werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Europa

Najpiękniejsze gorące źródła Europy

autor: Amelia Safader

Ciepła woda i niezwykłe widoki to relaks w najlepszym wydaniu. Tym razem robimy szybki weekendowy wypad do gorących źródeł na Węgrzech, w Turcji, Włoszech i na Islandii.

Gorące źródła to energetyzująca kąpiel dla ciała i ducha. Temperatura wody powyżej 20 stopni ma właściwości terapeutyczne. Podobnie jak piękne otoczenie. Niedaleko, bo w Europie, nie brakuje pięknych krajobrazów i naturalnych gorących źródeł. Oto naszym zdaniem najpiękniejsze miejsca:

1. Miskolctapolca, Miskolc, Węgry

Na Węgrzech w samym sercu miasta Miskolc znajduje się naturalna jaskinia, w której płynie woda termalna w bardzo przyjaznej dla ciała temperaturze 30 stopni. Ma niską zawartość soli, dlatego można się w niej kąpać bez ograniczeń. Do tego łagodzi bóle stawów i rozluźnia.

Niezwykłym przeżyciem jest pływanie w otoczeniu skał, wpływa się tu do wnętrza groty, następnie wypływa z drugiej strony i dalej można wędrować innymi wodnymi drogami dając się porwać rwącym strumieniom, przy okazji korzystając z naturalnego masażu.

Dorośli bez limitu ok. 7 euro
Bilet ulgowy bez limitu ok. 5 euro
Dzieci poniżej lat 4 wstęp wolny

jaskinia zdjecie duze 2
jaskinia zdjęcia2


2. Pamukkale, Turcja

Pamukkale w południowo – zachodniej Turcji jest naturalnym cudem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kaskadowo ułożone koryta wodne otoczone są białymi mineralnymi tarasami. Pomimo że z wyglądu przypominają lodowiec, wypełnione są zawsze ciepłą wodą. To naturalne spa jest jedną z głównych atrakcji turystycznych, w ciągu roku miejsce odwiedza ponad 2 miliony turystów.
Będą tu warto znaleźć czas na zwiedzenie ruin greckiego i rzymskiego miasta Hierapolis. które znajduje się tuż obok.

Dorośli ok. 9 euro
Dzieci poniżej lat 18 wstęp wolny


3. Błękitna Laguna, Islandia

To najczęściej odwiedzana atrakcja Islandii. Geotermalne spa znajduje się w polu lawy i tylko w w połowie jest naturalne. Miejsce to powstało w niecodziennych okolicznościach, a dokładniej z powodu pomyłki. Sąsiadująca elektrownia wykorzystująca wody geotermalne nie była wstanie zużyć ich w całości. Uważano, że nadwyżka zniknie między zwałami lawy. Stało się jednak inaczej – woda między czarnymi skałami wulkanicznymi stworzyła sztuczne jezioro, którego dobroczynne właściwości znane są dziś na całym świecie.

Wodę do kąpieli schładzają specjalne pompy, jej temperatura wynosi 37 – 39 stopni Celsjusza. Bogata jest w krzemionkę oraz siarkę, pomaga osobom z chorobami skóry, a białe błoto geotermalne bogate w składniki odżywcze jest idealną maską na twarz.

Dorośli 45 euro
Dzieci do lat 13 wstęp wolny
Dzieci poniżej lat 2 nie mogą korzystać z obiektu

błękitna laguna duże


4. Terme di Saturnia, Włochy

Według legendy termy zostały stworzone przez błyskawice rzucone przez Jowisza. Położone w pięknym otoczeniu Toskanii, u podnóża skalnego wodospadu, są jednym z najlepszych uzdrowisk we Włoszech. Główny basen ma wodę uzupełnianą co cztery godziny o temperaturze 37,5 stopni Celsjusza. Na kąpieli najbardziej skorzysta skóra, która dzięki niej łatwiej się regeneruje. Woda łagodzi też bóle i jest polecana przy chorobach układu oddechowego i krwionośnego.

Wstęp wolny

włochy 1
włochy 2


5/5 Heviz, Węgry

Uzdrowisko w Heviz to ceniony węgierski kurort. Znajduje się tu naturalne, biologicznie aktywne i ciepłe (prawie 38 stopni) jezioro, które jest jednocześnie największe na świecie. Zrobiono z niego znane kąpielisko, otoczone uroczymi drewnianymi domkami, w których mieszczą się kawiarnie i szatnie.

Dodatkowych wrażeń, poza przyjemnie ciepłą wodą, dostarczają unoszące się na tafli czerwone indyjskie lilie wodny. To jedyne miejsce w Europie, gdzie ten rodzaj kwiatów rośnie na powietrzu.

Bilet 3 godzinny okolo 9 euro
Bilet calodzienny około 15 euro
Dzieci od 6 – 14 lat około 5 euro
Studenci około 7 euro

wegry

Zostań z nami

Bądź na bieżąco