werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Muzea

Brama Poznania ICHOT: dla dzieci... i nie tylko!

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Stare łączy się tu z nowym, i to dosłownie, bo przeszkloną kładką. Brama Poznania ICHOT, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, udowadnia, że o przeszłości można opowiadać w bardzo nowoczesny sposób.

Po pierwsze: budynek. Surowa, minimalistyczna kostka z betonu jest zawieszona nad rzeką Cybiną. Można się pod nią schować lub wdrapać na dach, na taras widokowy. Okna, widoczne na tyłach budynku, położone są tak, by z wnętrza kierować wzrok na wybrane fragmenty panoramy miasta. Podobnie przeszklone jest „pęknięcie”, przez które widać pobliską katedrę. Doskonale oddaje to charakter miejsca, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Drugim takim punktem styku jest transparentna i podświetlana nocą kładka prowadząca wprost z nowoczesnego budynku do zrewitalizowanej Śluzy Katedralnej – pozostałości po umocnieniach Ostrowa Tumskiego z czasów pruskich.

Zdjęcia: Zofia i Marek Bazakowie/East News

Po drugie: wnętrze. Tak samo proste, bo betonowe i czarne. To idealne tło dla interaktywnych wystaw o historii tego miejsca. Wieki temu narodziła się tu polska państwowość. Na wyspie, do której prowadzi kładka, w VIII wieku powstał gród, jeden z głównych ośrodków władzy rozwijającego się państwa Polan. Katedra, na którą patrzymy z wnętrza muzeum, powstała jako pierwsza w Polsce. O tym wszystkim opowiada multimedialna ekspozycja – monitory, pryzmaty, wirtualne księgi prowadzą nas przez chrzest Mieszka I, życie arystokracji z XIX wieku czy tajemnice Ostrowa Tumskiego. Każdy może wybrać swoją ścieżkę zwiedzania, chyba że skorzysta z audioprzewodnika, co polecamy.

Po trzecie: otoczenie. Brama Poznania znajduje się nad rzeką i korzysta z jej uroków – wiosną i latem można odpocząć na leżakach z widokiem na Cybinę lub spłynąć nią (i dalej Wartą) wypożyczonym na brzegu kajakiem. Zimą cała aktywność przenosi się do wnętrz, gdzie organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów z wnukami.

Kontakt

Brama Poznania ICHOT
Poznań
ul. Gdańska 2
www.bramapoznania.pl
Godziny otwarcia:
wt.-piąt.: 9.00-18.00
sob.-niedz.: 10.00-18.00

Zostań z nami

Bądź na bieżąco