werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Madera – 7 najpiękniejszych miejsc na wyspie

autor: Ewelina Błeszyńska

Madera to wyspa, której nie brakuje niczego. Ma zjawiskowe góry, bujną roślinność, naturalne baseny, pyszne jedzenie… Wymieniać można bez końca, ale my postanowiliśmy wybrać 7 miejsc, które przekonają was do odwiedzenia tej portugalskiej wyspy.

Kiedy lecieć na Maderę?

Madera nazywana jest “wyspą wiecznej wiosny”, bo przez cały rok panują tu przyjemne temperatury. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca, bo pogoda na Maderze jest dość nieprzewidywalna. Mimo wszystko, jest to dobry kierunek na wypoczynek o każdej porze roku, ale trzeba się liczyć z tym, że jesienią i zimą ryzyko opadów i niższych temperatur jest dość wysokie. 

Tak naprawdę pogoda podczas wakacji na Maderze nie ma większego znaczenia, bo nie jest to kierunek dla osób, które urlop spędzają na plaży. To wyspa dla aktywnych – wielbicieli długich spacerów wzdłuż lewad, miłośników malowniczych trekkingów czy poszukiwaczy wodospadów. Madera ma tyle do zaoferowania, że podczas wakacji nie sposób usiedzieć w hotelu. A te 7 miejsc, po prostu trzeba zobaczyć podczas urlopu na Maderze!

1/7 Pico do Arieiro, czyli z głową… ponad chmurami

Szczyt Pico do Arieiro uważany jest za najpiękniejsze miejsce na Maderze, bo można tu chodzić ponad chmurami. I to dosłownie! A żeby tego doświadczyć wcale nie trzeba się wspinać, bo na sam szczyt dojedziemy samochodem. Najlepiej przyjechać tutaj tuż przed zachodem słońca – w ciągu dnia jest to miejsce dość zatłoczone ze względu na zorganizowane wycieczki. Przed zachodem słońca ludzi jest zdecydowanie mniej, a widoki są magiczne! 

pico do arieiro szczyt
pico do arieiro zwiedzanie madery
Na zdjęciu: zachód słońca nad szczytem Pico do Arieiro.

2/7 Pico do Ruivo – na najwyższym szczycie Madery

Kolejna propozycja wycieczki dla osób uwielbiających górskie spacery. Na najwyższy szczyt Madery – Pico do Ruivo można dojść na dwa sposoby. Pierwsza opcja to szlak, który rozpoczyna się na wspomnianym wcześniej Pico do Arieiro. Przejście go zajmuje około 5 godzin, droga jest dosyć wymagająca, ale widoki rewelacyjne. Istnieje również krótszy szlak, który rozpoczyna się bezpośrednio pod Pico do Ruivo. Pokonać go można w niecałe dwie godziny i jest zdecydowanie łatwiejszy. Na obu szlakach widoki zapierają dech w piersiach! Kiedy trafimy na pogodny dzień ze szczytu mamy szansę zobaczyć Ocean Atlantycki.

Pico do Ruivo Madera
zwiedzanie madery
Pico do Ruivo Madera plan wycieczki
Pico do Ruivo, najwyższy szczyt Madery, ma wysokość 1862 m n.p.m.

3/7 Z wizytą w bajkowym miasteczku Santana

Położone na północnym-wschodzie Madery miasteczko znane jest ze względu na kolorowe domki. Poza nimi właściwie nic tam nie ma, ale i tak przyciąga turystów, którzy pragną zobaczyć charakterystyczne chatki. Kiedyś zajmowali je mieszkańcy wyspy, ale dziś większość z nich została przekształcona na sklepy z pamiątkami. Domki są urocze, fotogeniczne i na pewno spodobają się dzieciom. Trzeba jednak pamiętać, że jest to miejsce przede wszystkim turystyczne, w którym nie warto spędzić więcej niż pół godziny. Mimo wszystko warto zajechać tu przy okazji podczas zwiedzania północy wyspy.

co zwiedzić na maderze
santana domki na maderze
Bajkowe domki w miejscowości Santana to jeden z najbardziej znanych symboli Madery.

4/7 Seixal – czarna perełka na północy

Madera nie jest wyspą dla osób, które uwielbiają wypoczywać na plażach, bo jest ich tam jak na lekarstwo. Ale plaże, które są na wyspie, naprawdę robią wrażenie. Warta odwiedzenia jest w szczególności czarna plaża w położonej na północy miejscowości Seixal. Nie jest to popularne miejsce, dzięki temu nie dociera tu wielu turystów. Plaża jest przepiękna, otoczona piękną naturą i roślinnością i rzadko kiedy jest zatłoczona! Często nazywana jest nawet… namiastką Hawajów. Warto tu przyjechać na całodniowy wypoczynek lub połączyć plażę z wizytą w położonej niedaleko miejscowości Porto Moniz, gdzie znajdują się popularne naturalne baseny. 

madera portuaria
madera wyspa
Plaża w Seixal to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych plaż na całej wyspie.

5/7 Spacer wzdłuż lewady 25 Fontes

Madera słynie z lewad, czyli kanałów irygacyjnych, które służą do transportu wody z północy na południe. Na wyspie jest ich ponad 200, a wzdłuż nich prowadzone są ścieżki. Spacery wzdłuż lewad to relaks pośród zieleni, szumu wody i pięknych widoków. Za najciekawsze uznawane są lewada 25 Fontes oraz pobliska lewada Risco. Podczas lekkiego, choć dość długiego spaceru mamy okazję zobaczyć wyjątkowe jeziorko z 25 mini wodospadami. Lewadę 25 Fontes można połączyć z wycieczką nad wodospad Risco – jeden z najpiękniejszych na Maderze!

przyroda Madery
co zobaczyć na Maderze
Lewady na Maderze
Całkowita długość lawad na Maderze wynosi aż 2500 km.

6/7 Półwysep św. Wawrzyńca – na wschodzie Madery

Kolejne miejsce, którego po prostu nie można przegapić. Półwysep św. Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço to wysunięty najbardziej na Wschód skrawek na Maderze. Można tu przyjechać tylko na punkt widokowy, ale zdecydowanie lepiej przeznaczyć na zwiedzanie pół dnia i przejść szlak aż do położonego najdalej krańca wyspy. Ścieżka jest łatwa i spotkamy na niej zarówno dzieci, jak i osoby dojrzałe. W czasie drogi nie sposób nie zatrzymywać się co chwilę na zrobienie zdjęć – szlak jest bardzo malowniczy i nie nudzi się, mimo długiego marszu. Jedynym minusem tego miejsca jest bardzo mocny wiatr. Można tu dojechać zarówno samochodem, jak i autobusem z Funchal.

wyspa madera
wakacje madera
Półwysep świętego Wawrzyńca przez większość roku przypomina krajobrazem pustynię, a jedynie zimą robi się zielony.

7/7 Ogród botaniczny w Funchal – szczypta Azji na Maderze

Funchal, czyli stolica Madery to piękne miasteczko, w którym warto zarezerwować hotel podczas pobytu na Maderze. Dlaczego akurat tam? Bo na południu wyspy zazwyczaj jest najlepsza pogoda. Poza tym, miasto jest świetnie skomunikowane z resztą wyspy, znajdziemy tu wiele dobrych restauracji, uroczych uliczek oraz ciekawe atrakcje. Jedną z nich jest ogród botaniczny Monte Palace Tropical Garden. Znajduje się w położonej na wzgórzu dzielnicy Monte i można dojechać tu m.in. kolejką linową. Cała wyspa obfituje w wyjątkową roślinność, ale wybierając się do orgodu botanicznego, najpiękniejsze kwiaty, drzewa i krzewy Madery znajdziemy w jednym miejscu. Ogród ma bardzo dużą powierzchnię i można zwiedzać go nawet przez kilka godzin. Ciekawym punktem jest część orientalna, w której znajdziemy zabudową kojarzącą się z Azją. Wstęp kosztuje 12,5 euro, a w cenę wliczony jest kieliszek lokalnego wina. Warto się tu wybrać – nie tylko dla wina, które swoją drogą, jest przepyszne. 

 

funchal
funchal madera atrakcje
Nazwa Funchal pochodzi od... kopru, który rośnie na wyspie w dużej ilości.

Zdjęcia: prywatne archiwum autorki

Zostań z nami

Bądź na bieżąco