werandcountry.pl weranda.pl
  • Od kuchni
  • Restauracje

Weekend w Kazimierzu Dolnym: gdzie zjeść? 5 miejsc z dobrą kuchnią

autor: Amelia Safader

Kiedy zmęczy was zwiedzanie, odpoczniecie w jednej z restauracji, których tutaj nie brakuje. Większość miejsc to klimatyczne restauracje utrzymane w starym kazimierskim stylu. Jeśli jesteście fanami nowoczesnych wnętrz raczej będziecie rozczarowani, bo w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą czas się zatrzymał.

1/5 Restauracja U fryzjera

Mieści się w samym sercu miasteczka w sąsiedztwie rynku i jest esencją kazimierskiego klimatu. Drewniane ściany, stoły przykryte koronkowymi obrusami, firanki w oknach i delikatne oświetlenie sprawią, że w tym miejscu cofniecie się w czasie.

Zjecie tu tradycyjne potrawy kuchni polskiej i żydowskiej takie jak rosół, pierogi, golonkę czy staropolskie flaki, ale też Macobraj, czyli omelt z macą i shakshukę, które polecane są na śniadania.

U fryzjera 2

2/5 Zielona Tawerna

Podobno nie ma drugich takich kotletów schabowych jakie są tutaj. Zjecie też mielone, placki ziemniaczane z łososiem czy śledzie w śmietanie. Na deser najlepsza będzie szarlotka z lodami.

Miejsce jest przytulne dzięki pokojom, w którym mieści się restauracja (niegdyś był to dom mieszkalny). Wnętrza ozdabiają masywne meble, na ścianie wiszą obrazy, a na półkach poukładane są bibeloty. Latem możecie zjeść na ładnej werandzie z widokiem na ogród, otoczony zielenią.

zielona zdjecie 1

3/5 Restauracja Bajgiel

Zaprasza na tradycyjne dania kuchni polskiej i żydowskiej, ale przede wszystkim na pyszne Bajgle Jeremiego przygotowywane według autorskiej, rodzinnej receptury, która otrzymała certyfikat lokalnego produktu. Ten drożdżowy obwarzanek z otworem, w charakterystycznym kształcie kwiatu obsypanego makiem, czarnuszką lub sezamem podawany jest tu z łososiem, z białym serem z dodatkiem konfitury pomarańczowej i sałatką owocową, ale też z frykadelkami cielęco-indyczymi ze smalcem gęsim i ogórkiem.

W karcie znajdziecie też pierogi z kaszą jaglaną i suszoną miętą na słodko, kaczkę z wiśniami czy Czulent – tradycyjną potrawę szabatową z mięsa wołowego, kaszy pęczak, fasoli, marchewki, ziemniaków w rosole z dodatkiem cebuli. Na deser spróbujcie Hamantasze – żydowskie maślane ciasteczka z nadzieniem z suszonych owoców.

4/5 Restauracja Kuchnia i Wino

W stylowym wnętrzu retro stoją masywne drewniane stoły, półki uginają się od win i słoików z przetworami, a ściany ozdabiają liczne obrazy, więc jest na czym zawiesić oko czekając na jedzenie. Króluje tu kuchnia polska w najlepszym wydaniu – zjecie tatara, carpaccio z gęsi, pierogi z kozim serem, ale też suma z kapustą włoską czy szponder ze śliwką i miętą. Wszystko świeże i smaczne. W ciepłe dni usiądziecie na tarasie.

5/5 Herbaciarnia u Dziwisza

To idealne miejsce na popołudniową herbatę lub kawę w towarzystwie ciasta. Wiekowy dom z werandą urządzono stylowymi kanapami, obrazami i lustrami w złotych ramach. W każdym miejscu stoją bibeloty. W takim misz-maszu łatwo poczuć artystycznego ducha. Spośród wielu rodzajów herbat są te klasyczne, białe, czerwone, zielone czy oolong, ale też yerba mate. Są kawy z różnych zakątków świata oraz czekolady w wielu wariantach. I desery – cała witryna jest nimi obstawiona, tak że czasem trudno się zdecydować czy tartę, czy tort, a może szarlotkę czy makowiec. Latem ugasi pragnienie mrożona herbata i lody. Zimą rozgrzeją różne rodzaje nalewek, które można też kupić na wynos.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco