werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Europa

Sewilla i jej nowoczesne oblicze

autor: Agata Baca

Zachwycą wszystkich, nie tylko zainteresowanych architekturą. Są zjawiskowe i dowodzą, że miasto z tradycjami nie musi wyzbywać się nowoczesnych aspiracji. Jeśli wybieracie się do Sewilli, zaplanujcie wizytę przynajmniej w jednym z tych miejsc. 


Co zobaczyć w Sewilli: Metropol Parasol

Metropol Parasol Sewilla
Metropol Parasol
fot. Shutterstock

To najbardziej efektowny przykład współczesnej architektury w Sewilli! Szybko został okrzyknięty nową ikoną miasta. Charakterystyczna, ażurowa bryła stanęła w 2011 r. przy Plaza de la Encarnación i całkowicie odmieniła historyczne centrum stolicy Andaluzji. Za projekt odpowiada niemiecka pracownia Jürgena Mayer-Hermanna. Realizację doceniono w międzynarodowym środowisku, w 2013 roku znalazła się w finale konkursu o Nagrodę Miesa Van der Rohe – jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie architektury.

Ogromny, dynamiczny, pozbawiony linii prostych Metropol Parasol zalicza się do największych drewnianych konstrukcji na świecie. Rozciąga się na całą szerokość placu (150 metrów długości), a jego wysokość sięga 26 metrów. Falująca struktura z drewna i betonu składa się z sześciu gigantycznych parasoli, potocznie nazywanych grzybami. Żaden z nich nie jest identyczny! Wewnątrz mieszczą się muzeum archeologiczne – Antiquarium, hala targowa, restauracje, klimatyczne kawiarnie oraz Plaza Mayor – plac przeznaczony na wydarzenia kulturalne. Na najwyższym poziomie „grzybów” rozciąga się taras widokowy, z którego roztacza się malownicza panorama zabytkowego miasta. Najpiękniejsze widoki czekają na podróżników po zachodzie słońca. Gwarantujemy, że wrażenia są niezapomniane.


Nowoczesna architektura w Sewilli: Torre Sevilla

Torre Sevilla
Torre Sevilla

Dlaczego warto ją zobaczyć? Dlatego, że Torre Sevilla to pierwszy wieżowiec w Andaluzji i najwyższy budynek w Sewilli. Za projekt odpowiada jeden z najbardziej wpływowych architektów, Argentyńczyk César Pelli, znany m.in. z realizacji Petronas Towers – dwóch drapaczy chmur w Kuala Lumpur oraz World Financial Center – kompleksu czterech biurowców w Nowym Jorku.

Torre Sevilla, zwana ze względu na nazwisko projektanta także Torre Pelli, to 37-piętrowy wieżowiec połączony z 4-piętrowym podium. Budynek ma kształt elipsy, węższą stroną jest skierowany do miasta. Wieża sprawia wrażenie prostej i delikatnej, staje się coraz cieńsza w miarę wzrostu wysokości. Architekt podkreśla, że zarówno w formie, jak i w eksploatacji jest energooszczędna oraz zrównoważona.
Na pierwszych 24 piętrach zlokalizowane są biura, a piętra 25-37 zajmuje nowoczesny, luksusowy hotel. Z tarasu i restauracji roztacza się wspaniały, panoramiczny widok na tętniącą życiem Sewillę.

Czy nowoczesny biurowiec może budzić kontrowersje? Okazuje się, że tak. Szczególnie wśród Hiszpanów, którzy kochają swoją historię i tradycję. Co prawda, według założeń architekta, wieżowiec miał pozostawać w harmonii z ważnymi zabytkami Sewilli, nawiązywać dialog z jedną z symbolicznych budowli Andaluzji – Giraldą, wieżami kościół oraz masztami mostów. Torre Sevilla sprawiła jednak, że zdania mieszkańców są podzielone: dla jednych to imponujący, nowoczesny i funkcjonalny budynek, a dla innych zerwanie z miejscową tradycją, według której nie powinno się przekraczać wysokości słynnej dzwonnicy.


Puente del Alamillo – projekt Santiago Calatravy

Puente del Alamillo Santiago Calatrava
fot. Shutterstock

Most Alamillo z oddali przypomina gigantyczną harfę. Z jednym silnie nachylonym pylonem, zdaje się zaprzeczać prawom fizyki – pylon ma wysokość aż 142 metrów i jest nachylony o 58 stopni w stosunku do powierzchni. Prosta, nowoczesna forma mostu robi duże wrażenie oraz stanowi ciekawy kontrast w stosunku do zabytkowego miasta.

Niesymetryczny wygląd to jego cecha charakterystyczna oraz popis kunsztu słynnego stararchitekta – Santiago Calatravy. Hiszpańskiego inżyniera nie trzeba nikomu przedstawiać. Projektant wieżowców, dworców, czy terminali lotniczych należy do ścisłej, światowej czołówki architektów.

Budowa mostu była związana z przygotowaniami do Expo (wystawy światowej), które odbyło się w Sewilli w 1992 roku. Oryginalny projekt Calatravy zakładał parę symetrycznych mostów po obu stronach wyspy La Cartuja. Ostatecznie, ze względów finansowych, zbudowano tylko jeden.


Nowoczesna architektura w Sewilli: Parroquia de la Ascensión del Señor

Nowoczesna architektura w Sewilli
Parroquia de la Ascensión del Señor
nowoczesna architektura Sewilla
fot. ImagenSubliminal (Miguel de Guzman + Rocio Romero)

To realizacja, która udowadnia, że dobra architektura nie musi być spektakularna, ani dominować w przestrzeni. Za projekt, który zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Najlepszy Budynek Sakralny podczas Światowego Festiwalu Architektury (WAF) w 2014 roku, odpowiada pracownia AGi Architects. Architekci stworzyli miejsce modlitwy, spotkań, działalności społecznej oraz punkt orientacyjny w powstałej na obrzeżach miasta dzielnicy mieszkaniowej. Podkreślają, że bardzo zależało im na tym, aby budynek był „blisko ludzi” i pozostał otwarty na potrzeby oraz działania mieszkańców.

Wizualnie Parroquia de la Ascensión del Señor (Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego) w Sewilli przypomina bardziej budynek fabryki niż kościół. Ograniczenia budżetowe doprowadziły do zastosowania prostych i ekonomicznych materiałów, np. falistej blachy pokrywającej dach, sufitów podwieszanych i ścianek działowych wykonanych z płyt gipsowych. Postawiono na oszczędność oraz industrialną estetykę. Najbardziej charakterystycznym elementem jest właśnie dach okalający budynek. Znajdujące się w nim otwory sprawiają, że kościół jest wypełniony naturalnym światłem.

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco