werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich: którą Wyspę wybrać na kierunek podróży

autor: Monika Utnik

Teneryfa, Lanzarote czy Gomera – na Wyspach Kanaryjskich każdy znajdzie coś dla siebie, od wulkanów, przez złote i czarne piaski, po iście księżycowy krajobraz. Zobaczcie co warto wiedzieć wybierając się na wakacje na Wyspach Kanaryjskich i przede wszystkim którą wyspę Kanaryjską wybrać na kierunek podróży.

Wyspy Kanaryjskie to region Hiszpanii leżący na Oceanie Atlantyckim  na południowym-zachodzie od wybrzeży Afryki. Obejmuje on archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego. Archipelag ten ma dwie stolice: La Palmas na Gran Canaria (największe miasto Wysp Kanaryjskich) oraz Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie. W skład archipelagu wchodzi 7 wysp dużych i 6 małych. W starożytności Wyspy Kanaryjskie były odwiedzane przez Greków i Rzymian, którzy nazywali je Wyspami Szczęśliwymi.

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich: co warto wiedzieć? 

  • Wybierając się na Wyspy Kanaryjskie nie potrzebujecie paszportu, wystarczy dowód osobisty, chyba że chcecie zostać na terenie Hiszpanii dłużej niż 90 dni – w takiej sytuacji potrzebować będziecie wizy długoterminowej. 
  •  Lot na Wyspy Kanaryjskie trwa średnio niecałych 6 godzin. Na archipelag można również dostać się promem z Barcelony, Rzymu, Savony czy Southampton. Najwięcej baz czarterowych na archipelagu mieści się na Teneryfie. Dwie główne bazy to Marina del Sur na południu wyspy oraz Marina Santa Cruz w północno wschodniej części Teneryfy. To tutaj zawijają też promy z pobliskich wysp.
  • Klimat na wyspach jest oceaniczno-subtropikalny. W przypadku wysp wschodnich Fuertaventura i Lanzarote należy do suchych. Na pozostałych jest umiarkowany: na Gran Canaria często pojawiają się opady na dużych wysokościach, na Teneryfie wieje silny wiatr przez 260 dni w roku. Temperatura utrzymuje się między 18 stopniami w zimie i 24 stopniami latem.

1/5 Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – Teneryfa, raj z wulkanem

Teneryfa to największa i najbardziej lubiana przez turystów wyspa archipelagu nazywana przez mieszkańców paraiso (rajem). Krater wulkanu El Pico de Teide wznoszący się na wysokość 3718 m n.p.m. (najwyższy szczyt w Hiszpanii) to jeden z bardziej charakterystycznych punktów na mapie Teneryfy - został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na szczyt wulkanu najłatwiej dostać się kolejką.

 

Wulkan na Teneryfie, El Pico de Teide, to najwyższy szczyt w Hiszpanii.
XVI-wieczne domy bogatych kupców w Santa Cruz z ogrodami na dziedzińcach.
XVI-wieczne domy bogatych kupców w Santa Cruz z ogrodami na dziedzińcach.
XVI-wieczne domy bogatych kupców w Santa Cruz z ogrodami na dziedzińcach.

Miasto Santa Cruz zachowało swój tradycyjny układ zabudowy na planie szachownicy. Warto zwiedzić pochodzące z XVI i XVIII w. domy bogatych kupców, zdobione drewnianymi balkonami i portalami z herbami. Warto też zobaczyć miasto Oratava. Brukowane uliczki oraz drewniane, misternie rzeźbione balkony stanowią typową architekturę wysp kanaryjskich. Nie można pominąć miasteczka Adeje na południu wyspy, niedaleko którego jest przepiękny wąwóz  porośnięty dziką roślinnością – na jego końcu znajduje się wodospad. Atrakcją Teneryfy w okresie zimowym jest hucznie obchodzony karnawał.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o atrakcjach na Teneryfie 

 

2/5 Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – Gran Canaria, krajobraz pełen wydm

Przyciąga złotym piaskiem i wydmami ciągnącymi się kilometrami w okolicach Maspalomas. Na wyspie znajdziemy wiele miejsc z ciekawą historią: np. niewielki romański kościół św. Antoniego Opata; katedrę św. Anny, której budowa zajęła 350 lat czy dom Krzysztofa Kolumba, w którym obecnie mieści się muzeum. Najbardziej znaną miejscowością wypoczynkową jest kurort Playa del Inglés – obok siebie leżą modne kąpielisko z dyskotekami i tradycyjny wielki bazar. Przeciwieństwem głośnego kurortu jest spokojniejsza północna część wyspy. To tutaj znajduje się jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych – muzeum oraz park archeologiczny Groty Malowideł.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o atrakcjach na Gran Canaria

Ciągnące się kilometrami wydmy to znak rozpoznawczy Gran Canarii.
Miasteczka Puerto de Mogan i Teror.
Miasteczka Puerto de Mogan i Teror.
Miasteczka Puerto de Mogan i Teror.

3/5 Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – Fuertaventura, plaże i rybackie wioski

Patrząc z góry odnosimy wrażenie, że znaleźliśmy się na księżycu. Tylko niektóre miejscowości (zwykle kurorty) przypominają Grecję, z ich białymi domami, niebieskimi rybackimi łódkami, wiatrakami i latarniami. Do takich miasteczek należy np. Gran Tarajal. Wszędzie indziej dominują góry i klify, schodzące wprost do oceanu. Plaże z piaskiem złotym, białym i wulkanicznym stanowią typowy krajobraz Fuertaventury.

Na wyspie każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy sportów wodnych docenią świetne warunki panujące na Atlantyku. Miłośnicy pieszych wędrówek skorzystają ze szlaków górskich: tym najbardziej popularnym jest Gran Recorrido, który ciągnie się przez 153 km (trzeba tylko pamiętać, że na wyspie nie ma lasów, więc turyści są wystawieni na słońce). Wreszcie dla kolarzy są liczne szlaki rowerowe.

 

Tylko na Fuertaventurze księżycowy krajobraz sąsiaduje z białymi rybackimi wioskami.

Atrakcją Fuertaventury niewątpliwie są miasteczka z zachwycającymi plażami. W Ajuy plaża jest pokryta wulkanicznym piaskiem kontrastującym z rybackimi łódkami i białymi domami. Z dwóch stron otaczają ją strome klify.

Corralejo była dawną wioska rybacką, dziś jest kurortem. Na uwagę zasługuje Park Przyrodniczy Wydm Corralejo, obejmujący piaszczyste wydmy, fragment pola zastygłej lawy malpaís oraz stożek wulkaniczny Montaña Roja – istna pustynia. Z wydm widać wyspy Los Lobos i Lanzarote.

Morro Jable słynie z najpiękniejszej pośród innych wysp Cofete Playa: wspaniała, szeroka z miękkim, żółtym piaskiem. Na wzniesieniu znajdującym się tuż obok Cofete zobaczycie pomnik pasterza oraz psa, a w dole ruiny pieców do wypalania wapna.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o atrakcjach Fuertaventury

Wiatraki i białe miasteczka niczym w Grecji.
Wiatraki i białe miasteczka niczym w Grecji.
Wiatraki i białe miasteczka niczym w Grecji.

4/5 Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – Lanzarote, jak na Księżycu

Gdy  astronauta Neil Armstrong przygotowywał się na wyprawę na Księżyc, pokazano mu film z Lanzarote, żeby wiedział, czego ma się spodziewać. Bo tylko tu zobaczymy taką ilość wulkanów: kształtnych, rozerwanych na pół z jęzorami lawy, małych i dużych. Jednym z najciekawszych jest Caldera Colorada, wulkan z ogromną plamą czerwieni. Na szczyt można wdrapać się, jak Pan Bóg przykazał, szeroką ścieżką z informacyjnymi tabliczkami. Odważniejsi wybiorą żużlowisko, gdzie będą naprzemian robić krok do góry, pół kroku w dół.

 

Wulkany i żwirowiska na Lanzarote.

Jak na każdej Wyspie Kanaryjskiej mamy oczywiście zachwycające plaże: romantycy wybiorą Janubio, długą i pustą z czarnym piaskiem; turyści z kurortów Papagayo z zatoczkami przypominającymi reklamy batonika bounty; nudyści pójdą na największą Famare, na której dodatkowo będą mogli popływać na surfingu, bo wiatr jest idealny. Rodzice nie muszą się martwić o swoje pociechy – płycizna ciągnie się na 300 m.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o atrakcjach na Lanzarote

Białe domy Lanzarote pięknie kontrastują z czarnym wulkanicznym piaskiem.
Białe domy Lanzarote pięknie kontrastują z czarnym wulkanicznym piaskiem.
Białe domy Lanzarote pięknie kontrastują z czarnym wulkanicznym piaskiem.

5/5 Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – Gomera i zielone lasy

To zdecydowanie najbardzej zielona sposród wysp archipelagu. Bujna roślinność i bugenwille na zawsze zapadają w pamięć. Na wyspie znajduje się aż 650 szlaków pieszych i Światowy Rezerwat Biosfery: klify, doliny pokryte palmami, plaże z czarnym piaskiem, gęste lasy wawrzynolistne (Park Narodowy Garajonay) to naturalny ekosystem wyspy. Las wawrzynolistny jest zachowaną do dziś częścią prehistorycznej roślinności Makronezji, która miliony lat temu pokrywała obszary podzwrotnikowe.

 

Gomera zachwyca bujną roślinnością.

Na Gomerze usłyszycie specyficzny lokalny dialekt języka hiszpańskiego silbo (z hiszp. silbar znaczy gwizdać) – język gwizdów, którym jeszcze dziś porozumiewają się mieszkańcy na dużych odległościach w trudno dostępnych dolinach górskich i jarach. Silbo został wpisany na Listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego Unesco.

Las wawrzynolistny to unikat na skalę światową.
Las wawrzynolistny to unikat na skalę światową.
Las wawrzynolistny to unikat na skalę światową.

Co zjeść na Wyspach Kanaryjskich?

Numerem 1 są ryby i owoce morza - sardynki, mureny i lokalne ryby o nazwie vieja. Te ostatnie podaje się grillowane alba z sosami mojo rojo (czerwonym z suszoną ostrą papryczką pimienton) i mojo verde (zielonym robionym na bazie kolendry). Oprócz tego krewetki w oliwie z czosnkiem, ośmiorniczki, małże czy lapasy z grilla.

Inną typowo kanaryjską potrawą są papas arrugadas, czyli „pomarszczone ziemniaczki”. To niewielkie ziemniaki ugotowane w łupinkach w roztworze wody z solą, na których powierzchni widać biały solny nalot. Podawane są jako przekąska lub dodatek do dania głównego. 

Na Wyspach Kanaryjskich popularną potrawą są wszelkie zupy na bazie warzyw i ciecierzycy z mięsem, np. garbanzada, oraz gulasze, np. sycąca ropa vieja. Ciekawym daniem jest zupa gofio escaldado. Gofio to mąka uzyskana z prażonych ziaren zbóż. Zupa jest na bazie bulionu wymieszanego z gofio do konsystencji gęstego budyniu. Danie podawane jest z kawałkami cebuli, którymi nabiera się zupę.

I wreszcie coś na deser. Bienmesabe to słodki sos z mielonych migdałów, żółtek i miodu, słodkiego wina czy rumu. Zwykle serwuje się go jako polewę do lodów.

Zdjęcia: Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco