werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Świat: poznaj najdziwniejsze tradycje wielkanocne

autor: Patrycja Fleiszer

Niektóre tradycje wielkanocne są naprawdę zaskakujące, z kolei inne, niewiele różnią od naszych. Poznajcie najciekawsze zwyczaje wielkanocne ze świata.

1/6 Australia

O ile u nas postać zająca wielkanocnego kojarzy się raczej miło, w Australii całkowicie zrezygnowano z tego symbolu świąt wielkanocnych. Wszystko dlatego, że na antyopodach zające uważane są szkodniki odpowiedzialne za niszczenie upraw. W związku z tymi negatywnymi skojarzeniami, w 1991 roku zajączka zastąpił wielkouch wielkanocny.

To urocze zwierzątko istnieje naprawdę, należy do rodziny torbaczy i znane jest jako jamraj. W Australii czeka więc na was nie Easter Bunny a Easter Bilby.

zwyczaje wielkanocne australia
fot. Shutterstock

2/6 Czechy i Słowacja

Nasi południowy sąsiedzi w poniedziałek wielkanocny biegają po ulicach z wierzbowymi rózgami o nazwie "korbáče", którymi w ramach zabawy "smagają" panny i dziewczęta. Dawniej wierzono, że miało to zapewnić kobietom młodość, zdrowie i płodność. Panie w zamian ofiarowują pisanki, słodycze lub drobne pieniądze.

Wielkanocne smaganie, czyli pomlázka po czesku, šibačka po słowacku, a... śmigus po polsku. Zgadza się, zwyczaj ten praktykowano także dawnej Polsce.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez HJB (@harmjan_boven)

3/6 Dania

W Danii na Wielkanoc członkom rodziny oraz przyjaciołom wysyła się listy. Taki świąteczny list pisany jest najczęściej w formie wiersza i nosi nazwę Gækkebrev. Autor listu podpisuje jest kropkami, a ilość kropek odpowiada ilości liter w jego imieniu. Adresat ma za zadanie odgadnąć tożsamość nadawcy podczas wielkanocnego spotkania. Kto nie zgadnie, musi podarować tajemniczemu autorowi czekoladowe jajko.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jytte Aggerholm Justesen (@tantegroenshave)

4/6 Finlandia

Na czas Wielkanocy Finlandia przemienia się w skandynawską krainę wiedźm. Dzieci malują twarze, przebierają się za czarownice i biegają po ulicach z gałązkami wierzbowymi ozdobionymi piórami. W niektórych częściach Finladii, mieszkańcy palą ogniska w nocy z niedzieli na poniedziałek. Według starych nordyckich wierzeń, ogień odstrasza czarownice, które w czasie Wielkanocy latają na miotłach.

wielkanoc tradycje
obrzędy wielkanocne
fot. Shutterstock

5/6 Korfu, Grecja

Jeśli myśleliście, że nasza tradycja oblewania się wodą jest lekko dziwaczna, przygotujcie się na to, co robią miezkańcy Korfu. Na greckiej Zielonej Wyspie, w Wielką Sobotę lecą z okiem patelnie, garnki i inne gliniane naczynia. Podobno wyrzucanie starych garnków ma symbolizować przywitanie wiosny i nowych plonów, które później zostaną zebrane do nowych naczyń.

tradycje wielkanocne

6/6 Niemcy

Bardzo popularną niemiecką tradycją wielkanocną jest przyozdabianie domów bukietami wielkanocnymi, czyli gałązkami, do których przyczepia się kolorowe wydmuszki jajek. Na tym jednak jajeczne ozdoby się nie kończą, bowiem ozdabia się nimi także drzewa i krzewy tworząc tak zwane Ostereierbaum. Najsłynniejsze wielkanocne drzewko znajduje się Saalfeld w Turyngii.

święta wielkanocne w niemczech
fot. Shutterstock

Zdjęcie główne:

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco