werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Sprawdzone miejsca

Muzeum Polskich Zegarów w Warszawie

autor: Weranda Weekend

To najmniejsza wystawa z największą liczbą zabytkowych zegarów, jaką kiedykolwiek zobaczycie. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolejnych dekad PRL. Najstarszy z nich to drewniany zegar wyprodukowany w 1946 roku w Polskiej Fabryce Zegarów we Fryborku (dzisiejsze Świebodzice).

Poza nim, kolekcja budzików (w tym jeden z Bolkiem i Lolkiem), a także rarytasy – zegar matka, który sterował systemem czasomierzy na jednym z dworców kolejowych i zegar jachtowy z mechanizmem balansowym, który umożliwia pracę wahadła, nawet na bujającym się statku.

co w warszawie - muzeum polskich zegarów
Muzeum Polskich Zegarów, fot. materiały prasowe

Kilkadziesiąt zgromadzonych tu eksponatów pochodzi z prywatnych zbiorów Janka Rygiela, współwłaściciela sklepu Look Inside, absolwenta Wydziału Architektury Wnętrz ASP, którego praca dyplomowa dotyczyła właśnie zegarmistrzostwa.

Składały się na nią trzy części: projekt mebli do pracowni zegarmistrzowskiej, film pt. „Przestrzeń czasu” oraz praca o wzornictwie polskich czasomierzy.

co w warszawie - zegary w muzeum polskich zegarów
co w warszawie - wystawa w muzeum polskich zegarów
Muzeum Polskich Zegarów, fot. materiały prasowe

Muzeum Zegarów Polskich to kontynuacja tej pasji, dzięki której, we współpracy z antykwariatem Politura & Ska, udało się przygotować wystawę. „Pięć dekad zegarów – wzornictwo czasomierzy w okresie PRL” we wrześniu 2019 gościła na łódzkich targach zegarmistrzowskich „It’s all about watches”.

Teraz można podziwiać ją w antykwariacie Politura & Ska na ul. Wileńskiej 9 w Warszawie.

Kontakt

Muzeum Zegarów Polskich
Antykwariat Politura & Ska
ul. Wileńska 9
03-409 Warszawa
wystawa czynna w godzinach otwarcia antykwariatu:
pn.-pt.: 11-19
sb.: 11-16
tel. +48 668 405 284

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco