werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Wyspy Kanaryjskie: będzie podatek dla turystów?

autor: Amelia Safader

Jeśli wybieracie się na Wyspy Kanaryjskie w najbliższym czasie, może Was zaskoczyć opłata klimatyczna, czyli podatek dla turystów.

Wyspy Kanaryjskie, idąc za przykładem innych państw, mają zamiar wprowadzić podatek dla turystów oraz ograniczenie ilości domów wakacyjnych. Powodem takiej decyzji jest przede wszystkim ochrona środowiska i zmniejszenia ilości turystów oraz obniżenie bezrobocia wśród tubylców.

Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę odwiedzających wyspy, budżet państwa zyskałby dodatkowe pieniądze do sfinansowania projektów środowiskowych np. do promocji zrównoważonego wypoczynku czy szkolenia pracowników w branży turystycznej. Jednak nie wszyscy są zdania, że będzie to dobre rozwiązanie, rozmowy na ten temat ciągle trwają.

Co oznacza podatek dla turystów?

Jeśli opłata klimatyczna wejdzie w życie, turysta w hotelu będzie musiał zapłacić od 1 do 2 euro za dobę od osoby w zależności od ilości gwiazdek miejsca, w którym się zatrzymał. Opłata byłaby bezpośrednio dokonywana w hotelach. Ten fakt najmniej podoba się Brytyjczykom, którzy razem z Niemcami są głównymi nacjami odwiedzającymi wyspy.

Podatek w innych krajach

Na Malcie podatek dla turystów już obowiązuje. Stawka jest tam jednak niższa – 50 eurocentów za dobę dla każdej osoby powyżej 18 roku życia. Ustalono też stawkę maksymalną – żaden turysta nie zapłaci tu więcej niż 5 euro. Warto dodać, że w tym roku to właśnie Malta jest światową stolicą kultury, dlatego podczas planowania urlopu warto ją wziąć pod uwagę, mimo dodatkowych kosztów.

Największe opłaty wciąż czekają turystów we Włoszech. W Toskanii wynosi od 2 do 5 euro za dobę od jednej osoby, we Florencji turysta zapłaci od 3, 5 do 5,5 euro. Jednak najdroższa jest stolica – w Rzymie opodatkowanie wynosi od 4 do nawet 7 euro. Najwyższa kwota dotyczy najbardziej luksusowych hoteli.

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco