werandcountry.pl weranda.pl
  • Na zakupach

Jaką odzież turystyczną warto przygotować na letnie wyprawy?

autor: Materiał partnera

Kilka, kilkanaście, czy wręcz kilkadziesiąt godzin na własnych nogach to coś zdecydowanie innego, niż siedzenie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Siłą rzeczy w trekkingu – również tym amatorskim – istotne jest odpowiednie dobranie odzieży. Na co zwrócić uwagę i dlaczego jest to tak bardzo istotne?

Odzież turystyczna musi być lekka

Niby drobiazg, ale po kilku godzinach wędrówki po górach drobne różnice w wadze odzieży zaczynają nabierać na znaczeniu. Właśnie dlatego producenci z branży outdoorowej od lat specjalizują się w wykorzystywaniu lekkich, a zarazem bardzo wytrzymałych tkanin. Widać to chociażby na przykładzie czołowych marek, jak The North Face i trzeba przyznać, ze w praktyce zdecydowanie się to sprawdza.

Odzież turystyczna musi oddychać

To niezwykle istotna cecha. Jeśli odzież w czasie wędrówek nie będzie odprowadzać nadmiaru ciepła i wilgoci, zaczniesz się w niej powoli przegrzewać. Nic przyjemnego, a już na pewno nie sprzyjającego czerpaniu przyjemności z wędrówki. Na szczęście od tym względem większość odzieży turystycznej zdaje egzamin,

Warto jednak pamiętać, że w przypadku kurtek turystycznych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. O ile te wykonane z softshellu zapewniają jednoczesną oddychalność i dobrą ochronę przed wiatrem, to już w warunkach mocno deszczowych bardziej sprawdzą się te bazujące na membranie, zapewniające znacznie większą odporność na wilgoć, ale już mniejsza oddychalność (choć nadal na zadowalającym poziomie). Zawsze można tez przetestować kurtki hybrydowe, stanowiące kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, bazując na softshellu, lecz w niektórych, newralgicznych miejscach, wyposażone w wodoodporne elementy.

męskie buty górskie

Dobrze dobrane obuwie

To też istotny element odzieży turystycznej. W zasadzie wręcz kluczowy, ponieważ nieumiejętny wybór kończy się murowanymi obtarciami, a bywa, ze i kontuzjami. Gdy wybieramy buty trekkingowe męskie lub damskie, warto upewnić się, że posiadają podeszwę odpowiednią do wędrówek w terenie, są wygodne, zachowują nieco luzu z przodu, ale zarazem dobrze trzymają się na stopie.

Warto też zwrócić uwagę na wzmocnienie nosków w butach – nie ma bowiem nic gorszego, niż przez przypadek obtłuc palec na jakimś kamieni i… musieć dalej z tym wędrowac.

Wzmocnienia na odzieży

Przeglądając odzież turystyczną widac czasami charakterystyczne „łaty” na wysokości kolan. Nie jest to element ozdobny, a warstwa ochronna materiału, która dodatkowo chroni tę część spodni przed przetarciem. Podobne wzmocnienia zdarzają się i w innych miejscach odzieży trekkingowej, a i sam materiał często jest dobrany w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko rozdarcia w razie zahaczenia o gałęzie lub w przypadku potknięcia się. Z tego też powodu w odzieży outdoorowej stosuje się raczej technologię bezszwową, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie (a przy okazji tez zapobiega otarciom skóry w pobliżu szwów).

Kieszenie w wygodnych miejscach

Na koniec wspomnijmy o tym, że wybierając odzież turystyczną, warto sprawdzić czy jest ona wyposażona w wygodnie rozłożone kieszonki. Wygodnie, czyli w taki sposób, aby w razie potrzeby móc szybko sięgnąć po istotne przedmioty. Zarazem warto też zadbać, aby przynajmniej część z nich była dokładnie zapinana, aby nic z nich wypadło.

 

Materiał partnera: sklep.jack-wolfskin.pl

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco