werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Filipiny – rajskie plaże, wspaniała kuchnia i kolorowe festiwale

autor: Filip Gawryś

Boracay i Palawan – to dwie filipińskie wyspy, których plaże znalazły się w czołowej dziesiątce prestiżowego rankingu, publikowanego przez magazyn Condé Nast Traveller na podstawie głosów czytelników. Wyróżnione wyspy to niejedyne miejsca na filipińskim archipelagu, które są rajem dla amatorów surfingu, nurkowania i spędzania czasu nad gorącym oceanem.

Filipiny – najpiękniejsze wyspy

White Beach na wyspie Boracay i wybrzeże El Nido na wyspie Palawan – te dwie plaże zajęły w rankingu Travelera odpowiednio 2. i 9. miejsce wśród 25 najpiękniejszych plaż na świecie. Wyróżnienie jest tym bardziej wartościowe, że co roku ranking Condé Nast Traveller powstaje w oparciu o głosy turystów i podróżników z całego świata.

– Z całego serca dziękujemy za głos na nasze plaże. To dowód ogromnego zaufania, jakim nas obdarzono. Powoli i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i ochrony zdrowia otwieramy się na ponowne przyjęcie turystów, dbając przy tym nieprzerwanie o otaczanie odpowiednią opieką lokalnej przyrody i środowiska naturalnego – tak komentuje wyróżnienie sekretarz Filipińskiej Organizacji Turystycznej Bernadette Romulo-Puyat.

Wyspa Boracay – ulubiony kierunek turystów

W kontekście nagród warto zacytować Caitlin Morton, autorkę z Conde Nast: – Wyspa Boracay to prawdziwy raj z pocztówki – biały piasek, krystalicznie przejrzysta woda, bujna roślinność dżungli. Niespełna 5-kilometrowe wybrzeże White Beach, z niezwykłymi grotami i restauracjami oraz klubami nocnymi, położonymi tuż nad wodą, jest najbardziej popularną plażą wyspy – pisze Morton.
Z kolei opisując wybrzeże El Nido, Morton nie kryje zdziwienia:

Wyspa Palawan – azjatyckie Karaiby

– Wyspa Palawan jest nadal miejscem w dużej mierze nieodkrytym, mimo, że od lat pojawia się w czołówce rankingu opracowanego na podstawie głosów czytelników. W samym tylko pasie brzegowym El Nido znajdziemy około 50 białych, piaszczystych plaż, a wybór tej najlepszej jest niemal niemożliwy. Z kolei woda jest tak błękitna, że przy niej Morze Karaibskie wydaje się mętne.

wyspa siargao
Na zdjęciach: Czekoladowe Wzgórza (Bohol), White Beach (Boracay), wyspa Siargao

Siargao – kierunek dla miłośników surfingu

Wyróżnione wyspy i plaże to jedynie wycinek atrakcji, które każdemy przybyszowi mogą zaproponować Filipiny. Miłośnicy surfingu i windsurfingu powinni koniecznie odwiedzić wyspę Siargao, które dwa lata temu zdobyła miano najpiękniejszej wyspy na świecie. Wśród miłośników sportów wodnych jest uwielbiana m.in. za to, że nie jest duża – ma zaledwie 437 kilometrów kwadratowych i da się ją opłynąć w jeden dzień.

Obfituje w wiele urokliwych zatoczek z turkusową wodą, a ze wględu na warunki wietrzne tworzą się tutaj wysokie fale. Wraz z rozwojem surfingu powstało wiele nowoczesnych kurortów, nie tylko dla surferów. Trafiają tutaj także zwykli podróżnicy, bo nie brak niezwykłych atrakcji – jak choćby Sohoton Cove, czyli 60-hektarowa zatoka na wyspie Bucas Grande czy szereg jaskiń morskich.

Bohol – dla fanów nurkowania

Nieco inne atrakcje oferuje Bohol, wraz z kilkudziesięcioma mniejszymi wyspami ją otaczającymi. Jej znakiem rozpoznawczym są tzw. Czekoladowe Wzgórza – obszar 50 kilometrów kwadratowych, na których latem trawa przybiera brązowe odcienie. Bohol to także cos dla miłosników niezwykłej fauny – można tutaj spotkać najmniejsze zwierzę naczelne, filipińskiego Tarsiera. Te urocze, futrzane stworzenia mierzą rozmiar kciuka dorosłego człowieka i są aktywne nocą. Z kolei fani raf koralowych powinni wybrać się na nurkowanie i snurkowanie wokół wysp Panglao, Balicasag i Cabilao.

Pampanga – wyspa dla foodies

Jeśli ktoś ma ochotę spróbować prawdziwej filipińskiej kuchni, powinien z kolei odwiedzić Pampangę. Nie bez kozery nosi ona tytuł kulinarnej stolicy Filipin, serwując najlepsze dania lokalne. Jest wśród nich sisig, zrobiona z posiekanych uszu wieprzowych, policzków i wątroby. Drugi powód odwiedzin Pampangi to oferta kulturalna w postaci arcyciekawych festiwali.

W okresie świątecznym bierze sie tu udział w Festiwalu Wielkich Latarni oraz Festiwalu Balonów na gorące powietrze. Miejsce dla rodzin to z kolei parki tematyczne i kurorty, takie jak Aqua Planet, Fontana Water Park i Sandbox. Pampanga to także idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku podczas pobytu w nieodległej stolicy Filipin, Manilli.

Zdjęcia: materiały prasowe, Shutterstock

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco