werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Polska

Poznań na weekend – 6 niezwykłych miejsc

autor: Ewa Pluta
  • Lokalizacja
  • Poznań-Ławica

To nie jest przewodnik dla poznaniaków, którzy starli niejedne buty, chodząc po ulicach swojego miasta. To przewodnik dla turystów, którzy przygodę z Poznaniem dopiero zaczynają. I jeszcze nie wiedzą, że do Poznania będą wracać. A będą, jeśli tylko poznają 6 niezwykłych polecanych przez nas miejsc.


1/6 POZNAŃ HISTORYCZNY – BRAMA POZNANIA ICHOT
Multimedialne, na wskroś nowoczesne muzeum z zacięciem historycznym. Na uwagę zasługuje zaskakująca bryła budynku, mająca na koncie kilka poważnych nagród architektonicznych, bez której zresztą trudno sobie wyobrazić aktualne zdjęcia promujące walory turystyczne Poznania. Częścią Bramy Poznania jest kładka nad rzeką Cybiną łącząca Śródkę, gdzie znajduje się muzeum, z Ostrowem Tumskim. To właśnie historia tej wyspie na Warcie tworzy główną ekspozycję muzeum, a jej odkrywanie to wielka przygoda, nie tylko dla poznaniaków.

adres: ul. Gdańska 2 
www: bramapoznania.pl

fot. Shutterstock


2/6 POZNAŃ KULINARNY – ROGALOWE MUZEUM POZNANIA
Być w Poznaniu i nie spróbować rogala świętomarcińskiego, najważniejszego, lokalnego przysmaku z ponad 150-letnią historią? Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i turyści słodkich rogali z nadzieniem z białego maku zwykle próbują. Jeśli trafią do Rogalowego Muzeum Poznania, to w trakcie pokazów rogalowych, pod okiem Rogalowego Mistrza poznają składniki i recepturę słodkich wypieków oraz pomogą w ich przygotowaniu. A przy okazji chłoną opowieści o historii rogala i uczą się poznańskiej gwary od niezwykle kompetentnego nauczyciela – prawdziwego poznaniaka, Wuja Binia. A wszystko to w ponad 500-letniej kamienicy o renesansowym wystroju, z której okien widać wieżę ratuszową. Lokatorów wieży chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – w końcu rogate zwierzaki to symbol Poznania. Ważna informacja dla dorosłych – nie tylko wasze dzieci będą zachwycone wizytą w Rogalowym Muzeum Poznania.

adres: Stary Rynek 41/2, wejście od ulicy Klasztornej 23 
www: rogalowemuzeum.pl 

fot. Shutterstock


3/6 POZNAŃ PRZYRODNICZY – PALMIARNIA POZNAŃSKA
Podróż przez pięć kontynentów, niemal wszystkie strefy klimatyczne, 17 tysięcy roślin reprezentujących prawie 1100 gatunków, egzotyczne ryby, których nazwy brzmią znajomo chyba tylko dla uszu wytrawnych ichtiologów. Przez roślinny gąszcz przebijają się odgłosy ptaków i szum spadającej wody. To nie jest opis dalekiej, egzotycznej krainy na tzw. końcu świata, a Palmiarni Poznańskiej, jednego z najstarszych w Europie ogrodów. Na zwiedzanie Palmiarni warto zarezerwować więcej czasu, bo też bogactwo i różnorodność roślin prezentowanych w kilku tematycznych pawilonach jest ogromna: sagowce, Wiktoria Olbrzymia, drzewo Coli, krzaczki kawy etc. Tej ostatniej można skosztować w kawiarni i tym aromatycznym akcentem zakończyć wizytę w Palmiarni Poznańskiej.

adres: ul. Matejki 18
www: palmiarnia.poznan.pl

fot. materiały prasowe


4/6 POZNAŃ ARTYSTYCZNY  "NIEROZPOZNANI" MAGDALENY ABAKANOWICZ
By nieco uszczknąć z atmosfery artystycznego Poznania, najlepiej skierować kroki do rozległego, 100-hektarowego Parku Cytadela na terenie kompleksu dawnego Fortu Winiary i wtopić się w tłum ponad dwumetrowych, tajemniczych postaci, podążających w niewiadomym kierunku i celu. Grupa 112 bezgłowych, żeliwnych rzeźb to „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz, pierwsza tak monumentalna wystawa plenerowa artystki zrealizowana w Polsce. Gigantyczne rzeźby powstały w śremskiej Odlewni Żeliwa, a do poznańskiej enklawy zieleni zawitały w 2002 roku. I wydaje się, że zostaną tam na dobre i na złe, i na całe szczęcie też.

adres: skrzyżowanie ul. Winogrady i ul. Szelągowska 

fot. materiały prasowe


5/6 POZNAŃ NOSTALGICZNY – FOTOLASTYKON POZNAŃSKI
„Trójwymiarowe okno na świat” – tak określano fotoplastykony w momencie, kiedy się pojawiły i zaczęły zdobywać popularność. A było to ponad 100 lat temu, kiedy to w czasach belle époque ciekawi świata spoglądali przez wizjer i chłonęli trójwymiarowe pejzaże dalekich, egzotycznych krain. Nie inaczej było w Poznaniu – kiedy w 1923 roku pojawił się wynalazek Augusta Fuhrmanna, z miejsca stał się ogromną atrakcją dla poznaniaków. Dziś Fotoplastykon Poznański, odrestaurowany i umieszczony w Galerii Miejskiej Arsenał w samym centrum Starego Rynku również jest nie lada atrakcją turystyczną Poznania. Magia dawnego urządzenia trwa.

adres: Galeria Miejska „Arsenał”, Stary Rynek 6
www: fotoplastykonpoznanski.pl

fot. materiały prasowe


6/6 POZNAŃ ZAKUPOWY – STARY BROWAR
Pełna nazwa tego ogromnego kompleksu (130 tys. m kw.!) brzmi: Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar. I rzeczywiście w dawnym, poprzemysłowym zabytku – w Browarze Huggerów biznes idzie w parze ze sztuką, gorączkę zakupów można ostudzić kontemplacją dzieł sztuki: rzeźb i instalacji autorstwa znakomitych artystów: Igora Mitoraja, Leona Tarasewicza czy Allesandro Mendiniego. 

adres: ul. Półwiejska 42
www: starybrowar5050.com

fot. Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco