werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Dzieje się

6 weekendów po Polsce: Śląsk

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Pałace i kopalnie, skaliste wzgórza i zielone doliny, nowoczesna architektura i wiekowe zabytki
– ten region wielu kontrastów ma swój niepowtarzalny urok.   
 

Dolny Śląsk zachwyca architekturą i górskimi krajobrazami. Jedno wynika z drugiego, bo pięknymi widokami zachwycili się pruscy arystokraci i tu właśnie zapragnęli wypoczywać. Wokół Jeleniej Góry zbudowali gotyckie zamki, renesansowe dwory, barokowe pałace oraz neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje zaprojektowane przez najwybitniejszych architektów epoki. Warto ruszyć ich śladem – część pięknie odrestaurowano (Szlak Pałaców i Ogrodów), ale są takie, które wciąż czekają na nowych właścicieli (informuje o nich akcja Polska Dolina Loary).

Nasyceni architekturą ruszcie w góry zobaczyć bajkowe Błędne Skały w Górach Stołowych, kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym (błękitne wygląda zjawiskowo!), wodospady koło Szklarskiej Poręby czy Karpacza oraz ładne widoki z Sokolika i Szczelińca Wielkiego. Można wybrać się na przejażdżkę wąskotorówką w Dolinie Bobru. Ta najbardziej malownicza trasa kolejowa w Polsce prowadzi przez wysokie wiadukty, tunele wydrążone w górach i stare mosty, w tym okazały wiszący na wysokości niemal 40 metrów nad Jeziorem Pilchowickim.

Wpadnijcie też do Wrocławia – Afrykarium ogłoszono niedawno cudem świata wśród ogrodów zoologicznych. Do Świdnicy warto przyjechać w lipcu, kiedy koncerty Festiwalu Bachowskiego grane są m.in. w zabytkowym Kościele Pokoju. Nie pomijajcie też Wałbrzycha, gdzie w dawnej kopalni powstało Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Stare budynki górnicze pięknie odrestaurowano, warto tu przyjechać choćby dla samej architektury. Ale zobaczymy tu również dobrą sztukę, m.in. wałbrzyskich artystów, i dowiemy się nieco o historii górnictwa w Muzeum Przemysłu i Techniki. Polecamy być o równej godzinie – wtedy rusza oprowadzanie z przewodnikiem, który kiedyś był pracownikiem kopalni.  

Strome skały w Karkonoszach
Od lewej: Antylopa dig-dig we wrocławskim Afrykarium i romantyczny pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Od lewej: Antylopa dig-dig we wrocławskim Afrykarium i romantyczny pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Od lewej: Antylopa dig-dig we wrocławskim Afrykarium i romantyczny pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Widok na Szklarską Porębę z rzeką Kamienną

A co na „górze”? Tu też weekend nie styknie, by potem godoć: Jerunie, jak tu gryfnie! Same atrakcje Katowic zatrzymają na dłużej. Strefa Kultury, czyli Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej zachwycają nowoczesną architekturą. Polecamy wdrapać się na obsadzony trawą dach Centrum Kongresowego, spojrzeć na miasto z innej perspektywy i przekonać się, jak wiele tu zieleni. Na przykład w parku Śląskim, jednym z największych parków Europy. Pośród drzew schowane są planetarium, ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, park linowy, kąpielisko, a nawet kolejka wąskotorowa.

Na spacer warto pojechać również do Tychów. Nabrzeże Jeziora Paprocańskiego zostało obudowane drewnianą promenadą w kształcie fali. Deski ułożone pod różnym kątem wyglądają jak tafla wody, którą porusza wiatr. Ścieżka, gdzieniegdzie osłonięta ażurową drewnianą balustradą, wije się, to wychodząc nad jezioro, to znów się od niego odsuwając. Projekt był nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej – Mies van der Rohe Award 2015.

Nowoczesne budynki Muzeum Śląskiego
Od lewej: Falujące nabrzeże Jeziora Paprocańskiego w Tychach i katowicka dzielnica Nikiszowiec, która przenosi na górniczy Śląsk sprzed lat
Od lewej: Falujące nabrzeże Jeziora Paprocańskiego w Tychach i katowicka dzielnica Nikiszowiec, która przenosi na górniczy Śląsk sprzed lat
Od lewej: Falujące nabrzeże Jeziora Paprocańskiego w Tychach i katowicka dzielnica Nikiszowiec, która przenosi na górniczy Śląsk sprzed lat
Wnętrze nowoczesnej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach / fot. Shutterstock

Gdzie zjeść na Śląsku:

JADKA, Wrocław  
ul. Rzeźnicza 24-25 | tel. +48 71 343 64 61 ­

Odświeżona Jadka serwuje dania staropolskiej kuchni szlacheckiej w nowej interpretacji. Produkty od polskich dostawców uzupełniane są o dzikie zioła, grzyby, owoce i warzywa własnoręcznie zbierane przez kucharzy. Na talerzach tatar wołowy z sercami, suszonym żółtkiem i jałowcem, golonka w słodzie jęczmiennym z kopytkami w popiele. Na deser serniczki z rokitnikiem albo faworki z ziołowym cukrem.

JASNA, Wrocław     
ul. Włodkowica 18 | tel. +48 605 669 920

Lokal w zabytkowej kamienicy historycznej Dzielnicy Czterech Wyznań ma prawdziwy skarb. To szef kuchni Tomasz Hartman, rodowi- ty Ślązak, który pielęgnuje bogate tradycje kulinarne regionu, korzystając z jego najlepszych składników. Warto tu przyjść na tradycyjną roladę śląską z modrą kapustą, kapuśniak z dolnego Śląska na wędzonych żeberkach, domowe kiełbasy z golonki na purée z brukwi i chrzanu albo górnośląską ciapkapustę i kołocz. 

KAMERALNA, Pszczyna     
ul. Piechurów 3 | tel. +48 502 770 484

Jasne, klasyczne wnętrze sugeruje, że pierwsze skrzypce gra tu jedzenie. Oznaczone Znakiem Śląskiego Smaku potrawy wydobywają z kuchni śląskiej, góralskiej i jurajskiej to, co najlepsze. W karcie gravlax z pstrąga z lodami z jabłek i buraków oraz kawiorem z czarnego bzu, żur śląski z kiełbasą i jajkiem, jeleń z palonym masłem, domowe lody z topinamburu ze słonecznikiem, cukrem z marakui i oliwą z pestek dyni.


Co jeszcze zobaczyć na Śląsku:

  • KOPALNIA GUIDO,  Zabrze
    Zabytkowa kopalnia z podziemną trasą muzealną, a w niej nowocześnie przedstawiona historia górnictwa, np. multimedialne projekcje wody wdzierającej się do chodnika górniczego czy huk wydobywanych materiałów strzałowych.
  • PALMIARNIA, Gliwice
    Kilka pawilonów podzielonych na rośliny użytkowe, tropikalne, sukulenty oraz pawilon akwarystyczny i ścieżka dydaktyczna, w której omawiane są rośliny przyprawowe, bambusy i palmy, a wszystkich można dotknąć i sprawdzić, która z nich ma najostrzejsze ciernie.
  • GALERIA SZYB WILSON, Katowice
    Zobaczymy tu młodych, odważnych malarzy, grafików, fotografów i performerów, także ze Śląska. Obecnie trwa przegląd sztuki współczesnej Nowa Awangarda, związany z 100. rocznicą pierwszej awangardowej wystawy w Polsce. 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco