werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Europa

Najciekawsze miejsca w Chorwacji: piękne wyspy i zabytki wpisane na listę UNESCO

autor: Amelia Safader

Odwiedzając jedynie plaże, szybko można nabrać przekonania, że wie się o Chorwacji wszystko. A przecież to nie tylko idealne miejsce do słonecznych i wodnych kąpieli... To również piękne zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz całe mnóstwo malowniczych, w większości wciąż nie zamieszkanych wysp na świecie. W Chorwacji też wymyślono... krawat! Oto miejsca, które warto zobaczyć w Chorwacji!

1/6 Stare miasto w Dubrowniku 

O Dubrowniku mówi się – Perła Adriatyku, uważany jest też za najpiękniejsze miasto na świecie, m.in. za sprawą Starego Miasta. Wąskie, kamienne uliczki pną się do góry, to znów opadają. Latem przyjemnie schować się w cieniu kamiec przez słońcem, pooglądać drewniane okiennice na tle suszącego się prania – oprócz zabytków stanowi to największy urok tego miejsca. Sama Starówka otocza jest murami obronnymi, dlatego największe wrażenie robi jego widok z lotu ptaka, ukazujący mury, niebieską wodę i pomarańczowe dachy. Znajdziecie tu wiele ciekawej architektury – między innymi Wielką Fontannę Onufrego, Klasztor Świętej Klary z XV wieku, Kościół Świętego Zbawiciela z okresu renesansu, Pałac Sponza, Pałac Wielkiej Rady, cerkiew, kościoły i meczet. Warto wybrać się na spacer po murach, by dodatkowo podziwiać morze i kamienice o intensywnie czerwonych dachach. 

dubrownik co zwiedzić w chorwacji
Stare Miasto w Dubrowniku

2/6 Stare Miasto w Trogiru

Nie mniej okazała jest starówka położona w mieście Trogiru – położona na wyspie, z lądem połączona tylko jednym mostem. Stanowi piękny przykład średniowiecznego układu ulic i budynków. Warto tu zobaczyć Katedrę Świętego Wawrzyńca, romańsko-gotycki ratusz, kościół św. Barbary z przełomu IX i X wieku. W mieście znajdziecie też urokliwe wąskie uliczki oraz promenadę przystrojoną palmami. Po zwiedzaniu, kilkaset metrów dalej, można odpocząć na jednej z typowych chorwackich plaż. Do tej na wyspie Ciovo zejdziecie przez most przy Starówce. 

3/6 Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac to zbyt mało powiedziane, to zespół budowli, które dały początek miastu. Monumentalne mury z najlepszych marmurów wzniesiono w latach 295 – 305 dla cesarza Dioklecjana. Niestety, dziś z rzymskiego pałacu zostały jedynie mury, wewnętrzny dziedziniec i mauzoleum cesarza przebudowane na katedrę. Ale i tak warto je zwiedzić je wraz z otaczającą pałac Starówką, bo wciąż robią wrażenie. 

chorwacja ciekawe miejsca split
Pałac Dioklecjana w Splicie

4/6 Bazylika Eufrazjusza w Porecu

Jeśli odwiedzacie półwysep Istria, koniecznie wstąpcie do Poreču, by m.in. zobaczyć tutejszą Bazylikę. To jedna z najsłynniejszych budowli w stylu bizantyjskim. W VI wieku rozbudowano ją dodając atrium, baptysterium, dzwonnicę i lapidarium. Wnętrze jest bogato zdobione kolorowymi mozaikami, co robi ogromne wrażenie. Ciekawostką jest, że część z nich przeniesiona została ze świątyń pogańskich. W bazylice znajdują się też złożone w 1354 roku relikwie św. Maura, opiekuna miasta.  

5/6 Jeziora Plitwickie – Park Narodowy 

Park Narodowy Jezior Plitwickich znajdziecie w samym centrum Chorwacji. Malowniczo położona dolina składa się z 16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami z krystalicznie czystą wodą. Są też wodospady – słynny 78-metrowy wodospad Veliki Spad, a oprócz niego jeszcze sto mniejszych. Wraz z turskusowymi jeziorkami wspaniale prezentują się na tle bujnej, zielonej przyrody z ponad setką gatunków roślin, i dzikimi zwięrzętami z niedźwiedziami na czele. Po terenie Jezior Plitwickich chodzi specjalnie wyznaczonymi ścieżkami, co zajmuje od 2 do nawet 8 godzin. Ścieżkę można wybrać dowolną, ale w trakcie zwiedzania nie można z niej zejść, tak samo jak nie wolno się kąpać, biwakować i rozpalać ogniska. Warto pamiętać, by zwiedzanie zacząć rano, ponieważ temperatura nie będzie jeszcze tak uciążliwa.

chorwacja ciekawe miejsca jeziora plitwickie park narodowy
chorwacja ciekawe miejsca jeziora plitwickie park narodowy 1
chorwacja ciekawe miejsca jeziora plitwickie park narodowy 2
Chorwacja co zwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich

6/6 Katedra św. Jakuba w Szybeniku

To jedyny na świecie kościół zbudowany z samego kamienia bez użycia łączeń. Jego budowa trwała ponad 100 lat.  Surowe wnętrze zachwyca bogatymi zdobieniami w postaci 74 rzeźb, przedstawiających prawdopodobnie słynnych mieszkańców miasta. Znajdują się tu też piękny ołtarz, babtysterium oraz mistrzowskie sklepienia. Wejście zdobią wizerunki Chrystusa i dwunastu apostołów. Warto przyjechać do Szybenika także dlatego, że jest najstarszym miastem rodowym Chorwatów, a do tego bardzo malowniczym – z dużą ilością zabytków i wąskimi uliczkami, bięgnącymi między domami z wapienia z charakterystyczną czerwoną dachówką. 

 

Wyspy Chorwacji

Chorwacja posiada ponad 1200 wysp i wysepek, z których tylko 66 jest zamieszkanych tworząc wakacyjne oazy i wspaniałe miejsce do życia. Wybraliśmy 6 najbardziej wyjątkowych. 

1/6 Wyspa Brac: największa wyspa Chorwacji

Położona jest w niedalekiej odległości od Splitu. To właśnie na niej znajduje się Złoty Rógnajbardziej znana, chorwacka plaża i idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Możecie popływać tu morskimi kajakami, ponurkować czy spróbować windsurfingu. Ciekawostką jest, że Złoty Róg cały czas zmienia swój kształt pod wpływem wiatru. Plaża znajduje się w miejscowości Bol, w którym znajdziecie dobre restauracje i hotele.

Gdzie spać: Zlatni Rat Beach Hotel 
Piękne widoki i duże zieleni dookoła. Hotel położony jest w urokliwej okolicy, 2 minuty od plaży Zlanti Rat oraz 5 minut jazdy do zabytkowego miasta Bol. Z pokoi będziecie mogli oglądać ogród lub morze. Cena za dzień to około 780 zł za dwie osoby.
zlatniratresort.com

chorwacja ciekawe miejsca wyspa brac
Wyspa Brac

2/6 Wyspa Vis: dla foodies 

Jeżeli podczas wyjazdów kochacie poznawać lokalne przysmaki odwiedźcie wyspę Vis, położoną najdalej Dalmacji. Wyspa znana z dziewiczej przyrody, przyciąga również różnorodnością potraw i win, wytwarzanych już w II w p.n.e. Warto spróbować szczególnie win organicznych Vugavy i Mali Plavaca. Są tu również najlepsze owoce morza, które w tym regionie mają bardzo przystępne ceny. Podczas specjalnej wycieczki sami może złowić rybę i przyrządzić ją wg lokalnych wskazówek. 

Gdzie spać: Villa Kuljis

To rodzinny hotel położony w centrum miasta Komiža, w sąsiedztwie kamienistej plaży.  Ok. 9 km od willi znajdziecie przystań, z której można popłynąć do Splitem i na wyspę Hvar. Z pokoi rozciąga się widok na morze. Serwowane jest tu jedzenie z regionalnych produktów. Cena za noc dla dwóch osób to około 380 zł.
vis-apartments-kuljis.hr

 

4/6 Wyspa Mljet: zielona wyspa Chorwacji

Ma tylko 37 metrów długości! Znajdziecie tu morskie, szmaragdowe jeziora i lasy sosnowe tworzące idealne miejsce do obcowania z przyrodą. Na jej obrzeżach zobaczycie liczne jaskinie i urwiska. Jej cała zachodnia część to park narodowy. Wodę na wyspie uznano za najczystrzą na świecie. Z wyspy w prosty sposób dostaniecie się do Dubrownika.

Gdzie spać: Hotel Odisej
Położony jest na terenie Parku Narodowego Mljet, ok. 8 minut od plaży Pomena. Na hotelowej plaży znajdziecie centrum nurkowania oraz atrakcje dla dzieci. Z hotelu rozpościerają się piękne widoki na morze, wokół jest mnóstwo zieleni. Cena za dobę to około 680 zł dla dwóch osób ze śniadaniem.
adriaticluxuryhotels.com

chorwacja co warto zwiedzić
chorwacja ciekawe miejsca wyspa mljet
chorwacja ciekawe miejsca wyspa mljet 1
Plaża Saplunara i jaskinia Odyseusza na wyspie Mljet

4/6 Wyspa Kornati: tutaj czas się zatrzymał

To archipelag złożony z wielu wysp i raf mający status parku narodowego.To właśnie tutaj możecie zamieszkać w starych domkach ze studnią w otoczeniu najpiękniejszej przyrody. Dzięki temu oderwiecie się od codziennego życia i będziecie bliżej natury. Warto dodać, że Kornati to jeden z najpiękniejszych archipelagów na Morzu Śródziemnym.

Gdzie spać: Dom rybacki Bero
Kamienny domek położony nad szmaragdową wodą, 10 metrów od morza. W tym miejscu odetchniecie od zgiełku miasta. Wewnątrz znajduje się prosta kuchnia, sypialnia, i łazienka. Obok domku znajdziecie małą przystań wodną  i ogród. 
murter-kornati.com


5/6 Wyspa Hvar: lawendowy raj

Podobno to jedna z najbezpieczniejszych wysp na świecie. Być może dlatego, że porośnięta jest lawendą, która ma mocno uspokajające właściwości. Leży w południowo-wschodniej części Dalmacji i jest chętnie odwiedzana także dzięki mnogości atrakcji dla turystów.  Jedyne na co warto tu uważać, to wąskie i kręte, górskie drogi.

Gdzie spać: Pharos Hvar Hotel
Położony jest w zagajniku sosnowym. Pięknie odnowiony w 2016 r. Hotelowe pokoje są jasne i przestronne, urządzone są w nowoczesnym stylu. Podróż na plaże zajmuje stąd tylko dwie minuty. W hotelu znajduje się też basen otoczony śródziemnomorską roślinnością. Cena za noc dla 2 osób to około 740 zł.
suncanihvar.com

chorwacja ciekawe miejsca wyspa hvar
Wyspa Hvar / fot. Shutterstock


6/6 Wyspa Rab: miejsce przyjazne nudystom

Wyspa Rab to piękne plaże i...miejsce spotkań nudystów, ale nie na wszystkich plażach jest możliwość bywania nago. Wyspę wyróżnia bogata zieleń. Jest uważana także za jedna z dziesięciu najpiękniejszych na świecie. Znajduje się tu także miasteczko ze średniowiecznymi budowlami otoczone dzwonnicami. Warto wiedzieć, że jedną trzecią wyspy porastają lasy sosnowe tworzące National Park Mljet. W tym miejscu odpoczniecie i wyciszycie się.

Nocleg: Villa Arbia

Villa zpołożona jest w miejsowości Rab. Znajduje się w sąsiedztwie krystalicznej wody, a z jej okien rozpościera się piękny widok na okolice. Znajdziecie tu też ogród oraz piękne tereny do spacerów. W Villi zbudowanej z kamienia znajdują się pokoje w eklektycznym stylu, w których komfortowo odpoczniecie. Cena za dobę dla dwóch osób to około 420 zł.
ville-arbia.com

>> ZOBACZ TEŻ: najlepsze czartery jachtów w Chorwacji << 


Ceny w Chorwacji:

Chorwacja to najdroższy kraj położony na Bałkanach, szczególnie w sezonie. Dość drogie są m.in. chleb, masło ser, jogurty, mięsa oraz wody mineralne. Żeby nie zbankrutować na wakacjach zakupy warto robić w sklepach sieociowych. Ceny będą niższe również w miejscach oddalonych od głównych atrakcji turystycznych.

Chleb – ok. 4,69 zł (8 kun)
Mleko 1 litr 3, 51 zł (6 kun)
Ser żółty kilogram 29, 28 zł (50 kun)
Ryż kilogram 8,68 (15 kun)
Woda litr 3, 51 zł (6 kun)

Jak najlepiej dojechać do Chorwacji:

Chorwacja jest jednym z najczęściej wybieranych wakacyjnych miejsc, często ze względu na krótki dojazd samochodem. Z Warszawy do Splitu własnym środkiem transportu dojedziecie w około 16 godzin. Trasa do innych Chorwackich miast zajmie nawet 10 godzin. Optymalną trasą nad Adriatyk zwiedzicie Czechy Austrię i Słowenię. Z Warszawy warto kierować się na trasę do Katowic, droga numer 8 (E67). W Katowicach zjedźcie na autostradę A4, dojedziecie nią do Gliwic Tam wybierzcie autostradę A1 i jedźcie do Rybnika, a stamtąd trasą 78 do granicy z Czechami. Gdy już miniecie sąsiadujące z nami państwo kierujcie się autostradą D2 na Bratysławę, a potem na trasę 55, którą dojedziecie do Wiednia. Następnie autostradą A9 dostaniecie się do Słowenii. Później trzymając się trasy E59 dojedziecie do Chorwacji.

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco