werandcountry.pl weranda.pl
 • W hotelu
 • Hotele i spa
 • Dwory i pałace
 • Pensjonaty
 • Siedliska
 • Dzieje się

Wakacje w Polsce część 3: lasy, puszcze i pola

autor: Agnieszka Wójcińska

Polskie lasy to wciąż nasza narodowa chluba, bo są piękne, różnorodne i dzikie. Warto spędzić w nich wakacje albo przynajmniej weekend – leśne otoczenie uspokaja, obniża ciśnienie i świetnie wpływa na samopoczucie. 

1/9 Dwór Zaścianek, Borsuki, Podlasie 

dworzascianek.pl

W modrzewiowym dworku króluje rodzinna gościnność, atmosfera przyjaźni i prawdziwa podlaska kuchnia. Do dyspozycji gości są pokoje we dworze i starej wiejskiej szkole, także drewnianej. Zabytkowe budynki właściciele przenieśli z innych podlaskich wsi, a potem pieczołowicie postawili deska po desce i urządzili meblami z historią. Letników przyjmują jak dobrych znajomych, więc poczujecie się tu trochę jak u dawno nie widzianej cioci. Także dzieci znajdą w Zaścianku wiele atrakcji.

 • Atrakcje:

Dworek to kulturalne serce okolicy, wciąż się tutaj coś dzieje – koncerty czy warsztaty kulinarne, na terenie jest otwarty basen, boisko do siatkówki i badmintona, łuki sportowe, rowery, kijki do nordic walking, trampolina i plac zabaw

 • Kuchnia:

Podlaskie pyszności ze zdrowych, lokalnych składników – jajka i sery od okolicznych dostawców, warzywa z własnego ogródka, ryby z Buga, który meandruje wokół Borsuków, specjalność gospodarza: nalewki, zaś gospodyni: pieczona gęś i babka ziemniaczana z boczkiem, ale i dla wegetarian jest tu całe mnóstwo warzywnych dań, Zaścianek należy do polskiej sieci Slow Food

dwór zaścianek
zaścianek borsuki
borsuki podlasie
dwór zaścianek borsuki
Dwór Zaścianek, fot. Gutek Zegier, materiały prasowe

2/9 Siedlisko Sobibór,  Sobibór Wieś, Polesie Lubelskie

siedliskosobibor.pl

Nadburzański slow life i slow food brzmi dobrze, prawda? W Siedlisku Sobibór doświadczycie go pełną gębą. Znajdziecie tu noclegi w starych drewnianych domach i nowo wybudowanych, stojących na palach w korzeniach drzew, po łące biegają sarny, a nad wszystkim góruje bocianie gniazdo. Rzut kamieniem jest las i rzeka Bug. Siedlisko otacza jeden wielki rezerwat przyrody, porośnięty starymi lasami, pełen niedostępnych oczeretów i bużysk, czyli starorzeczy. Spotkasz tu  sarny, jelenie, bobry, czy króla tutejszej puszczy – łosia, a jeśli dopisze ci szczęście, nawet żółwia błotnego (żyje tu jego największa populacja w Europie, która ma swój rezerwat).

 • Atrakcje:

Sobiborski Park Krajobrazowy, pełen ukrytych w lesie torfowisk i małych jeziorek, Dolina Środkowego Bugu, Poleski Park Narodowy, bardzo czyste Jezioro Białe z piaszczystą plażą, Włodawa z barokowym kościołem, dziewiętnastowieczną cerkwią i zabytkową synagogą.

 • Kuchnia:

Mieszanka kuchni regionalnej, polskiej i europejskiej z nutą fantazji, zdrowe i obfite śniadania i obiadokolacje z produktów od lokalnych dostawców, chleb na zakwasie i bułeczki własnego wypieku, domowej roboty sery, wędliny, konfitury .

siedlisko sobibór
siedlisko sobibor
Siedlisko Sobibór, fot. Michał Skorupski

3/9 Pałac Brzeźnica, Brzeźnica, Wielkopolska

palacbrzeznica.pl

Cisza, spokój, wokół łąki, pola i jeziora, gdzie można się kąpać i uprawiać sporty wodne. Pięknie odnowiony poniemiecki pałac stoi w parku pełnym starych drzew. Czekają w nim na was dwa apartamenty, każdy z osobnym wejściem i aneksem kuchennym, w oficynie obok jeszcze sześć pokoi. Urządzono je ze smakiem, w stylu skandynawskim połączonym z vintage.

 • Atrakcje:

Spacery w przypałacowym parku, wycieczki rowerowe po okolicy, wędkowanie – na miejscu można wypożyczyć wędki, rowery i kijki do nordic walking, okoliczne jeziora z kąpieliskami i plażami.

 • Kuchnia:

W pałacu śniadania z lokalnych serów, ekologicznych jaj, wędlin i warzyw, obiady w dwóch restauracjach po sąsiedzku, niedaleko jest też Krosno Odrzańskie, a w nim kilka sympatycznych knajpek.

pałac brzeźnica
brzeźnica pałac
Pałac Brzeźnica, fot. materiały prasowe

4/9 Talaria Resort & SPA, Trojanów, Mazowsze

talaria.pl

Talaria, położona niecałe 100 km od Warszawy, to miejsce, w którym przede wszystkim doświadczycie ciszy oraz spokoju, prawdziwa oaza dla zmęczonych pracą i miejskim rytmem. Jego sercem jest stylowo odrestaurowany XIX-wieczny pałac, w którym mieszczą się hotel, restauracje i strefa spa. Otoczony urokliwymi stawami i ponad 20-hektarowym parkiem stanowi wspaniałą scenerię do wypoczynku. W weekendy hotel gości wyłącznie panie.

 • Atrakcje:

Basen z przeciwprądem i podwodną muzyką, jacuzzi, hammam (łaźnia parowa) oraz zespół saun i domek ziołowy do aromaterapeutycznych inhalacji i relaksacji – z wszystkich tych atrakcji skorzystacie po wcześniejszym, indywidualnym umówieniu, zajęcia fitness, nordic walking z instruktorem na terenie dwudziestopięciohektarowego parku.

 • Kuchnia:

W dwóch restauracjach, Sophie i Susanne, zjecie m.in. zdrowe dania z ryb, które złowiono w przypałacowych stawach, znajdziecie tu także herbaciarnię.

talaria
talaria spa
talaria trojanów
trojanów spa
Talaria Resort & SPA, fot. materiały prasowe

5/9 Manor House SPA, Chlewiska, Mazowsze

manorhouse.pl

Idealne miejsce, by w spokoju i w otoczeniu dorosłych oderwać się od codzienności. W pięknym renesansowym Pałacu Odrowążów, Stajni Platera i Zamkowych Termach mieści się eleganckie, kameralne, biowitalne SPA. Znajdziecie tu stylowe pokoje, basen z widokiem na pałacowy park, sauny, grotę solną, z których indywidualnie, po wcześniejszym umówieniu można korzystać nawet w obecnej sytuacji. W pałacowym parku posłuchacie koncertu na misy i gongi tybeteńskie, a rowerem zwiedzicie okolicę. Dodatkową atrakcją jest ogród Zen i krąg mocy, a także stajnia oferująca konne przejażdżki.

 • Atrakcje:

Basen, sauna fińska, infrared, parowa i biosauna, grota solna, lecznicze kąpiele w pokojach z wannami, zwiedzanie Chlewisk na rowerach, które są dostępne w pałacu, piękny park przypałacowy pełen starych drzew.

 • Kuchnia:

Potrawy kuchni polskiej, dania wegańskie i według zdrowej Diety Życia łączącej różne style odżywiania się.

manor house chlewiska
manor house
Manor House SPA, fot. materiały prasowe

6/9 Arendel, Włodzimierów, Wielkopolska

arendel.pl

Nazwa pensjonatu kojarzy się z „Krainą Lodu” albo norweską sagą. To nie przypadek, bo w okolicach Konina, pod brzozami i sosnami, znajdziesz najprawdziwszą norweską wioskę. Stoi sobie wśród kotlin i pagórków, otoczona polami i nadwarciańskimi rozlewiskami. Spotkasz tu renifery, kuce szetlandzkie (wbrew współczesnej nazwie to staroskandynawska rasa) i norweskie konie fiordzkie – silne i odporne na chłód, ulubione wierzchowce wikingów. A także sympatycznych właścicieli, którzy dla gości mają małe domki obłożone drewnianymi deskami i pomalowane (na szaro, czerwono, brązowo), całkiem jak na norweskim fiordzie.

 • Atrakcje:

Sympatyczne zwierzaki: renifery, kuce szetlandzkie, konie fiordzkie, króliki, huski, stodoła z kącikiem dla dzieci, kącikiem z książkami i stołem bilardowym, Nadwarciański Park Krajobrazowy i Puszcza Pyzdrska, w której leży siedlisko, spływy kajakowe Wartą, Opactwo cystersów w Lądzie

 • Kuchnia:

Każdy domek ma dobrze wyposażony aneks kuchenny, poza tym właściciele mogą polecić w okolicy kilka knajpek ze smacznym jedzeniem, a jedni z sąsiadów dowożą dania polskie i bardziej wymyślne na miejsce, na terenie jest też grill.

wioska norweska
wioska arendel
zagórów wioska norweska
zagórów arendel
Arendel, fot. Artur Kot

7/9 Dom nad Wierzbami, Jackowo Dolne, Mazowsze

palacworli.pl

Zbudowany ze stuletnich bali dom nad rozlewiskiem Bugu to doskonałe miejsce na prawdziwie wiejski wypoczynek. Stoi nad samą wodą, a pokoje na piętrze mają balkony wychodzące na rzekę i łąki. I jest dosłownie zanurzony w naturze. Naturalna jest też kuchnia, zjemy leszcza z tymiankiem, szczupaka podlanego wiejską śmietaną albo suma – zależy, co złowią rybacy, rosół z prośnianek, wypijemy lemoniadę z kwiatów czarnego bzu i legendarne wino z głogu roboty gospodyni. Słynie ona zresztą w okolicy ze swojej kuchni. Organizowane są tutaj także plenery malarskie i warsztaty kulinarne, również dla starszych dzieci. Na nocowanie właścicielka przyjmuje za to tylko dorosłych.

 • Atrakcje: 

Spacery po nadbużańskich łąkach i lasach, wycieczki rowerowe (rowery do wypożyczenia w gospodarstwie, podobnie jak canoe i kajaki), mikrowyprawy przyrodnicze po rozlewiskach Bugu kajakami i łodziami z przewodnikiem.

 • Kuchnia:

Domowa kuchnia inspirowana regionalnymi przepisami z Białych Kurpi, specjalność gospodyni to ryby, pierogi i lokalne smakołyki, np. fafernuchy – ciasteczka z miodem i pieprzem albo pyzuchy – podobne do kartaczy, które nadziewa kozim serem i polewa skwarkami.

dom nad wierzbami jackowo
dom nad wierzbami
Dom nad Wierzbami, fot. Gutek Zegier

8/9 Wiejska Zagroda Podlasie, Mikłaszewo, Podlasie

podlasie.ynox.pl

Ramy okienne zdobią drewniane, pięknie zachowane wycinanki. Po nich poznacie, że to prawdziwy podlaski dom. Remontując go właściciele zachowali detale architektoniczne, za to wnętrze urządzili od nowa, bardzo funkcjonalnie i komfortowo. Znajdziecie tu trzy sypialnie, duży salon (a w nim nawet hamaki), kuchnię z jadalnią, saunę, prysznic z hydromasażem. Odpoczniecie tutaj od miasta wśród dzikiej przyrody.

 • Atrakcje:

Puszcza Białowieska i Narwiański Park Narodowy, spływy kajakowe rzeką Narewką, na miejscu plac zabaw dla dzieci, boisko do badmintona, w lecie basen, rowery do użytku gości, sobór w Hajnówce, drewniana cerkiew w Sakach, Muzeum Ikon w Supraślu.

 • Kuchnia:

W domu jest kuchnia, a wszystkie produkty można kupić od sąsiadów: jajka od kurek spacerujących po podwórku, mleko i sery od krów, które pasą się kilkaset metrów od siedliska, warzywa prosto z grządki i krzaka, na obiad warto wybrać się do restauracji w Hotelu Białowieskim w Białowieży, albo kilku innych miejsc z lokalną kuchnią tam czy w Hajnówce.

wiejska zagroda podlasie
zagroda podlasie
wiejska zagroda narewka
wiejska zagroda podlasie w mikłaszewie
Wiejska Zagroda Podlasie, fot. Monika Filipiuk

9/9 Etno Kwatera Korolowa Chata, Nowoberezowo, Podlasie,

www.wiespodlaska.pl

Korolowa po białorusku znaczy królewska, dlatego gospodarzom zależy, by w ich domu goście czuli się po królewsku. A zarazem po domowemu, bo chatę właściciel odziedziczył po babci. Wciąż są tu jej meble, kaflowy piec, a nawet kufry podróżne. I dobra energia. Tutaj, w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, zakosztujecie wiejskiego życia i zatopicie się w spokojnym rytmie natury. Pomalowany na niebiesko domek z sosnowych bali, z werandą wychodzącą na południe, z której rozciąga się piękny widok, stoi w otoczeniu kwiatów i owocowych drzew. Właściciele wynajmują go w całości.

 • Atrakcje:

Pobliska Puszcza Białowieska i jej najpiękniejsze stare wsie – Budy i Teremiski, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, szlak architektury drewnianej Białostocczyzny.

 • Kuchnia: 

Gospodarze dostarczają produkty na śniadania – pieczywo, ekologiczne warzywa i owoce, obiad przyjeżdża z restauracji z regionalnym jedzeniem.

chata na podlasiu
kolorowa chata podlasie
Etno Kwatera Korolowa Chata, fot. Rafał Lipski

Zdjęcie główne: Tomasz Filipek, Unsplash

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco