werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Polska

Ciekawe miejsca w Polsce: 10 widoków, które warto zobaczyć na własne oczy

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Czasem trzeba wspiąć się na sam szczyt, czasem położyć na trawie i starać się być niewidocznym. Innym razem polecamy wzbić w powietrze lub... zwyczajnie rozłożyć koc i czekać na zachód słońca. Ciekawych miejsc w Polsce nie brakuje. I jest ich znacznie więcej niż 10! Ale te są wyjątkowe – oczy tu odpoczywają, dusza raduje się pięknymi widokami. Wystarczy być i patrzeć. 

ciekawe miejsca w polsce molo ustronie morskie
Molo w Ustroniu Morskim

1/10 Molo w Ustroniu Morskim

Szczególnie kiedy sezon dobiega końca i plaże nad morzem pustoszeją – nareszcie można w pełni docenić Bałtyckie krajobrazy. Zachód słońca oglądamy na plaży w Ustroniu Morskim, kameralnej nadmorskiej miejscowości polecanej szczególnie dla rodzin z dziećmi. Rozkładamy nasz koc po prawej stronie od zejścia ul. Nabrzeżną – restauracja na końcu pierwszego w Polsce prywatnego molo wygląda o tej porze niczym ze starej pocztówki. Gdy gaśnie słońce, idziemy do środka na zupę z bałtyckich ryb.

ciekawe miejsca w polsce wyspa mala jezioro solinskie
Wyspa Mała na Jeziorze Solińskim

2/10 Wyspa mała, Jezioro Solińskie

Można dopłynąć tu łodzią wypożyczoną z Portu Solina albo patrzeć na wyspę z góry podczas lotu widokowego z Lotniczą Bobulandią, szkołą Piotra Bobuli, który zapoczątkował powrót szybowców w Bieszczady. Widowiskowo prezentuje się też samo jezioro – wielka, spokojna tafla wygląda jak zawieszona między zalesionymi wzgórzami. Liczne zatoczki, plaże i ciekawe trasy wokół sprawiają, że to doskonałe miejsce na aktywny weekend.

Od lewej: Zalew Czorsztyński i Stawa Młyny w Świnoujściu
Od lewej: Zalew Czorsztyński i Stawa Młyny w Świnoujściu
Od lewej: Zalew Czorsztyński i Stawa Młyny w Świnoujściu

3/10 Zalew Czorsztyński, Pieniny 

Choć jezioro powstało w sztuczny sposób, wygląda, jakby było tu od zawsze. Woda rozlała się między wzgórzami Pienin i Gorców, a z dwóch stron górują nad nią zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Z każdego miejsca widoki są urocze, ale dopiero pływając po jeziorze – żaglówką, kajakiem lub rowerem wodnym – w pełni docenia się ich malowniczość. Wokół jeziora, m.in. w Niedzicy czy Kluszkowcach, jest kilka przystani, w których wypożyczymy sprzęty wodne. Można też wybrać się w godzinny rejs statkiem Harnaś z kawiarnią na pokładzie.

4/10 Stawa Młyny, Świnoujście

Najłatwiej trafić tu spacerując plażą w stronę zachodnią lub prosto z wejścia na końcu ul. Uzdrowiskowej i dalej falochronem usypanym z ogromnych kamieni, który przetrwał do dziś bez żadnych przeróbek od końca XIX w. To magiczne miejsce dla mieszkańców miasta, często wiążą się z nim romantyczne wspomnienia. Stąd najpiękniej widać wschody i zachody słońca oraz statki przepływające, czasem niemal na wyciągnięcie ręki – nie dziwi więc, że miejsce to stało się symbolem Świnoujścia. Choć wygląda jak młyn, wysoki na 10 m. budynek jest znakiem nawigacyjnym dla statków.

ciekawe miejsca w polsce magura spiska i zagorze
Od lewej: Magura Spiska i dawny Zakon Karmelitów Bosych

5/10 Magura Spiska, Grandeus

Niewielkie (ok. 800 m n.p.m.), a przez to niepozorne wzniesienie, a ile stąd widać! Przy dobrej pogodzie zobaczymy zarysy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów. Jednak oko aparatu kierujemy na pobliskie pola ponad Łapszami Wyżnymi – z Grandeusa ciągnie się szereg falujących wzniesień aż po horyzont, dokładnie jak w Toskanii, tylko kolory są inne. Na szczycie jest miejsce do odpoczynku – stoliki pod zadaszeniem, stojaki na rowery i oczywiście wspaniałe pejzaże dookoła.

6/10 Klasztor Karmelitów Bosych, Zagórze

Góruje nad miastem i okolicą. Malownicze ruiny dawnego zespołu klasztornego wznoszą się na rozległym bieszczadzkim wzgórzu Marymont, otoczonym z trzech stron rzeką Osławą. Wygodną dróżką dochodzimy na sam szczyt, pod murami dawnego klasztoru stworzono rosarium i ogród zielny. Do wnętrza ruin dostajemy się najpierw pokonując kamienny mur ze strzelnicami, a potem przechodząc zachowaną półkolistą bramą. Warto popatrzeć w górę, nie tylko by zobaczyć niebo nad murami, ale też zachowane gdzieniegdzie niewielkie fragmenty malowideł.

ciekawe miejsca w polsce sokolica
Widok na Tatry z Sokolicy

7/10 Widok na Tatry, Sokolica

Najlepiej ruszyć przed wschodem, tak by słońce przywitać już na szczycie. Idąc ze Szczawnicy wystarczy 1 godz 45 min, by być na miejscu. I doświadczyć jednego z bardziej malowniczych widoków w Polskich górach. W dole majaczy Przełom Dunajca, Małe i Środkowe Pieniny, za nimi dumnie piętrzą się Tatry Wysokie i Bielskie, a nad wszystkim – jeśli mamy szczęście do pogody – płynie morze chmur.

ciekawe miejsca w polsce cerkiew w narwi i jezioro kleszczow
Od lewej: jezioro Kleszczów i cerkiew w Narwi

8/10 Jezioro Kleszczów, Ostrów Lubelski

Schowane w czystym lesie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Pusto tu i cicho, w okolicy nie ma zbyt wiele – jakiś sklepik, pokoje do wynajęcia. Dzięki temu zwierzęta mają święty spokój. I ci nieliczni, którzy szukają wytchnienia. Od strony Rudki Starościańskiej jest łatwe zejście do wody i piaszczysta plaża. Ale warto poszukać swojego miejsca pośród trzcin, gdzie można napawać się widokiem i odgłosami żyjącego jeziora.

9/10 XIX-wieczna cerkiew, Narew

Przejeżdżając przez Narew, nie sposób nie zauważyć błękitnej cerkwi stojącej przy drodze z Białegostoku do Hajnówki. Najlepiej, by tego dnia niebo było całkiem bezchmurne. Wtedy, zadzierając głowę, można poczuć się błogo – prawie jak w niebie.

ciekawe miejsca w polsce zwierzyniec
Zwierzyniec i kościół na wyspie

10/10 Kościół na Wyspie, Zwierzyniec

Kiedy go zbudowano – na rozkaz żony Jana Zamoyskiego, późniejszej królowej Marysieńki – zapewne był w nim teatrzyk. Kościół powstał w tym miejscu dopiero sto lat później. Dziś, podobnie jak dawniej, po zmroku pięknie odbija się w wodach otaczającego go stawu. Klimat miejsca jest niezapomniany.

Zdjęcia: Shuttestock 

 

 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco