werandcountry.pl weranda.pl
reklama
  • W podróży
  • Europa
  • Świat

Listopadowy weekend na wyspie? Podpowiadamy gdzie pojechać

autor: Ewa Pluta

Listopad - ostatnia w tym roku okazja, by złapać trochę słońca i naładować baterie przed zimą. Czemu więc nie spędzić listopadowego weekendu na niezwykłej wyspie?

Zobaczcie sześć miejsc, a zarazem sześć powodów, dla których warto zarezerwować kilka dni wolnego w listopadzie.

Wyspa Uznam

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Jak szalonym trzeba być, aby w listopadzie wybrać się nad Bałtyk, który nawet w ciągu lata nie rozpieszcza turystów wysokimi temperaturami?
Otóż pobyt na wyspie Uznam w zupełnie nieturystycznym miesiącu może mieć dużo plusów, a jednym z nich są puste bałtyckie plaże i niezatłoczone ścieżki Parku Natury Wyspy Uznam. Do niemieckiej części wyspy można dostać się nie tylko koleją czy autobusem, ale również rowerem, przemierzając najdłuższą w Europie przygraniczną ścieżkę rowerową. I nie zapominajmy o klifach, które na wyspie Uznam i niedalekim Wolinie są wyjątkowe piękne i wysokie.

Temperatury w listopadzie: ok. 10 ̊C.
 
 

Zakynthos

Zakynthos
Fot. Pixabay
Wbrew pozorom takich miejsc jak grecka wyspa Zakynthos nie jest wiele. Miejsc, w których niemal każdy turysta znalazłby coś atrakcyjnego dla siebie.
Południowe i zachodnie wybrzeże wyspy jakby stworzone dla plażowiczów, na północy kuszą tajemnicze błękitne groty, wszędzie – mamią rajskie widoki lazurowej wody. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć żywe symbole wyspy – żółwie Carreta Carreta, które szerokie, południowe plaże Zakynthos wybrały na miejsca lęgowe. A idylliczna zatoczka, którą widać na niemal każdym zdjęciu wyspy, także na tym obok, to Zatoka Wraku – Navagio. Mówią, że jest najpiękniejsza na świecie.
 
Główne lotnisko: Zakynthos, Kalamata (206 km), Ateny (322 km)

Jak się dostać: w sezonie można skorzystać z przelotów czarterowych, poza sezonem – loty linią Aegean z przesiadką w Atenach. Można pokusić się także o rejs promem z Killini na Półwyspie Peloponeskim.
 
Temperatury w listopadzie: 14 – 18 ̊C.
 
 

Gozo

Fot. Shutterstock/Pixabay
Fot. Shutterstock/Pixabay
Fot. Shutterstock/Pixabay
Zazwyczaj turyści lecą na Maltę, tam spędzają większość urlopu i dopiero jeśli zostanie im dzień, może dwa dni, jadą na Gozo, mniejszą, położoną zaledwie 6 km od Malty, wyspę.
 Warto jednak pójść pod turystyczny prąd i spędzić więcej czasu na Gozo, gdzie i atmosfera spokojniejsza, i bardziej zielono, a morskiego brzegu nie opanowała „hoteloza”, czego nie można powiedzieć o sąsiedniej Malcie. Na Gozo warto zobaczyć stare miasto w Victorii, stolicy wyspy, klify Ta Cenc (piękne!) i koniecznie wybrać się na plażę przy Ramla Bay o zachodzie słońca!
 
Główne lotnisko: na Malcie, międzynarodowe lotnisko mieści się 5 km od Valetty.
 
Jak się dostać na Gozo:
z lotniska  na Malcie autobusem X1 lub autobusami 41 i 42 z Valetty. Bezpośrednie przeloty na Maltę linią WizzAir.
 
Temperatura w listopadzie:
ok. 20  ̊C
 
 

Wyspy Liparyjskie

Fot. Shutterstock/Pixabay
Fot. Shutterstock/Pixabay
Fot. Shutterstock/Pixabay
Mniej oblegane przez turystów niż znajdująca się nieopodal Sycylia, 17 wysp i wysepek tworzących zjawiskowy archipelag na Morzy Tyrreńskim.
Wyspy Liparyjskie (dawniej: Wyspy Eolskie) ucieszą plażowiczów, miłośników ekscytujących pustkowi (na wyspach przeważa krajobraz wulkaniczny, na największej z wysp – Lipari można podziwiać aż 12 wulkanów) i znudzonych pracą za biurkiem, którzy chcieliby spędzić popołudnie w jednym z licznych tu gorących źródeł termalnych, nurkując lub zajadając się świeżymi rybami i owocami morza. I patrząc z daleka, jak wulkan Stromboli w codziennym przypływie złości wyrzuca pyły i gazy.

Główne lotnisko: Palermo, Katania, Trapani.

Jak się dostać: najlepiej promem lub statkiem z portu Milazzo na Sycylii, z Neapolu, Palermo i Mesyny.
 
Temperatury w listopadzie: 19 – 20 ̊C
 
 

Madera

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Madera, portugalska wyspa na Oceanie Atlantyckim, bywa czasem nazywana „wyspą wiecznej wiosny”. I rzeczywiście, to wyspa dla ciepłolubów: łagodny klimat i temperatury w granicach 20 stopni Celsjusza utrzymują się tutaj przez cały rok.
Nic dziwnego, że Madera tonie w soczystej zieleni, co w historii doceniali jej niegdysiejsi bywalcy: Winston Churchill, cesarzowa Sissi (na Maderze leczyła depresję) czy Józef Piłsudski, a obecnie jest to magnes przyciągający tysiące europejskich turystów.
 
Główne lotnisko: Funchal
 
Jak się dostać: narodowy, portugalski przewoźnik TAP (możliwy przelot z Warszawy z przesiadką w Lizbonie), tanie linie lotnicze: easyJet, Air Berlin, Vueling.
 
Temperatury w listopadzie: ok. 20 – 22 ̊C
 
 

Azory

azory
Fot. Shutterstock
Dzikie, naturalne i po prostu piękne oblicze Portugalii – Azory, archipelag 9 wysp, który od stałego lądu dzieli aż 1500 km Oceanu Atlantyckiego.

Nie bez przyczyny Azory okrzyknięto „najbardziej zielonym miejscem na ziemi” – zaledwie 5 procent ich powierzchni to wsie czy miasta, słowem – tereny zurbanizowane. Poza nimi rozciągają się dziewicze tereny: niewielkie, ale urocze plaże, klify, strome urwiska, jeziora w kraterach, wulkany, gorące źródła, a między nimi niewielkie winnice. A dookoła bezmiar oceanu.
 
Główne lotnisko: Ponta Delgada
 
Jak się dostać: regularne loty linii TAP Portugal i SATA z Porto i Lizbony. Możliwe połączenia międzyPonta Delgada i Funchal na Maderze.

 

 

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco