werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Najpiękniejsze plaże w Polsce

autor: Monika Waraxa

Jak plaża, to morze, jak morze to Bałtyk. Gdzie ruszyć, żeby znaleźć zaciszny zakątek albo wręcz przeciwnie ludzi, z którymi zagrasz w siatkę lub potańczysz w blasku księżyca albo… w promieniach wschodzącego słońca. A jeśli zgłodniejesz po całonocnej imprezie, warto skoczyć na zupę rybną lub smażoną flądrę nieopodal. Oto kilka naszych typów na najpiękniejsze plaże w Polsce.

Pamiętaj, że morze jest dobre zawsze. Kiedy świeci słońce – doładujesz się witaminą D3, wygrzejesz kości, zrelaksujesz się. Kiedy pada deszcz i wieje wiatr – warto przejść plażą i powdychać morską bryzę, bogatą w jod.

Plaże w Polsce godne polecenia

Najbardziej malownicze plaże i najpiękniejsze zakątki, którymi nacieszysz oczy rozciągają się pomiędzy Jarosławcem a Karwią. Godne polecenia są również plaże na Półwyspie Helskim oraz miejsca w okolicach Świnoujścia. 

Lubiący ciszę, spokój, powinni wybrać plaże w okolicy Łaz, Dąbek, godna polecenia jest część między Ustką a Łebą. Warto rozpoznać Sasin i Lubiatów. Tu może być trochę więcej turystów, ale są też miejsca (długie części plaży), gdzie będziemy sami mogli cieszyć się pięknem polskiego Bałtyku. 

Polskie plaże z najlepszą infrastrukturą

Znajdziesz je w zachodniej części Wybrzeża i niedaleko Trójmiasta: nowe ścieżki rowerowe, ostatnio powstały też kryte baseny, kolejki wąskotorowe, a władze lokalnych miast dbają o dodatkowe atrakcje – odrestaurowują fortyfikacje, latarnie morskie. Minusem mogą być powstające na Wybrzeżu apartamentowców, budowanych blisko linii brzegowej. Miejscami Bałtyk przypomina bardziej Florydę niż dawne, dobre polskie plaże. 

Plaże, które zamieniają się w… wydmy

Dodatkową i bardzo ciekawą atrakcją, w czasie plażowania nad polskim morzem, będzie wizyta w Słowińskim Parku Narodowym. W sezonie dowiezie nas tam pociąg albo przejść 7 km spacerem z parkingu Rąbce, co nawet niewprawionemu piechurowi zajmie mniej niż godzinę. Można też do wydm dojechać na rowerze, ale to wymaga większego wysiłku. W jedną stronę dotrzeć przez las, a wrócić linią brzegu. To opcja dla piechurów. 

Polskie wydmy – atrakcje 

Dla dzieci i miłośników militariów nie lada gratką, będzie wyrzutnia rakietowa z czasów II wojny. Miejscem godnym polecenia jest skansen w Klukach – Muzeum Wsi Słowińskiej. Może nie tak spektakularny jak ten w Olsztynku, ale to ważny zabytek, bo jest pozostałością po Słowińcach – grupie etnicznej, która mieszkała tu do czasów II wojny światowej. 

Plaże nad Bałtykiem – wyjątkowe miejsca

Tuż przy Słowińskim Parku Narodowym znajduje się trzecie co do wielkości jezioro w Polsce – Łebsko o słonawej wodzie. Jezioro jest położone malowniczo i łączy się w jedną całość z Parkiem oraz Wybrzeżem. To świetne miejsce na romantyczną randkę, może nawet oświadczyny na 25-metrowej XIX latarni morskiej. Warto wdrapać się na samą górę, żeby nasycić się fantastycznym widokiem i tam zadać to najważniejsze pytanie swojej ukochanej. Na pewno powie tak!

sopot
dębki
Od góry: plaża w Sopocie, plaża w Świnoujściu, plaża w Krynicy Morskiej i plaża w Dębkach.

Najpiękniejsze plaże w Polsce: sprawdzamy ceny

Miłośnicy luksusu powinni skierować swoje kroki do Sopotu, Świnoujścia, Kołobrzegu i Ustki. Natomiast wersja podstawowa z tanim jedzeniem będzie w Niechorzu i w Rowach. W wioskach nieopodal plaż Sasino, Ostrowo, czy Przewłoka. Większe miejscowości z dobrymi cenami to Darłowo i Łeba.

Najwspanialsze polskie plaże

W rankingu ostatnich lat nieprzerwanie pierwsze miejsce zajmuje plaża w Świnoujściu. Jest najszersza – do 200 m! Jest też bardzo długa – ma ok. 4 km. Dodatkową zaletą jest jest jej położenie blisko miasta (ok. 2 km). Można wypożyczyć leżak i kąpać się bez obawy, bo zejście do wody jest łagodne.

Inne piękne polskie plaże 

Ustka jest czysta złoty piasek i przejrzysta woda. Wschodnią część zdobi promenada – z dużą ilością miejsc, gdzie można zjeść, są też sklepy z pamiątkami. Plaża w Kołobrzegu w 2010 roku została odznaczona Błękitną Flagą, które przyznaje się przyjaznej środowisku infrastrukturze. 

Atrakcją plaży w Łebie specjalna plaża dla psów, która mieści się w zachodniej części – między falochronem, a tą częścią plaży. Godne polecenia są też plaże w Gdańsku, Jastarni, Juracie, luksusowy Sopot i Krynica Morska, położona nad płytką Zatoką Gdańską, idealne miejsce dla fanów cieplejszej wody. 

 

Zdjęcia: Shutterstock

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco