- W podróży
- W podróży
Polisa narciarska – jaką wybrać, by uzyskać najlepszą ochronę?
Sezon zimowy to dla wielu miłośników narciarstwa czas, zabawy, zagranicznych wyjazdów oraz niczym nieskrępowanych szaleństw na stoku. Niestety jazda na nartach lub desce snowboardowej jest dosyć niebezpieczna i niesie ze sobą duże ryzyko kontuzji. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób odpowiednio wybrać polisę narciarską i co powinna zawierać, by gwarantować najlepszą ochronę.
Poznaj skróty, które mogą pojawić się w umowie
Ubezpieczyciele bardzo często stosują w swoich umowach skróty, które dla osoby niezajmujących się zawodowo ubezpieczeniami mogą być niezrozumiałe. Poniżej znajdziesz rozwinięcie najpopularniejszych skrótów. Dzięki temu przy podpisywaniu dokumentów będziesz w 100% wiedzieć, co dokładnie zawiera Twoja polisa i jaką ochronę Ci gwarantuje.
KL – Koszty Leczenia;
KR – Koszty Ratownictwa i Poszukiwań
Ass – Assistance; NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków;
OC – Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym;
BP – Bagaż Podróżny;
SS – Sprzęt Sportowy.
Co powinna zawierać dobra polisa narciarska?
Koszty leczenie, koszty ratownictwa i poszukiwań oraz Assistance
Musisz pamiętać, że zagraniczne kurorty zimowe bardzo często znajdują się w małych miejscowościach, w których nie sposób znaleźć publicznej placówki zdrowia. Turyści muszą więc korzystać z prywatnej opieki, która kosztuje i nie jest finansowania z karty EKUZ. Z polisą narciarską ubezpieczyciel pokryje koszty wizyt lekarskich, transport do placówki medycznej, badania diagnostyczne, niektóre zabiegi oraz opiekę dentystyczną. Zadbaj również o to, by Twoja polisa zawierała zapis o finansowaniu ratownictwa oraz poszukiwań w górach. Assistance to również opcja, której warto dopilnować, ponieważ znacznie wzbogaca zakres ochrony polisy narciarskiej. Szukająć oferty dla siebie, warto sprawdzić polisę narciarską online na WakacyjnaPolisa.pl
NNW, czyli ubezpieczenie od następstw Nieszczęśliwych Wypadków
Jeśli podczas wyjazdu spotka Cię nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego Twój stan zdrowia znacznie się pogorszy, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie na leczenie lub rehabilitację. W skrajnych sytuacjach, gdy np. zginiesz, Twoja rodzina również może liczyć na wsparcie finansowe.

OC – odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym
Czasami zdarza się, że to Ty jesteś sprawcą wypadku, w którym ucierpiały osoby trzecie. W takiej sytuacji Twoja polisa pokryje koszty wszelkiego rodzaju roszczeń pod warunkiem, że zdarzenie nie było spowodowane Twoim umyślnym działaniem i nie byłeś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Więcej na ten odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przeczytasz tutaj: https://wakacyjnapolisa.pl/.
Bagaż podróżny i sprzęt sportowy
Lotniska to miejsca, w których bardzo łatwo o zagubienie, kradzież lub uszkodzenie bagażu i sprzętu sportowego. Na stoku również dosyć często zdarzają się tego typu sytuacje. Warto zadbać, by w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy) znalazły się zapisy o wypłacie odszkodowania, dzięki któremu będziesz mógł kupić nowy sprzęt oraz wszelkie inne niezbędne rzeczy, gdy je stracisz. Pamiętaj jednak o zachowaniu rachunków, ponieważ to one są głównym dowodem dla ubezpieczyciela.
Rezygnacja z wyjazdu
Jeśli wyjazd zostanie odwołany nie z Twojej winy, możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów. Zalecamy jednak dokładnie przeczytać wszystkie wyłączenia, które znajdują się w OWU Twojej polisy. Więcej na temat rezygnacji z wyjazdu w kontekście ubezpieczenia znajdziesz na tej stronie: https://wakacyjnapolisa.pl/bezpieczna-podroz/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji-wyjazdu/
Podsumowanie
Jak widzisz, jest kilka bardzo ważnych elementów, które powinny znaleźć się w polisie narciarskiej. Nie zalecamy oszczędzania i wybierania najtańszego ubezpieczenia ze względu na niski zakres ochrony oraz wiele wyłączeń, które mają pomóc ubezpieczycielowi uniknąć wypłaty odszkodowania. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest bezcenne.
Źródło: materiały prasowe
Zdjęcia: Pixabay