werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Inne
  • Polska

5 miejsc, w których możecie pogłaskać alpaki

autor: Agata Baca

Są urocze, inteligentne i spokojne, niekiedy nawet nieśmiałe. Alpaki pochodzą z krajów Ameryki Południowej, ale chyba już na dobre zadomowiły się  w Polsce. I chociaż w naszych krajobrazie wyglądają czasami przedziwnie, trudno o przyjemniejsze spotkanie niż to z puszystymi zwierzakami. 

Możecie umówić się na spacer, sesję zdjęciową lub kupić bardzo miękkie i ciepłe kołdry z wełny alpaki. W niektórych miejscach organizowane są także zajęcia alpkaoterapii, która wspomaga rozwój dzieci. Ale zanim ruszycie w drogę, nie zapomnijcie zadzwonić i umówić się na spotkanie!

1/5 Gospodarstwo Coniraya hodowla alpak koło Krakowa

Na północ od Krakowa, w Sieborowicach znajduje się Gospodarstwo Coniraya. Przywitają was tutaj ludzie szczerze kochający swoje zwierzęta. W trakcie wizyty zwiedzicie hodowlę, wejdzie na pastwisko lub do boksu (w zależności od pogody i pory roku) i zapoznacie się z alpakami. Ciekawym doświadczeniem będzie też wspólny spacer, który bardzo przypomina ten z psem, tylko, że na drugim końcu smyczy jest puszysta alpaka.

Spędzicie tu przesympatyczne chwile – zwierzęta możecie przytulić, pogłaskać, nakarmić i zrobić sobie z nimi zdjęcia. Właściciele chętnie wam o nich opowiedzą, a wiedzę mają ogromną. Często organizują seminaria na temat hodowli alpak i szkolenia dla weterynarzy. W tym roku Coiraya stała się częścią Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych - inicjatywy, która upowszechniania edukację rolniczą oraz promowanie gospodarstw, które oferują zajęcia edukacyjne.

hodowla alpak w polsce
alpaki w polsce
spacer z alpakami
Fot. Joanna Najbar, Gospodarstwo Coniraya

Oprócz hodowli, działa tutaj ośrodek jeździecki. Nauczycie się jeździć konno od podstaw lub wybierzecie na przejażdżkę po malowniczej okolicy. W gospodarstwie spotkacie 50 alpak, ale także lamy, wielbłądy, konie i kuce islandzkie oraz 4 koty.

Gospodarstwo Coniraya – ośrodek jeździecki i hodowla alpak
ul. Zakrzeńskiego 48, Sieborowice
32-091 Michałowice

coniraya.com.pl

2/5 Alpakarium na Podlasiu

Ciekawskie alpaki w podlaskiej Rudce chętnie przychodzą przywitać nowych gości. W ramach wizyty zostaniecie oprowadzeni po terenie i poznacie to wesołe stadko. Potem możecie wybrać się na spacer (trwa na ok. 30-40 min.) lub po prostu rozłożyć kocyk na trawie i posiedzieć ze zwierzętami. W Alpakarium zrobicie też zakupy – kupicie włóczkę przędzioną na ręcznym kołowrotku i z przędzalni oraz kołdry, szale, chusty, czapki i rękawiczki.

Działa tu także kameralny i klimatyczny pensjonat, w nieco staroświeckim stylu. Zatrzymajcie się w nim na kilka dni, a zobaczycie, jak zwierzęta żyją na co dzień – pójdziecie na łąkę i pastwiska, będziecie towarzyszyć właścicielom przy obrządkach i dowiecie się, która alpaka lubi głaskanie, a która wszędzie wetknie swój nos. 

Alpakarium – hodowla alpak i pensjonat
Rudka 13
08-205 Stara Kornica

alpakarium.net

aplaki rudka
wełna z alpaki
Fot. Artur Kot

3/5 Alpaki z Zielonych Traw w Warszawie

W ciągu tygodnia alpaki pracują wyjazdowo, odwiedzają m.in. przedszkola i punkty terapeutyczne. Natomiast popołudniami oraz w weekendy przyjmują gości na warszawskiej Białołęce. Alpakarnia znajduje się tuż przy lesie, więc zrelaksujecie się w kameralnej i swobodnej atmosferze w towarzystwie puchatych zwierząt – karmiąc je i przytulając. Możecie zaplanować tutaj rodzinne spotkanie, wspólny spacer czy sesję zdjęciową. W przyszłości właściciele planują też zorganizowanie warsztatów przetwórstwa wełny, m.in. przędzenia na kołowrotku.

To nie jedyne miejsce w Warszawie, gdzie spotkacie alpaki. Przystanek Alpaka – alpakowe ranczo na Białołęce i prowadzący alpakoterapię Stajnia Pociechom przy Wybrzeżu Puckim, niedaleko za zoo oraz Ośrodek Koparka w Wawrze, to miejsca w stolicy, w których odpoczniecie od zgiełku w towarzystwie tych fantastycznych zwierząt.

Alpaki z Zielonych Traw
ul. Zielonych Traw 17
03-061 Warszawa

alpakizzielonychtraw.pl

alpaki w warszawie na bialolece
alpaki w warszawie
Fot. Ginger Art Studio

4/5 Alpakowa Kotlina na Dolnym Śląsku

Dlaczego Kotlina? Bo leży w Kotlinie Kłodzkiej, a dokładnie pod Kłodzkiem, w malowniczej wsi Kmieniec. Nie zabraknie tutaj przytulania, głaskania i karmienia sympatycznych zwierzaków z grzywką. Mili i otwarci właściciele zorganizują dla Was spacery z alpakami po urokliwej okolicy oraz zajęcia, warsztaty i gry edukacyjne. Możecie zrobić tu piknik czy ognisko albo poddać się alpakoterapii, a na koniec wstąpić do sklepiku z pamiątkami. Gospodarze mogą też dojechać ze zwierzakami do placówki edukacyjnej. Jeśli sie wybieracie, koniecznie wcześniej umówcie się telefonicznie na wizytę.

Alpakowa Kotlina
Kamieniec, działka nr 62, Kłodzko
woj. dolnośląskie

alpakowakotlina.com.pl

alpaki w polsce
spacer z alpakami
fot. Alpakowa Kotlina

5/5 Alpaki na Sosnowych Wzgórzach

To miejsce dla wszystkich, którzy potrzebują bliskiego kontaktu z naturą i resetu od miasta. Tutaj odpoczniecie, zrelaksujecie się, wysłuchacie ciekawych opowieści o życiu na wsi i poznacie towarzyskie alpaki, które dają się przytulać i prowadzić na smyczy. W gospodarstwie meszkają także kury zielononóżki, gąski, kozy, wiewiórki afrykańskie, papuga, psy i koty. Możecie tu zatrzymać sie w agroturystyce all inclusive. To ekologiczne gospodarstwo to takze pierwsze w Polsce miejsce, gdzie z krowiego mleka powstaje ser produkowany zgodnie z zasadami ajurwedy.

Alpakoterapia na Sosnowych Wzgórzach wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową osób niepełnosprawnych. Dzieci poprzez zabawę, przytulanie i głaskanie, otwierają się, rozluźniają, bardziej precyzyjnie wykonują ćwiczenia i uczą się panowania nad ciałem. Zawsze cierpliwe i pogodne alpaki poprawiają nastój i dzieciom, i opiekunom.

Alpaki na Sosnowych Wzgórzach
Sierakowo Sławieńskie 1a
76-004 Sierakowo Sławieńskie
woj. zachodniopomorskie

alpakinasosnowychwzgorzach.pl

spacer z alapkami
alpakoterapia
fot. Alpaki na Sosnowych Wzgórzach

5 rzeczy, które warto wiedzieć o alpakach:

  • Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i są spokrewnione z lamami (ale są od nich mniejsze), wielbłądami i wikuniami.

  • Alpaki to zwierzęta stadne – potrzebują towarzystwa innych alpak, inaczej nie będą się prawidłowo rozwijać.

  • Komunikują się ze sobą za pomocą postawy ciała, ruchów ogona i uszu oraz dźwięków – najczęściej delikatnego pomrukiwania.

  • Włókno alpaki jest miękkie, delikatne i ma właściwości hipoalergiczne (doskonałe dla alergików), a jego kolory zaczynają się od bieli i sięgają aż po głębokie brązy i czerń.

  • Na alpakoterapię, czyli terapię z alpakami, mogą zapisać się dzieci i dorośli. Warto poznać jej zalety!

Zostań z nami

Bądź na bieżąco