werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Gdańsk: 10 alternatywnych atrakcji w mieście

autor: Weranda Weekend
do jakiego miasta na weekend
fot. Karol Kacperski

 

 

 

Gdańsk jest jednym z najstarszych miast Polski. Znajdziecie tu cenne zabytki i miejsca, w którym rozgrywały się historyczne wydarzenia.

Jednak warto poznać to miasto również z innej, alternatywnej strony, którą opisują subiektywne i bardzo kolorowe przewodniki OGARNIJ MIASTO. Z ostatniego wydania o Trójmieście wybraliśmy kilka miejsc z Gdańska zdecydowanie wartych odwiedzenia. Jeśli więc nie wiecie, do jakiego miasta na weekend – kierujcie się na wybrzeże!

 


1/10 Księgarnia Artystyczna Firmin

ul. Świętego Ducha 2,  fb/Firmin-Ksiegarnia-w-Teatrze

Księgarnia w Teatrze Wybrzeże należała przez 20 lat do Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, które kilka lat temu zakończyło działalność. Trójka księgarzy postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.

Rzecz Jasna gdańska
Fot. Magda Kalisz

Warto było! Efektem jest nowa księgarnia z tradycjami, uważana przez wielu za najlepszą w Gdańsku! Miejsce zaczerpnęło swoją nazwę od powieściowego szczura o imieniu Firmin, który urodził się w podziemiach antykwariatu, uwielbiał czytac i co bardziej typowe dla gryzonia – zjadać książki. Patronujący księgarni szczur doskonale charakteryzuje właścicieli oraz bywalców – to miejsce pożeraczy książek.

Jak na dobrą kameralną księgarnię przystało, z natłoku wydawniczych nowości wyselekcjonowano jedynie ciekawe i wartościowe pozycje. Ponadto księgarnia oferuje duży dział literatury dziecięcej, piękne albumy, trudno dostępne powieści graficzne. Firmin to dzieło prawdziwych pasjonatów!


2/10 Filimoniuk i Monopolka

ul. Królikarnia 4,  fb/Filimoniuk-Design

W sercu Dolnego Miasta mieści się showroom i pracownia dwóch trójmiejskich projektantek-jubilerek tworzących marki Monopolka oraz Filimoniuk Design.

Filimoniuk i Monopolka Gdańsk
Fot. Ewa Sabłowska

Monopolka łączy w sobie tradycyjne rzemiosło i najnowsze trendy. Autorka biżuterii, Gosia Szewczyk, najbardziej upodobała sobie pracę z żywicą, którą barwi i miesza ze sproszkowanymi metalami, krzemionką, szkłem i bursztynem. Filimoniuk Design to marka stworzona przez Alinę Filimoniuk, która projektuje autorską biżuterię wykonywaną ze srebra, mosiądzu, bursztynu, żywicy syntetycznej, a na zamówienie również ze złota i kamieni syntetycznych. Prace powstają w nie- wielkiej manufakturze na oczach odwiedzających gości. Piękne miejsce, wspaniałe artystki i unikalny dizajn.


3/10 Flisak 76

ul. Chlebnicka 9/10,  fb/Flisakowo

W 1976 roku babcia Zenia i dziadek Leonard założyli Flisaka nie spodziewając się, że przetrwa ponad trzy dekady.

Flisak Gdańsk
Fot. Marika Morawiec

Obecnie miejsce to, prowadzone przez trzecie pokolenie założycieli, kultywuje tradycję klubu jako miejsca pełnego kultury z dobrą sztuką, dobrą muzyką i dobrą atmosferą. Wnętrze jest bezapelacyjnie najciekawsze w Gdańsku. Zaprojektowane i zaaranżowane przez obecnych gospodarzy zachęca do zgłębiania. Pełno tu zakamarków, w których znajdziemy różne poziomy rzeczywistości, meble z charakterem i grające własną rolę światła.

Drinki we Flisaku to oddzielna historia. Jest ich dużo, są autorskie i zawsze z najwyższej jakości składników. Odbywają się tutaj koncerty, jam sessions, wernisaże i wystawy. Wszystko ambitne i na wysokim poziomie. Barmani są najmilsi w Trójmieście i zawsze doradzą jak rozpocząć i skończyć wieczór. Podróż z Flisakiem 76 na pewno będzie należała do niezapomnianych.


4/10 Galeria Sztuka Wyboru

ul. Słowackiego 19,  sztukawyborugallery.eu

Znajduje się w Garnizonie Kultury − nowym kulturalnym centrum Wrzeszcza − i jest częścią wielowymiarowego konceptu o nazwie Sztuka Wyboru.

sztuka wyboru wystawa
sztuka wyboru wnętrze
Fot. Daria Szczygieł

Galeria prezentuje przede wszystkim młodą współczesną sztukę, od malarstwa i grafiki, przez ilustrację, plakat, rzeźbę, ceramikę i fotografię, po polskie wzornictwo i projekty architektoniczne. Sztuka Wyboru to galeria działająca komercyjnie, chociaż można tu też trafić na wystawy pokonkursowe i ściśle kolekcjonerskie. Program jest niezwykle intensywny.

Każdego miesiąca odbywają się zazwyczaj trzy różne wernisaże, na parterze w sąsiedztwie kawiarni oraz w przestrzeni na piętrze. Sztuka Wyboru współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz fundacją Sztuka z Wyboru, która zajmuje się promocją młodych artystów i łą- czeniem sztuki z biznesem.


5/10 Inaczej niż w Raju

ul. Opata Jacka Rybińskiego 24/5,  fb/inaczejnizwraju

W sercu klimatycznej starej Oliwy, przy lokalnym ryneczku, znajdziecie niezwykłe miejsce wypełnione po brzegi interesującymi, starymi przedmiotami i fantastyczną, swojską energią.

Inaczej niż w raju Gdańsk
Fot. magda Kalisz

„Inaczej niż w raju” to znacznie więcej niż sklep ze starociami – to miejsce spotkań i wymiany myśli, miejsce kulturalne i miejsce, które łączy. Właściciel Tomek wyszukuje i wprowadza w drugi lub kolejny obieg rzeczy, które komuś się znudziły, które ktoś kiedyś porzucił, a które czekają z niecierpliwością na następnych właścicieli.

Sklep pełen jest mniejszych i większych obiektów. Znajdziecie tu lampy, szkło, ceramikę, obrazy, fotografie, krzesła i inne akcesoria do domu. W piwnicy sklepu prężnie działa „Minus jeden” - otwarta pracownia kameralnych koncertów i spotkań, powołana do życia przez grupę zaprzyjaźnionych muzyków. Piękne miejsce, a czas w gruncie rzeczy płynie tu znacznie szybciej niż w „Inaczej niż w raju” Jima Jarmusha.


6/10 Galeria Starych Zabawek

ul. Piwna 19/21,  stare-zabawki.pl

Cudowny świat starych zabawek, niezapomniana podróż do czasów dzieciństwa. Państwo Bernadeta i Wojtek Szymańscy przez wiele lat poszukiwań zgromadzili niezwykłą kolekcję.

muzeum starych zabawek
muzeum starych zabawe gdańsk
Fot. Magda Kalisz

Prawie cały zbiór to polskie zabawki z lat 1920-1989. Łza się w oku zakręci tym, którzy znajdą tu obiekty pożądania z czasów swojej młodości. Okropne plastikowe lalki golaski, metalowe samochodziki będące kopią tych dużych, gumowe zwierzątka, kryzysowe mebelki czy gry w które grało się godzinami, wypchane trocinami misie oraz figurki udające oryginalne postacie z zagranicznych bajek. Większość eksponatów nadal jest w oryginalnych opakowaniach z towarzyszącymi im starymi katalogami i zdjęciami potwierdzającymi ich pochodzenie.

Starsi popatrzą na to z rozrzewnieniem, młodsi z rozbawieniem, bo takich zabawek już nie ma. W galerii jest kilka dodatkowych atrakcji dla małych i dużych – chociażby bajki puszczane z projektorów obrazkowych czy neon z dawnego gdańskiego kina Zawisza. Polecamy ten powrót do przeszłości. Mocne wrażenia gwarantowane!


7/10 W starym kadrze. Kawiarnia filmowa

ul. Grobla I 3/4,  wstarymkadrze.com

Wnętrze przypomina starodawny salon. Stylowe meble, patefon, etażerki z porcelaną i książkami. Na ścianach wzorzysta tapeta i zdjęcia z rodzinnych albumów właścicieli.

W Starym Kadrze Gdańsk
Fot. Magda Kalisz

Wszystko jak ze starej pocztówki. Można się tu napić pysznej kawy, gorącej czekolady lub czegoś, co pijały gwiazdy filmowe, zjeść ciasto, a potem przejść do maleńkiej sali kinowej, która znajduje się w drugim pokoju. W repertuarze klasyka i nowości, ale tylko kino na dobrym poziomie.


8/10 100cznia

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 5,  fb/100cznia

Chwilę po wyjeździe ze stacji Gdańsk Główny uwagę przyciągają kolorowe kontenery majaczące na tle stoczniowego krajobrazu. Nie jest to przypadkowa konstrukcja, ale doskonały przykład twórczego wykorzystania potencjału i ożywienia martwych punktów w przestrzeni miejskiej.

100cznia gdańsk
stocznia gdańsk
Fot. Marika Morawiec

100cznia powstała na terenie zburzonej wcześniej starej Modelarni, a jej inspiracją są bliźniacze inicjatywy w Londynie, Lizbonie, Berlinie i Los Angeles. Gdański projekt obejmuje 20 kontenerów, które przyjechały na 100cznie z gdyńskiego portu. Wcześniej używane do transportu morskiego, obecnie stanowią przestrzeń różnorodnych działań.

Działa tam bar, dziesięć punktów gastronomicznych z kuchniami całego świata, oraz pracownie artystyczne. Na odwiedzających czeka także studio tatuażu, sklepy z designem i winylami. Na terenie miasteczka znajduje się również plaża i ogród z pufami i leżakami, przestrzeń warsztatowa oraz prężnie działająca scena muzyczna. 100cznia funkcjonuje od maja do września. Kibicujemy mocno temu projektowi!


9/10 Ulica Elektryków

Teren byłej Stoczni Gdańskiej,  fb/ulicaelektryków

Surowe alternatywne centrum kultury Gdańska, działające na terenach postoczniowych i sąsiadujące z klubem B90 i kreatywną przestrzenią Plenum.

ulica Elektryków Gdańsk
Fot. Przemek Mazur

Ulica Elektryków to miejsce stworzone spontanicznie wśród kontenerów, palet, w otoczeniu rusztowań i szpul po kablach. Odbywają się tu koncerty, electro party z najlepszymi producentami muzycznymi, nocne targi i brunche. Koniecznie wpadnij na Elektryków – drugiej takiej ulicy nie ma nigdzie na świecie! Uwaga, otwarte od czerwca do września.


10/10 Piekarnia Ryszard Majchrowski

ul. Dolna Brama 12,  fb/dolna.brama.12

Rzemieślnicza piekarnia na Starym Przedmieściu Gdańska, funkcjonuje w obecnej lokalizacji od 1953.

Piekarnia Majchrowski Gdańsk
Fot. Magda Kalisz

Sprzedawane w niej pieczywo jest niezmiennie wypiekane według tych samych metod, w jedynym gdańskim piecu piekarskim opalanym węglem. Pan Ryszard przygotowuje chleb według tradycyjnej receptury z naturalnych produktów i bez sztucznych dodatków. Taki chleb zupełnie inaczej pachnie i smakuje. Spróbujcie sami! Piekarnia jest czynna od poniedziałku do piątku, od 6 do 14.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco