werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Gdzie na weekend? Podróże na cały rok

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Czasem nie wiadomo, skąd i dlaczego pojawia się wielka ochota na podróż, choćby niedaleko. Przydaje się wtedy mapa polski. Dokąd jechać? Co warto jeszcze zobaczyć? Zaplanowaliśmy wyprawy w najciekawsze miejsca w Polsce na każdy miesiąc roku.


1/12  STYCZEŃ Bojery na mazurach

atrakcje turystyczne w polsce

Tej zimy porzucamy zatłoczone stoki w górach i pędzimy na Mazury – na Śniardwy, Niegocin i Mamry, gdzie – jak tylko złapie mróz i jeziora zamarzną – zbierają się miłośnicy bojerów. To prosty żagiel z płozami napędzany wiatrem (choć są także maszyny z silniczkiem). Jeśli pogoda dopisze, już od połowy grudnia można „latać” po zamarzniętej tafli. Co prawda, nie lata się naprawdę, ale pędzi z ogromną prędkością. Profesjonalny bojer (wyposażony w węglowy maszt i dobre ostrza płóz) ślizga się ponad 100 km/h, amatorski niewiele mniej, bo 60-70 km/h. Na ich szybkość wpływają korzystny wiatr i gładki lód. Adrenalina jest ogromna, w policzki szczypie mróz, w nosie można poczuć lód. Ale mimo tych niedogodności z roku na rok żagli przybywa. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z bojerami, należy zrobić kurs, podobnie jak ten na prawo jazdy, składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Polecamy szkółkę lodową QRS w Giżycku.

 

atrakcje w Polsce

2/12  LUTY Pieniny

Warto przyjechać tu choćby dla sosny znanej ze zdjęć. Na tle porośniętych pienińskich stoków wygląda naprawdę zjawiskowo. Zresztą wszystkie krajobrazy w Pieninach robią wrażenie. Szlaki są otwarte przez cały rok, bez problemu wdrapiemy się na Trzy Korony czy Sokolicę (ze wspomnianą sosną), warte zobaczenia są także wąwozy i oczywiście Przełom Dunajca, gdzie z rzeki wyrastają 300-metrowe ściany pienińskich gór. Niektóre trasy warto pokonać na nartach biegowych – pozakładane ślady wzdłuż Przełomu Dunajca, wokół Szczawnicy i na terenach rezerwatu Biała Woda (w sumie to prawie 50 km) mają różny stopień trudności, niektóre wiążą się ze stromymi podjazdami, ale zjazdy i widoki rekompensują wysiłek.

 

3/12  MARZEC Święto Chasydów w Leżajsku

To jak podróż w czasie: pod koniec marca ulice małego miasteczka na Podkarpaciu zapełniają się gwarą rozmów i tłumem pielgrzymujących tu z całego świata chasydów. W XVIII wieku w Leżajsku żył cadyk Elimelech, ważna postać dla Żydów – należał do grona sprawiedliwych i mógł wstawiać się u Boga o dostatnie życie, miłość, pomyślność. Chasydzi pielgrzymują zatem w rocznicę śmierci cadyka, by zostawić przy jego grobowcu prośby wypisane na małych karteczkach. Tradycyjne stroje, gwar rozmów w jidysz, płynące gdzieniegdzie modlitwy przypominają czasy, kiedy w naturalny sposób w wielu miasteczkach mieszały się kultura polska z żydowską.

co warto zwiedzić w polsce


4/12  KWIECIEŃ Dolina Chochołowska

atrakcje polska

Kto raz zobaczy łąki kwitnących krokusów, co roku będzie chciał tu wracać. Na przełomie marca i kwietnia lub – jeśli pogoda nie dopisze – w pierwszych tygodniach kwietnia łąki Doliny Chochołowskiej pokrywają się dywanem krokusów. Swój udział mają w tym wypasane latem owce – skubiąc rośliny, pomagają przenosić się nasionom. Bez nich nie byłoby jednego z bardziej spektakularnych widoków w Polsce. Pamiętajmy jednak, by z wrażenia nie zniszczyć kwiatów. Krokus jest pod ścisłą ochroną.

Zobacz także: Podlasie na weekend: 5 miejsc, które pokażą wam, jak egzotyczna potrafi być Polska

5/12  MAJ Tratwą po Biebrzy

wypad na weekend

To najlepszy sposób, by zobaczyć rzekę, którą nazywa się polską Amazonkę. Tratwa, wyposażona w sypialnię, jadalnię i duży taras, spokojnie sunie po wodzie, pośród rozległych bagien, torfowisk i trzęsawisk, a my w tym czasie możemy odpoczywać, łowić ryby, obserwować przyrodę.

W maju zobaczymy rozlewiska Biebrzy i zaloty ptaków. Jeśli będziemy mieli szczęście, spotkamy pojące się łosie i sarny lub bobry budujące żeremia. Noc to także niezapomniane przeżycie, bo odgłosy przyrody wdzierają się do uszu, sprawiając wrażenie, jakby wszystko działo się przy naszym łóżku. Na tratwie spędzimy nawet tydzień, do wyboru jest parę tras od kilku do kilkunastu kilometrów. Jeśli znudzi nam się pływanie, można ją zacumować i zwiedzać Biebrzański Park Krajobrazowy pieszo lub na rowerze. Atrakcje gwarantowane!

 

gdzie jechać na weekend

6/12  CZERWIEC Kolej Doliny Bobru

To najbardziej malownicza trasa kolejowa w Polsce, bo przejeżdżamy przez wysokie wiadukty, tunele wydrążone w górach i stare mosty, w tym najbardziej okazały, największy, ponad 100-metrowy, wiszący most w Polsce, który wznosi się na wysokość 38 metrów nad Jeziorem Pilchowickim. W dole majaczą skały lub wije się rzeka Bóbr. Do tego malownicze, urokliwe, ale często zniszczone stacyjki, w których czas jakby się zatrzymał dawno, dawno temu. Z Jeleniej Góry pociąg wyrusza rankiem do Lwówka Śląskiego i po południu wraca, ale planując weekend, dokładny rozkład warto sprawdzać na pkp.pl.

 

7/12  LIPIEC Festiwal Bachowski w Świdnicy

Nawet jeśli nie przepadacie za Bachem, warto usłyszeć go w pięknym drewnianym kościele Pokoju w Świdnicy. Ten niezwykły zabytek trafił na listę UNESCO (w 2001 roku) całkiem zasłużenie.

Wzniesiono go na znak siły wiary protestanckiej i nietknięty przetrwał do dziś. Choć niepozorny z zewnątrz, w środku skrywa prawdziwe bogactwo sztuki sakralnej. Melomani porównują jego wnętrze do włoskich teatrów operowych, tak pięknie jest zdobiony (i ma niezwykłą akustykę). Podczas festiwalu koncerty odbywają się także w innych kościołach w mieście.

polska atrakcje turystyczne


8/12  SIERPIEŃ Wyspa Wolin

gdzie pojechać na weekend

Wybrzeża klifowe i turystyczne kurorty, ścieżki rowerowe i piesze, jeziora, lasy, łąki – na wyspie Wolin trudno jest tylko leżeć na plaży. Choć jadąc nad morze, na pewno chcemy korzystać z jego uroków. I dobrze – Wolin ma jedno z piękniejszych wybrzeży. Klifowe, dzikie, prowadzą do niego leśne szlaki Wolińskiego Parku Narodowego. Plaże gdzieniegdzie usiane są olbrzymimi głazami i powalonymi pniami. Im dalej od turystycznych miejscowości (Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka), tym mniej turystów. W głąb wyspy też mało kto się zapuszcza, szczególnie na jej południe, gdzie łagodne pagórki przeplata senny, dziki las ze schowaną na jego skraju wsią Karnocice. Jeśli więc zastanawiacie się, gdzie pojechać nad morze na weekend i nie spotkać tłumów – wybierzcie tę okolicę.

Zobacz także: Poznań na weekend: 6 niezwykłych miejsc

9/12  WRZESIEŃ Lubuski Szlak Wina

najciekawsze miejsca w polsce lubuskie

Polska winem płynąca? To już nie dziwi. I wino coraz lepsze. Szczególnie to z okolic Zielonej Góry. Szlak prowadzi przez wyjątkowo malowniczy region pagórkowatego Wału Zielono-górskiego, Pradoliny Odry, przez lasy i jeziora polodowcowe. Niektóre miejsca nazywane są bez cienia przesady małą Toskanią. Z roku na rok powstają nowe winnice i dołączają do winnego szlaku w Polsce. Jesienią organizowane jest święto młodego wina, a to oznacza liczne degustacje, np. wspaniałego wina białego cuvée Solaris Pinot Blanc o ciekawym aromacie polskich ziół z Winnicy Miłosza w Łazach. Pomiędzy kolejnymi lampkami wina polecamy też wizytę w Muzeum Etnograficznym w Ochli, gdzie można zobaczyć m.in. wieżę winiarską z II poł. XVII wieku.


10/12  PAŹDZIERNIK Dolina Baryczy

polska co warto zobaczyć

Nie trzeba być wprawnym obserwatorem ptaków, by zobaczyć na własne oczy jeden z najpiękniejszych spektakli, w którym biorą udział. Dolina Baryczy to ptasie królestwo, w sumie występuje tu ponad 300 gatunkoów ptaków. Miejsce stanowi ważny przystanek w ich wędrówkach, tu mogą się zatrzymać, odpocząć i najeść. Z wieży widokowej w Rudzie Milickiej i Grabownicy możemy obserwować Stawy Milickie, gdzie jesienią na żerowiska zatrzymują się całe stada gęsi i żurawi. Tysiące sztuk tych ptaków zebrane w jednym miejscu robią imponujące i niezapomniane wrażenie. Warto wstać przed świtem, by przy odrobinie szczęścia zobaczyć wśród nich spacerujące po wodzie jelenie.

 

11/12  LISTOPAD Roztocze

ładne miejsca w polsce

Stare chaty, piękne drewniane cerkiewki i rozciągające się po horyzont zielono-złote pagórki działają jak magnes i każą wracać tu każdej jesieni. Szczególnie tym, którzy lubią fotografować, nawet amatorsko. Roztocze działa jak tabliczka dobrej czekolady – koi zmysły, wprawia szybko w dobry nastrój. Rozciągające się pagórki lasów i pól, jak namalowane ręką szalonego artysty, rankiem spowite są tajemniczą mgłą, wieczorem złocą się w zachodzącym słońcu. Dla fotografów to pejzażowy samograj. Piechurzy docenią bujne i dzikie lasy, rowerzyści różnorodność tras i szlaków, a fanatycy grzybobrania... przed przyjazdem tutaj lepiej niech poćwiczą skłony. Niezwykli są tu również ludzie – po wschodniemu życzliwi i pomocni.


12/12  GRUDZIEŃ Świąteczny jarmark we Wrocławiu

najlepsze miejsca w polsce

To już koniec roku? Jedziemy więc do Wrocławia na świąteczny jarmark! Rynek miasta zamienia się w bajeczną krainę pełną kolorowych stoisk i światełek. Co roku wystawiane są coraz bardziej wymyślne kramy przypominające np. lodowe pałace czy krakowskie szopki. Znajdziemy na nich biżuterię, rękodzieło i inne świąteczne prezenty od kupców z Polski, Niemiec, Czech, Holandii i Austrii. Wszędzie unoszą się piękne korzenne zapachy, kuszą grzańce i słodkości. Spróbujcie dotknąć czapki jednego z dwóch gigantycznych krasnali, które strzegą bramy od strony ul. Świdnickiej. Podobno spełnia wszystkie życzenia.

Zdjęcia: Bartosz Dybowski, Radek Jaworski/Forum, Marek Kosiński, Marcin Oliva Soto, Piotr Płaczkowski/Reporter, Peweł Świątkiewicz, Piotr Tracz/Reporter, Jan Włodarczyk, Wojciech Wójcik/Forum, BE&W, Shuterstock 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco