werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Czarnogóra na wakacje: zobaczcie oszałamiające atrakcje i najciekawsze miejsca, a od razu się zakochacie!

autor: Monika Utnik

Czarnogóra jest nadal mało popularnym krajem. A szkoda! Bo ma do zaoferowania wspaniałe krajobrazy i bardzo ciekawą historię. Tylko tutaj poczujecie bliskość natury. Bez dwóch zdań - musicie tam pojechać!

Czarnogóra wzięła swoją nazwę od położonego w południowo-zachodniej części kraju pasma górskiego Lovćen, który porastają bujne, ciemne lasy bukowe. Nazwa dzieli się na dwa słowa: „monte” i „negro” (czarny, górski) i pochodzi z XV wieku. W centralnej części pasma gór Lovćen w 1952 r. utworzono park narodowy. Najwyższym szczytem pasma jest Štirovnik (1 749 m n.p.m.), a najważniejszą górą w parku Jezerski vrh (1 657 m n.p.m.), gdzie na szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša, władcy Czarnogóry, a także wybitnego poety i filozofa okresu romantyzmu.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Czarnogóry

Stolicą Czarnogóry jest Podgorica. Ten niewieki kraj nie wymaga ani wizy ani paszportu. Do Czarnogóry można dolecieć samolotem do Podgoricy lub Chorwacji (lotnisko znajduje się 40 km od granicy, a do Czarnogóry jeździ bus). Z Bari i Ankony we Włoszech kursują też promy.  Najlepsza trasa samochodem z Warszawy (ok. 1900 km) wiedzie przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację.

Choć Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, główną walutą jest tu euro. Kraj ten nie jest drogi. Średnia temperatura latem to 29℃. W maju i czerwcu jest to 25℃. Temperatura wody w lipcu i sierpniu oscyluje wokół 23℃.

Najwięcej ciekawych miejsc jest na wybrzeżu. Miasta Kotor, Bar, Budva, Perast i Ulcinj przyciągają  kulturą, historią i naturą. Tam też znajdują się najpiękniejsze plaże i luksusowe hotele.

Inną atrakcją są góry z niesamowitymi widokami, klasztory zawieszone na skałach i rzeki, na których organizowane są raftingi.

1/8 Czarnogórski Park Narodowy Durmitor

Park Narodowy rozciąga się na jednym z wyższych pasm Gór Dynarskich. Same zaś Góry Dynarskie ciągną od Czarnogóry, przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, aż po Serbię, Kosowo i Albanię. Kilkanaście szczytów ma wysokość ponad 2300 m n.p.m.!

Park Narodowy Durmitor powstał w 1952 r. i zajmuje niebagatelną powierzchnię 32100 ha. Dzięki powstałym kanionom rzek i polodowcowych jeziorom krajobraz jest tu bardzo zróżnicowany, a przez to niesamowicie piękny.

Czarnogórski Park Narodowy Durmitor.
Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze.

Pobliskie miasteczko Žabljak (niestety wątpliwej urody), zwane też drzwiami Durmitoru, jest najwyżej położoną miejscowością w Czarnogórze – leży na wysokości 1456 m n.p.m. To świetna baza wypadowa w góry: znajduje się tu wiele campingów, np. Camping Koc Boc. Žabljak jest jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Czarnogórze. Tutaj też biorą początek liczne ścieżki rowerowe i piesze.

Co ciekawe przez sam środek Durmitoru wiedzie wąska asfaltowa droga dla samochodów. Można zatrzymać się w małych zatoczkach, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na góry. Po drodze chodzą krowy, owce i psy pasterskie.

2/8 Kanion rzeki Tara – najdłuższa rzeka Czarnogóry

Jedną z największych atrakcji Durmitoru jest kanion rzeki Tary i Pivy, najgłębszy kanion w Europie liczący sobie 82 km długości. W niektórych miejscach dochodzi nawet do 1300 m głębokości! Objęty jest ochroną UNESCO. Organizowane są tu raftingi rzeką Tarą.

Kanion rzeki Tara w Czarnogórze.
Czarnogórski kanion rzeki Tara.

Punkt widokowy na kanion znajduje się na moście Đurđevića Tara. Sam most robi już niemałe wrażenia! Został wybudowany w latach 1937-1941 na podstawie projektu inżyniera Mijata S. Trojanovića. Łączy oba brzegi Tary, ma od 168 do 172 m. wysokości i 366 m długości, co czyni go największym takim obiektem w Europie. Dojazd samochodem z Żabljaka do mostu zajmuje ok. pół godziny.

Most Đurđević Tara.

3/8 Sedlo – najpiękniejsza przełęcz Czarnogóry

Punktem charakterystycznym dla Durmitoru jest przełęcz Sedlo. Do Sedla prowadzi malownicza droga z Žabljaka z licznymi serpentynami, która przecina Durmitor. Z przełęczy można wspiąć się na najwyższy szczyt Durmitoru – Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.). Po drodze mijamy jedynie kilka górskich chatek, w których można kupić ser czy kajmak. Szczególnie piękny widok na przełęcz jest o zachodzie słońca.

 Sedlo – najpiękniejsza przełęcz Czarnogóry.
Przełęcz Sedlo w Czarnogórze.
Ujęta w kadr przełęcz Sedlo nadaje się na pocztówkę.

4/8 Jezioro Czarne w Czarnogórze

Od parkingu do jeziora jest około 700 metrów na piechotę. Wokół jeziora utworzono liczne punkty widokowe. Należy do jednych z 18 jezior polodowcowych. W dodatku jest najgłębsze (49 m). Trasa jest łatwa, dobrze oznaczona, nie wymaga podejść. Crno to najpopularniejsze durmitorskie jezioro (takie nasze Morskie Oko – asfaltowa droga i bryczki), tuż przy nim swój początek bierze wiele górskich szlaków.

Jezioro Czarne w Czarnogórze.
Czarnogórskie Jezioro Czarne.

Składa się ono właściwie z dwóch jezior (Wielkiego i Małego) połączonych ze sobą wąskim przesmykiem, który latem wysycha. Wrażenie robi zwłaszcza górujący nad wodą szczyt Medjed (2287 m). Obejście Jeziora Czarnego dookoła zajmuje nieco ponad godzinę.

Najpopularniejszy i najmodniejszy cel wakacyjnych podróży (z hotelami, restauracjami, clubami i dyskotekami), to przepiękne wybrzeże, z niesamowitymi plażami i cichymi nadmorskimi miasteczkami, takimi jak Budva czy Bar. Znajduje się mniej więcej w połowie wybrzeża i stanowi centrum turystyczne. Do najpopularniejszych plaż należą: Slovenska plaža – w centrum miasta, Plaża Jaz, jedna z trzech najdłuższych w Budvie czy Plaża Morgen, z której można podziwiać niezwykłe wybrzeże klifowe.

5/8 Plaże w Czarnogórze

W Czarnogórze znajdziecie aż 117 plaż rozmieszczonych na blisko 300-kilometrowej linii brzegowej Adriatyku. Turyści mają tu do wyboru zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, jak i zaciszne zatoczki ukryte wśród stromych klifów.

  • Riwiera Budvańska 

    Najpopularniejszy i najmodniejszy cel wakacyjnych podróży (z hotelami, restauracjami, clubami i dyskotekami), to przepiękne wybrzeże, z niesamowitymi plażami i cichymi nadmorskimi miasteczkami, takimi jak Budva czy Bar. Znajduje się mniej więcej w połowie wybrzeża i stanowi centrum turystyczne. Do najpopularniejszych plaż należą: Slovenska plaža – w centrum miasta, Plaża Jaz, jedna z trzech najdłuższych w Budvie czy Plaża Morgen, z której można podziwiać niezwykłe wybrzeże klifowe.

Riwiera Budvańska w Czarnogórze.
Czarnogórska Riwiera Budvańska.

Budva to najstarsze miasto rejonu. Jest oddzielona od wnętrza kraju pasmem górskim Lovćen Paštrovići. Położona ok. 60 km na południowy-zachód od stolicy kraju – Podgoricy. Niezwykłego Stare Miasto jest położone na najbardziej wysuniętym w głąb Adriatyku cyplu i otoczone zabytkowymi murami obronnymi. Warto zobaczyć kościół św. Jana Chrzciciela – największą świątynię w rejonie; Sv. Stefan – dawną osadę rybacką położoną na skalistej wyspie, otoczoną murami obronnymi i połączoną z lądem wąskim przesmykie (to wizytówka Czarnogóry) czy Wyspę św. Mikołaja nazwaną przez mieszkańców Budvy – Hawajami.

  • Riwiera ulcinjska

Zachwyca orientalną atmosferą i różnorodnymi plażami, w tym najsłynniejszą Wielką Plażą (Velika plaža), która ciągnie się na długości blisko 13 kilometrów!

  • Fiord w zatoce Kotorskiej 

Wcina się głęboko w ląd i jest uważany za najbardziej na południe wysunięty na świecie. Zatoka Kotorska to właściwie cztery mniejsze zatoki, a na jej wysokich brzegach położone są słynne średniowieczne miasta: Kotor i Perast. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem zatoki w 1979 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Riwiera ulcinjska w Czarnogórze.
Czarnogórska Riwiera ulcinjska.

Wyspa św. Jerzego ze znajdującym się na niej klasztorem benedyktyńskim to jedna z popularniejszych atrakcji zatoki. Można do niej dopłynąć z barokowego miasteczka Perast. Oprócz starego klasztoru na wyspie znajduje się cmentarz dla szlachty z pobliskiego Perastu. To jeden z powodów, dla którego wyspa nazywana bywa Wyspą Umarłych. Innym powodem jest podobieństwo do dzieła „Wyspa Umarłych” szwajcarskiego malarza Arnolda Boecklina. Tak jak na obrazie, tu również rosną wysokie cyprysy.

 

Wyspa św. Jerzego w Czarnogórze.
Czarnogórska Wyspa św. Jerzego .

6/8 Wyspa czarnogórska Ada Bojana

Ada Bojana to sztucznie utworzona wyspa położona w niewielkiej delcie rzeki Bojana uchodzącej do Morza Adriatyckiego. Wyspa powstała w latach 50. XIX w., gdy u ujścia Bojany pomiędzy dwoma niewielkimi wyspami zatonął statek „Merito”. Gromadzący się wokół wraku piasek i osady rzeczne po wielu latach stworzyły niezwykłą wyspę o powierzchni 5 km. Obecnie znajduje się tu 3-kilometrowa, piaszczysta plaża, z której rozciąga się wspaniały widok na Adriatyk i deltę rzeki. W czasach socjalistycznej Jugosławii znajdował się tu ośrodek wypoczynkowy przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów.

Plaże Czarnogóry.
Czarnogórskie plaże.

7/8 Prawosławne klasztory w Czarnogórze

Po całym kraju rozrzucone są kilkusetletnie klasztory i kościoły, które pięknie wpisują się w krajobraz.

  • Męski klasztor prawosławny Daibabe ma kształt krzyża i jest położony 4 km od Podgoricy. Znajduje się poniżej wzgórza Dajbab. Była tu jaskinia, którą przeznaczono na kościół. Potem została ona rozbudowana i przybrała formę kościoła głównego z kaplicami. Jedyna widoczna część kościoła znajduje się na zewnątrz jaskini i jest to obszerna kruchta wejściowa z dwiema dzwonnicami. 
  • Klasztor Ostrog
    Kompleks częściowo wykuty jest w skale. Z drogi wygląda jak zawieszona w powietrzu biała plama w środku brązowej skały. Klasztor posiada cztery cerkwie z pięknymi freskami pochodzącymi z XVII w. W głównej świątyni klasztornej znajduje się 17 dzwonów, z czego największy waży 11 ton i tym samym jest największym dzwonem na Bałkanach.

Prawosławne klasztory w Czarnogórze.
Klasztor Ostrog w Czarnogórze.

8/8 Najstarsza oliwka Czarnogóry

Zabytkowe miasto Bar na południu kraju słynie z niezwykłego drzewa oliwnego. Szacuje się, że rosnąca tu Stara Maslina licząca ponad 2000 lat jest najstarszą oliwką tego gatunku w Europie i jedną z najstarszych na świecie. Zresztą większość drzew oliwnych, rosnących w okolicznych gajach, chwali się równie sędziwym wiekiem.

Miasto Bar w Czarnogórze.
Najstarsza oliwka Czarnogóry.
Miasto Bar i stara oliwka.

Drzewo przetrwało co najmniej dwa pożary. Związane są z nim wierzenia i legendy. Było odwiedzane przez wielu ludzi w nadziei, że zapewni im zdrowie, szczęście lub powodzenie. Jedno z podań mówi, że z oliwką związana jest nazwa okolicy (Mirovica). Pod drzewem często dochodziło do pojednania zwaśnionych stron.

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco