werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Spacer w obłokach: niesamowita atrakcja na Słowacji i w Czechach

autor: Amelia Safader

Jeśli jesteście fanami pięknych widoków z niecodziennej perspektywy koniecznie wybierzecie się na Słowację lub do Czech, gdzie powstały zakręcone, wysokie na ponad kilometr kładki, po których można wspiąć się aż do chmur. I poczuć jak w niebie.


1/4 CZECHY: Dolní Morava 

Ścieżka w obłokach znajduje się 1116 m nad poziomem morza i 55 m nad ziemią, jej długość to 710 m. Podczas spaceru będziecie podziwiać piękny górski krajobraz, a gdy dotrzecie na szczyt waszym oczom ukaże się zapierający dech widok na Masy Śnieżniku i malowniczą dolinę rzeki Moravy. Z góry zobaczycie też główne pasmo Jesioników, Suchý vrch i Karkonosze.  

czechy atrakcja spacer w koronach drzew
fot. materiały prasowe

Konstrukcja ze stali i drewna pochodzi z warsztatu architekta Zdeňka Fránka, który jest także dziekanem na Wydziale sztuki i Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Projekt to ukłon w stronę natury, który uświadamiać ma jak mały jest człowiek w porównaniu z otaczającą go przyrodą.

czechy atrakcje zimowe
czechy atrakcje ścieżka w chmurach
fot. materiały prasowe

Sam zimowy spacer w chmurach to nie koniec atrakcji, które podniosą Wam poziom adrenaliny. Na miejscu przejdziecie się np. „rękawem” z siatki, którym przechodzi się z jednego piętra instalacji na drugie (odważni spojrzą w dół i zobaczą świat daleko pod swoimi stopami) lub zjedziecie 100-metrową zjeżdżalnią z okienkami i kilkoma pochyłymi zakrętami. Mniej odważni docenią ścieżkę edukacyjną. Ważne: ścieżkę można zwiedzić na wózku inwalidzkim, ale bez zwięrząt, ktorych nie wolno tu wprowadzać. dolnimorava.cz/pl

Emocje można ostudzić w:

  • Restauracji Skalka w malowniczym otoczeniu i z punktami widokowymi,
  • Górskiej Chacie Slaměnka z restauracją i tarasem widokowym,
  • Na drewnianych leżakach ustawionych obok Ścieżki w Obłokach z widokiem na dolinę,
  • Na placu zabaw dla dzieci obok chaty górskiej Slaměnka z drabinkami do wspinania.

Ceny biletów:

Dorośli: 200 CZK, z kolejką 350 CZK
Dzieci od 3-15 lat: 120 CZK, z kolejką 190 CZK
Bilet rodzinny: 500 CZK, z kolejką 790 CZK
Bilet grupowy: 190 CZK, z kolejką 290 CZK
 

2/4 CZECHY: Janské Lázně

Ta ścieżka daje możliwość spaceru w koronach drzew. Drewniana konstrukcja liczy sobie 1511 m, a prowadzi na wysokość 45 m. Dzięki temu będziecie mieć okazję podziwiać 150-letnie drzewa, których korony będą na wyciągnięcie ręki. Zbudowana jest tak, aby każdy nawet osoby na wózkach inwalidzkich oraz dzieci miały łatwość w poruszaniu się po niej.

Budowa trasy trwała 9 miesięcy, jej lokalizacja nie była przypadkowa – Janské Lázně to popularne uzdrowisko, miejsce chętnie odwiedzane przez turystów w Karkonoszach. Ścieżka przyciąga też osoby wędrujące po wzgórzach Karkonoszy, przez co pomaga rozładować kolejki na szlakach. 

atrakcje czechy spacer w obłokach
atrakcje czechy spacer w koronach drzew
fot. materiały prasowe

W tym miejscu dzięki Zarządowi Karkonoskiego Parku Narodowego powstała też podziemna interaktywna ekspozycja, która przeniesie Was do świata korzeni drzew. Zobaczycie tu niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt. Zorganizowane grupy mogą skorzystać z usług przewodnika i skorzystać z trzech programów edukacyjnych:

  • Jak powinien wyglądać zdrowy las,
  • Las od korzeni po korony,
  • Leśny underground.

Znajdziecie tu też atrakcje, które zmuszą do skupienia i utrzymania równowagi – przeźroczysta trasa, która wymaga utrzymania się nad przepaścią oraz sucha zjeżdżalnia o długości 80 m umieszczona w środku wieży. Na terenie ścieżki są także sklepik z pamiątkami i restauracja. Ścieżka jest czynna cały rok za wyjątkiem 24 grudnia. stezkakrkonose.cz/pl

Ceny biletów:

Dorośli: 220 CZK
Dzieci od 3 – 14 lat oraz emeryci: 180 CZK
Bilet rodzinny: 560 CZK.
Dzieci do lat 3: wstęp bezpłatny.

 

3/4 CZECHY: Lipno nad Vltavou

Ścieżka w Lipnie powstała w 2012 r.,  jest nieco krótsza niż poprzednie – ma długość 372 m, a na jej końcu znajduje się zakręcona wieża licząca 303 m. Oprócz spaceru w koronach najwższych drzew możecie wziąć udział w zajęciach edukacyjnych i rozrywkowych, które w ciekawy sposób uczą o przyrodzie, jej ochronie i funkcji. Znajdziecie tu również 11 przystanków z adrenaliną – co powiecie na przejście nad przepaścią? A może odważycie się zjechać z zakręconej 52-metrowej zjeżdżalni?

atrakcje czechy lipno spacer w koronach drzew
fot. materiały prasowe

Wieczorami czekają inne atrakcje, np. podziwianie iluminacji na ścieżce oraz słuchanie koncertów na żywo. Do ścieżki można dostać się kolejką linową, ścieżką turystyczna lub rowerową. Zimą możecie się tam dostać jadąc na nartach. stezkakorunamistromu.cz/en

Ceny biletów:

Dorośli: 235 CZK transport busem 50 CZK
Dzieci od 3-14 lat i dorośli powyżej 65 roku: 195 CZK transport busem 50 CZK
Rodziny (2 dorosłych i dzieci do 14 roku): 605 CZK transport busem 120 CZK
Grupy do 15 osób: 195 CZK transport busem 50 CZK za osobę

 

4/4 SŁOWACJA: Dolina Bachledzka

Słowacka ścieżka położona jest w samym sercu urokliwego lasu Pienińskiego Parku Narodowego w Bachledowej Dolinie. Będac tu staniecie się cześcią leśnego życia oraz zdobedziecie informacje na temat bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierzat.

słowacja atrakcje spacer w koronach drzew
fot. materiały prasowe

Trasa ma długość 600 m, a sama wieża wznosi się na wysokość 32 m. Z tak wysoka zobaczycie szczyty Tatr Bielskich, piękny krajobraz Pienin i malownicze Zamagurze. Oprócz wspięcia się na samą górę wieży, polecamy spacer po trasie, na której znajdziecie liczne tablice informacyjne, a na nich ciekawostki o faunie i florze miejscowego lasu.  

Jest też coś dla fanów przygody przez duże P, czyli sieć adrenalinowa – to siatka, po której można przejść patrząc na widok spod swoimi stopami. Trzeba szczególnie uważać, aby nie stracić równowagi. Jest tu plac zabaw dla dzieci oraz przystanki edukacyjne. Do ścieżki możecie dotrzeć tylko na piechotę, drogą leśną z Bachledowej Doliny. To ok. 2,6 km drogi, jej przejście trawa około 45 min. Wejście do ścieżki jest możliwe także z Malej Frankowej. chodnikkorunamistromov.sk/pl

Ceny biletów: 

Dorośli: 9 Euro
Dzieci od 3 do 15 lat oraz osoby powyżej 65 roku: 7 Euro
Bilet rodzinny 2+2: 22 Euro

Zostań z nami

Bądź na bieżąco