werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Gdzie na wakacje w tym roku: w góry czy nad morze?

autor: Weranda Weekend

Spacery plażą czy szlakami? Oscypek z bacówki czy ryby prosto z kutra? Widok z latarni morskiej czy z paralotni? Zapowiada się zacięty pojedynek na wakacyjne atrakcje. Sprawdźcie, jak spędzić dni wolne, niezależnie od wyboru! No to w góry czy nad morze?


JAK SPĘDZIĆ CZAS?

W górach: spacer po widoki

W górach najlepiej maszerować i kontemplować widoki. Aby nikt nam nie przeszkadzał, warto poszukać mniej uczęszczanych miejsc i szlaków. W Tatrach wybierzcie się na Czarny lub Zielony Staw na Hali Gąsienicowej. W Bieszczadach malownicza trasa prowadzi z Mucznego do Bukowego Berda, skąd można podziwiać panoramę gór wraz z ich ukraińską częścią. A na Babią Górę spróbujcie wejść nocą, by z jej wierzchołka zobaczyć, jak wschodzące słońce wkrada się do dolin.
 

wakacje w górach morskie oko
wakacje nad morzem atrakcje


Nad morzem: rowerem wzdłuż plaży

Nad morzem znajdziecie mnóstwo ciekawych ścieżek rowerowych. Ze Świnoujścia wybierzcie się do Niemiec. 20-kilometrowy szlak prowadzi wzdłuż morza, aż do kameralnego Basin. Z Ustki do Rowów prowadzi z kolei ścieżka po nasypach dawnych niemieckich linii kolejowych. Trójmiasto na rowerze poznacie, jadąc wzdłuż plaży z Gdańska do Gdyni. Po drodze mija się dawne rybackie wioski, mola, promenady, liczne kafejki i restauracje.


CO ZWIEDZIĆ?

W górach: termy w Tatrach i perseidy w Bieszczadach

W ostatnich latach powstało w górach całe mnóstwo basenów termalnych, m.in. w Chochołowie, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, w Szaflarach i Cieplicach na Dolnym Śląsku. W Bieszczadach warto odwiedzić Park Gwiezdnego Nieba i nocą zobaczyć spadające perseidy – to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż jest prawdziwie ciemne niebo. Na góry warto też spojrzeć z... góry – w większych miastach organizowane są loty widokowe śmigłowcem, balonem lub paralotnią.
 

beskidy atrakcje
filharmonia w szczecinie


Nad morzem: lekcja historii w Trójmieście

W Trójmieście warto odrobić lekcje z historii w Muzeum II Wojny Światowej (Gdańsk) i Muzeum Emigracji (Gdynia). W Pszczółkach, na Pomorzu, czeka najdłuższy tor kartingowy, a w Blizinach – Świat Labiryntów, gdzie zgubicie się na 3 ha krętych ścieżek. W Szczecinie nie zapomnijcie wpaść na koncert do Filharmonii, a w Świnoujściu odwiedzić latarni morskiej.

 

GDZIE I CO ZJEŚĆ?

W górach: beskidzkie stoły i wielkomiejskie przysmaki

W Bieszczadach koniecznie spróbujcie lokalnego piwa Ursa Maior, a w Beskidzie Niskim w sierpniu przysmaków na lokalnej uczcie Dzikie Stoły. Szukając bardziej nowoczesnego anturażu, wpadnijcie do Campo we Wrocławiu, którego wnętrze doceniono w angielskim konkursie Win Awards.

 

gdzie zjeść wrocław
gdzie zjeść pomorze
Fot. Shuttestock, materiały prasowe


Nad morzem: ryby z kutra i slowfood na zamku

W Unieściu koniecznie spróbujcie ryby z kutra – to jedno z ostatnich takich miejsc na Wybrzeżu. W Sasinie Ewa Zaprasza na kaczkę z jabłkami, kotleciki jagnięce i pstrąga po polsku, które mają już status kultowych. Podobnie jak slowfoodowa kuchnia Gothic Cafe na zamku w Malborku. Kolację można tam połączyć z nocnym zwiedzaniem. 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco