy, poetów i muzyków, którzy spędzają tu lato, a czasem cały rok. Warto wdrapać się na Górę Trzech Krzyży i zobaczyć ruiny zamku. Zajrzyjcie też do kościoła farnego św. Jana z jednymi ze starszych organów w Polsce – są ciągle używane! 

atrakcje lubelszczyzny kazimierz
kazimerz dolny
Na zdjęciach: panorama Kazimierza Dolnego (fot. Shutterstock)

Promem do ciekawszych miejsc i atrakcji na Lubelszczyźnie

W okolicach Kazimierza działa przeprawa promowa przez Wisłę do Janowca. Prom kursuje od kwietnia do listopada w zależności od stanu rzeki. Janowiec jest równie malowniczy jak Kazimierz i słynie z późnogotyckiego, XVI wiecznego zamku. Przed wandalami uratował go w 1931 roku Leon Kozłowski. W latach 90-tych odkupiło go Muzeum Nadwiślańskie i stopniowo remontuje. Zamek góruje nad miasteczkiem, które również warto zobaczyć.

janowiec lubelskie
janowiec
Na zdjęciach: ruiny zamku w Janowcu

Ciekawe miejsca na łonie natury: lubelskie

Fajnym pomysłem jest wycieczka rowerowa do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Są tu dłuższe trasy – 30 i 40 km, ale dla średniozaawansowanych rowerzystów dobra będzie 15 kim wycieczka, która zaczyna się w Górecku Starym, prowadząca przez Floriankę aż do Zwierzyńca. Można tu spotkać konika i najwyższe w Polsce jodły – Park Powstał w czasach PRL-u, a jodły wyrosły od tego czasu na wysokość 50 m. Konik polski to potomek tarpana i jest tu hodowany od 1982 roku. Można je spotkać w okolicach Florianki. 

Zwierzyniec, w którym mieszka niespełna 4 tys. mieszkańców, słynie z browaru, który w XIX wieku założył książę Kostka Potocki. W okolicy jest też wzniesienie „Bukowa Góra” o wysokości 310 m n.p.m, na jego szczycie znajduje się punkt widokowy. A każdego łasucha zadowolą słynne zwierzynieckie lody tradycyjne.

Do ciekawych miejsc w lubelskiem zalicza się również Nałęczów – najsłynniejsze w Polsce uzdrowisko. Panuje tam wyjątkowy mikroklimat, który pomaga leczyć choroby serca. Turyści mogą eksplorować 25-hektarowy park zdrojowy, z Pałacem Małachowskich, Starymi Łazienkami czy Domkiem Gotyckim. W cenie biletu na zwiedzanie parku można napić się wody ze źródełka zdrojowego, której miejsce degustacji przenosi w czasie. Egzotyki dodają wielkie palmy i fontanna oraz kran zasilany ze źródła miłości. Warto wybrać się na spacer po miasteczku. Dużo tu zachwycających drewnianych willi w stylu szwajcarskim i zakopiańskim.  

konik polski
kościół zwierzyniec
Na zdjęciach: Kościół na wodzie i konik polski w Zwierzyńcu

Lubelszczyzna na weekend: „Padwa Północy”

Miasto wzorcowe, zaplanowane i wymyślone przez Jana Zamoyskiego – magnata, który miał pieniądze i wizję. Inspiracją dla Zamościa była Padwa, którą Zamoyski odwiedził w czasie jednej z zagranicznych podróży. Stare miasto Zamościa wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rynek jest kwadratowy. Góruje nad nim barokowy ratusz z piękną wieżą zegarową. Wokół ratusza można delektować się widokiem kolorowych kamienic, zwanych “ormiańskimi”. Jeśli masz ochotę na dreszczyk emocji, przejdź podziemną trasą, gdzie znajdują się strzeleckie galerie, kazamaty i bastion. Jeśli chcesz się ukulturalnić, zaplanuj swoją wizytę tak, żeby trafić na Zamojskie Lato Teatralne lub Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”.

zamość
Na zdjęciu: starówka w Zamościu (fot. Shutterstock)

Okolice Lublina: gdzie warto jeszcze pojechać

Jeśli ty lub twoje dzieci jesteście fanami lotnictwa, wybierzcie się do Dęblina. Znajduje się tam Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, ale główną atrakcją tego miejsca jest Twierdza Dęblin – kompleks obiektów fortecznych, który pochodzi z XIX wieku. Natomiast w Muzeum Lotnictwa można zobaczyć zrekonstruowany domek pilota z czasów Bitwy o Anglię, bunkier operacyjny. Wystawa plenerowa obejmuje 70 samolotów i śmigłowców. Gratką dla miłośników jest możliwość wejścia na pokład samolotu pasażerskiego Jak-40 i do jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6A.

 

reklama

Polecamy

reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco