werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Architektura
  • Europa

Barcelona: można zwiedzać Casa Vicens, pierwszy dom Gaudiego

autor: Weranda Weekend

To pierwszy budynek, w którym Gaudi mógł w pełni odkryć swój wielki talent, twórczą wolność i nieskończoną wyobraźnię. Uważa się, że Casa Vicens to manifest jego nowego stylu w architekturze.

Powstał jako dom letni w latach 1883-1885, zbudowany dla Manela Vicensa, glazurnika i ceglarza, stąd na fasadzie można podziwiać bogate ceramiczne dekoracje. Budynek na pierwszy rzut oka wydaje się połączeniem stylu neogotyckiego z neomauretańskim (arabskim). Sprawia wrażenie masywnego, ale nadzwyczaj dobrze wtapia się w ulicę, nie dominując nad sąsiadującymi budynkami.

fot. Pol Viladoms
fot. Pol Viladoms
fot. Pol Viladoms

Po raz pierwszy można zobaczyć, jak wyglądają jego wnętrza. Część z nich to zachowane, odrestaurowane oryginały; ale dobudowana została nowa klatka schodowa, a piętra skomunikowano windą. W piwnicy powstała sklep, a na końcu ogrodu – kawiarnia.

Oprócz stałej ekspozycji na temat domu i twórczości Gaudiego, gościć tu będą wystawy czasowe i różne wydarzenia kulturalne. Casa Vicens zamyka listę ośmiu budynków Gaudiego, które powstały w Barcelonie
i są wpisane na listę Światowego Dzidzictwa UNESCO.

Kontakt

Casa Vicens
Carrer de les Carolines, 20-26
08012 Barcelona casavicens.org
Godz. otwarcia:
Pon. - niedz.: 10 - 20
Bilety: od 14 euro

Zostań z nami

Bądź na bieżąco