werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Europa
  • Świat

Listopadowy weekend na wyspie? Podpowiadamy, gdzie pojechać!

autor: Ewa Pluta

Listopad – ostatnia w tym roku okazja, by złapać trochę słońca i naładować baterie przed zimą. Czemu więc nie spędzić listopadowego weekendu na niezwykłej wyspie?

Zobaczcie sześć pięknych wysp, a zarazem sześć powodów, dla których warto zarezerwować kilka dni wolnego i pojechać na wakacje w listopadzie.

Wyspa Uznam

Wyspa Uznam
Wyspa Uznam
Wyspa Uznam, fot. Pixabay
Jak szalonym trzeba być, aby w listopadzie wybrać się nad Bałtyk, który nawet w ciągu lata nie rozpieszcza turystów wysokimi temperaturami? Otóż pobyt na wyspie Uznam w zupełnie nieturystycznym miesiącu może mieć dużo plusów, a jednym z nich są puste bałtyckie plaże i niezatłoczone ścieżki Parku Natury Wyspy Uznam. Do niemieckiej części wyspy można dostać się nie tylko koleją czy autobusem, ale również rowerem, przemierzając najdłuższą w Europie przygraniczną ścieżkę rowerową. I nie zapominajmy o klifach, które na wyspie Uznam i niedalekim Wolinie są wyjątkowe piękne i wysokie.

Temperatury w listopadzie: ok. 10 ̊C
 

Zakynthos

Zakynthos
Zakynthos, fot. Pixabay
Wbrew pozorom takich miejsc jak grecka wyspa Zakynthos nie jest wiele. Miejsc, w których niemal każdy turysta znalazłby coś atrakcyjnego dla siebie. Południowe i zachodnie wybrzeże wyspy jakby stworzone dla plażowiczów, na północy kuszą tajemnicze błękitne groty, wszędzie – mamią rajskie widoki lazurowej wody. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć żywe symbole wyspy – żółwie Carreta Carreta, które szerokie, południowe plaże Zakynthos wybrały na miejsca lęgowe. A idylliczna zatoczka, którą widać na niemal każdym zdjęciu wyspy, także na tym obok, to Zatoka Wraku – Navagio. Mówią, że jest najpiękniejsza na świecie.

Główne lotnisko: Zakynthos, Kalamata (206 km), Ateny (322 km)

Jak się dostać: w sezonie można skorzystać z przelotów czarterowych, poza sezonem – loty linią Aegean z przesiadką w Atenach. Można pokusić się także o rejs promem z Killini na Półwyspie Peloponeskim.

Temperatury w listopadzie: 14 – 18 ̊C
 

Gozo

Gozo
Gozo
Gozo, fot. Shutterstock/Pixabay
Zazwyczaj turyści lecą na Maltę, tam spędzają większość urlopu i dopiero jeśli zostanie im dzień, może dwa dni, jadą na Gozo, mniejszą, położoną zaledwie 6 km od Malty, wyspę. Warto jednak pójść pod turystyczny prąd i spędzić więcej czasu na Gozo, gdzie i atmosfera spokojniejsza, i bardziej zielono, a morskiego brzegu nie opanowała „hoteloza”, czego nie można powiedzieć o sąsiedniej Malcie. Na Gozo warto zobaczyć stare miasto w Victorii, stolicy wyspy, klify Ta Cenc (piękne!) i koniecznie wybrać się na plażę przy Ramla Bay o zachodzie słońca!

Główne lotnisko: na Malcie, międzynarodowe lotnisko mieści się 5 km od Valetty.

Jak się dostać na Gozo: z lotniska  na Malcie autobusem X1 lub autobusami 41 i 42 z Valetty. Bezpośrednie przeloty na Maltę linią WizzAir.

Temperatura w listopadzie: ok. 20  ̊C
 

Wyspy Liparyjskie

Wyspy Liparyjskie
Wyspy Liparyjskie
Wyspy Liparyjskie, fot. Shutterstock/Pixabay
Mniej oblegane przez turystów niż znajdująca się nieopodal Sycylia, 17 wysp i wysepek tworzących zjawiskowy archipelag na Morzy Tyrreńskim. Wyspy Liparyjskie (dawniej: Wyspy Eolskie) ucieszą plażowiczów, miłośników ekscytujących pustkowi (na wyspach przeważa krajobraz wulkaniczny, na największej z wysp – Lipari można podziwiać aż 12 wulkanów) i znudzonych pracą za biurkiem, którzy chcieliby spędzić popołudnie w jednym z licznych tu gorących źródeł termalnych, nurkując lub zajadając się świeżymi rybami i owocami morza. I patrząc z daleka, jak wulkan Stromboli w codziennym przypływie złości wyrzuca pyły i gazy.

Główne lotnisko: Palermo, Katania, Trapani.

Jak się dostać: najlepiej promem lub statkiem z portu Milazzo na Sycylii, z Neapolu, Palermo i Mesyny.

Temperatury w listopadzie: 19 – 20 ̊C
 

Madera

Madera
Madera
Madera, fot. Pixabay
Madera, portugalska wyspa na Oceanie Atlantyckim, bywa czasem nazywana „wyspą wiecznej wiosny”. I rzeczywiście, to wyspa dla ciepłolubów: łagodny klimat i temperatury w granicach 20 stopni Celsjusza utrzymują się tutaj przez cały rok. Nic dziwnego, że Madera tonie w soczystej zieleni, co w historii doceniali jej niegdysiejsi bywalcy: Winston Churchill, cesarzowa Sissi (na Maderze leczyła depresję) czy Józef Piłsudski, a obecnie jest to magnes przyciągający tysiące europejskich turystów.

Główne lotnisko: Funchal

Jak się dostać: narodowy, portugalski przewoźnik TAP (możliwy przelot z Warszawy z przesiadką w Lizbonie), tanie linie lotnicze: easyJet, Air Berlin, Vueling, czarter Itaki.

Temperatury w listopadzie: ok. 20 – 22 ̊C

Azory

Azory
Azory, fot. Shutterstock
Dzikie, naturalne i po prostu piękne oblicze Portugalii – Azory, archipelag 9 wysp, który od stałego lądu dzieli aż 1500 km Oceanu Atlantyckiego. Nie bez przyczyny Azory okrzyknięto „najbardziej zielonym miejscem na ziemi” – zaledwie 5 procent ich powierzchni to wsie czy miasta, słowem – tereny zurbanizowane. Poza nimi rozciągają się dziewicze tereny: niewielkie, ale urocze plaże, klify, strome urwiska, jeziora w kraterach, wulkany, gorące źródła, a między nimi niewielkie winnice. A dookoła bezmiar oceanu.

Główne lotnisko: Ponta Delgada

Jak się dostać: regularne loty linii TAP Portugal i SATA z Porto i Lizbony. Możliwe połączenia międzyPonta Delgada i Funchal na Maderze.
 
Temperatury w listopadzie: ok. 19 – 22 ̊C
 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco