- W podróży
- Polska
- Polska
- Dzieje się
6 weekendów po Polsce - Mazury, Warmia, Podlasie
Na Mazurach nie uciekniemy od wody. Na Warmii poznamy intrygujące historie schowane pośród malowniczych pagórków. Podlasie z kolei ukryje nas z dala od cywilizacji i uraczy swojską kuchnią, w której mieszają się wpływy różnych kultur.
Mazury to kraina wielkich jezior (ponad 3 tys.)! Na południu otoczone przez lasy, na północy chowają się głównie wśród trzcin i łąk. Nic dziwnego, że odpoczywa się tu nad wodą lub na wodzie, tak samo podróżuje, np. Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich – to droga wodna, która kanałami łączy jeziora Mamry, Niegocin, Śniardwy i kilka innych, mniejszych. Czy to jachtem żaglowym, czy łodzią motorową, z wypożyczeniem których nie ma problemu, przepłyniemy z Węgorzewa do Giżycka, stąd do Mikołajek i dalej do Pisza i Rucianego-Nidy. Warto zboczyć nieco z głównej trasy w stronę Ryna i na jeziorze Tałty zobaczyć mazurskie fiordy, czyli malownicze wysokie brzegi zatok Jora i Skanał.
Odpocząć można w Mrówkach – to kilka miejsc biwakowych otoczonych z jednej strony przez jezioro, z drugiej przez gęsty las, nie ma tu nic poza wspaniałą przyrodą. Podobnie jest w Puszczy Piskiej – tu warto mieć ze sobą rower i objechać ukryte w leśnej krainie jeziora, bagna i mokradła oraz meandrujące w lesie rzeki. Najbardziej znaną jest Krutynia, na której organizowane są spływy kajakowe – na trasie kwitną grążele żółte i nenufary, czasem brzeg jest tak porośnięty, że można poczuć się jak w dżungli.
Ale Mazury to też spora dawka historii: szukajcie jej w giżyckiej Twierdzy Boyen, na zamkach krzyżackich w Ełku, Rynie i Nidzicy czy w środku lasu niedaleko Gierłoży, gdzie ukryty jest Wilczy Szaniec, czyli dawna kwatera wojska niemieckiego.
Warmia wydaje się nieco zapomniana w stosunku do Mazur, co ma swoje zalety – nawet w sezonie nie ma tłumów i panuje spokojna, miejscami senna atmosfera. Mieszkający tu ludzie żyją w duchu slow, są serdeczni i bardzo gościnni, a to przekłada się na panującą atmosferę – tu naprawdę się odpoczywa. Jest sporo lasów, ale też rozległych pagórków, między którymi poutykane są jeziora. Po licznych szlakach można spacerować, jeździć na rowerze i konno (np. w okolicach Olsztyna, Gietrzwałdu, Jonkowa).
Miasteczka przybliżają burzliwą historię regionu: Reszel i Frombork wyróżnia gotycka, dobrze zachowana architektura, Jeziorany przenoszą w czasie na pruską prowincję. Warto odwiedzić Galerię Revita Warmia, w której kupimy rękodzieło okolicznych artystów i dowiemy się, co warto zwiedzić w okolicy. Największą atrakcją regionu jest Kanał Elbląski, wodna droga w całości stworzona przez człowieka. Na wzniesieniach, gdzie nie ma wody, stworzono specjalne pochylnie, które wciągają statki rejsowe na górę. Im bliżej wschodniej granicy, tym bardziej dziko
Podlasie to królestwo nieposkromionej przyrody. Są trzy największe parki narodowe. Biebrzański otacza opieką rozlewiska i mokradła Biebrzy, bywa tutaj nawet 250 gatunków ptaków. Rzekę można podziwiać z góry, podczas lotu balonem, przepłynąć tratwą i z bliska zobaczyć przelot gęsi czy orła bielika w czasie łowów lub objechać w siodle – w Kruszynie jest wypożyczalnia koni. Narew to rzeka labirynt, jedna z ostatnich w Europie zalewowych dolin rzecznych, dlatego wokół niej powstał Narwiański Park Narodowy. Najlepiej opłynąć go kajakiem – startujemy w Surażu, dzięki czemu rzeka cały czas niesie nas z prądem.
Widoki są różne: raz będą to otwarte przestrzenie łąk z pasącymi się krowami, innym razem zarośla, w których wypatrzymy łosia. Białowieski Park Narodowy to królestwo żubra, ale królową w tym miejscu jest zdecydowanie puszcza. Wejść do niej można tylko w towarzystwie przewodnika, warto zarezerwować na ten spacer kilka godzin. To, co zobaczycie, to świat bez ingerencji człowieka, samowystarczalny, żywy, fascynujący i prawdziwie dziki.
Gdzie zjeść:
Restauracja Carska, Białowieża
Zabytkowy budynek dworca kolejowego, zbudowanego dla cara Mikołaja II, z oryginalnymi meblami z epoki został zamieniony w restaurację pełną staropolskich i rosyjskich przysmaków. W karcie pasztet z dziczyzny z czosnkiem niedźwiedzim, bliny carskie z kawiorem, solianka na dziczyźnie, ucha z jesiotrem, policzki z dzika z pędami sosny i babka owsiana z bakaliami. Do tego herbata z konfiturą i rosyjskie alkohole. ul. Stacja Towarowa 4 | tel. +48 602 243 228
Tatarska Jurta, Kruszyniany
Zaledwie 3 km od granicy z Białorusią, ukryta w Puszczy Knyszyńskiej agroturystyka serwuje dania kuchni tatarskiej przygotowywane przez tatarskie gospodynie. Siedząc w ogrodzie pełnym kwiatów, można spróbować niezliczonej ilości pierogów: pieczonych kibinów, gotowanych na parze mant, jeczpoczmaków, smażonych czebureków. Warto skusić się też na tradycyjny pierekaczewnik z mięsem, serem lub jabłkami, jagnięcinę z pilawem lub lokalny listkowiec. Kruszyniany 58 | tel. +48 606 603 760
Restauracja z Zielonym Piecem Olsztynek
Przytulne wnętrze ze starym, kaflowym piecem pełne jest drewna, kwiatów i koronek. Warto spróbować domowych dań przygotowanych według starych, rodzinnych receptur. Zjemy tu pyszne zupy, np. kurkową z wiejską śmietaną, czerninę z ziemniaczanymi kluskami albo mazurską zalewajkę, słodkowodne ryby z miejscowych jezior, w tym pysznego lina w śmietanie i sałatkę z okoniem, pierogi z leśnymi jagodami, kaczką albo grzybami. ul. Floriana 1 | tel. +48 89 519 10 81
Co jeszcze zobaczyć:
- PARK DZIKICH ZWIERZĄT KADZIDŁOWO, Mazury
Razem z przewodnikiem podejrzymy zagrożone gatunki w naturalnych warunkach, a nawet nakarmimy oswojonego rysia lub puchacza.
- ARBORETUM W KUDYPACH, Warmia
Specjalistyczny ogród botaniczny prezentuje jedną z największych kolekcji gatunków drzew i krzewów występujących w Polsce.
- DROHICZYN, Podlasie
Dawna stolica Podlasia, dziś nieco zapomniana. Założona w XI wieku osada, wyróżnia się barokową elewacją kościoła franciszkańskiego. Warto zobaczyć dawny kościół i klasztor Jezuitów z Collegium Nobilium oraz klasztor Benedyktynek.