werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Architektura

Oskar Zięta stworzył rzeźbę dla Wrocławia

autor: Amelia Safader

Posiada 35 metalowych żeber i jest trzy razy wyższa od przeciętnego człowieka. Rzeźba autorstwa Oskara Zięty ozdabiająca Wyspę Daliową została uznana za najbardziej innowacyjny projekt architektoniczny 2017 roku.

Oskar Zięta jest wybitnym projektantem znanym na całym świecie. To właśnie on opracował metodę FIDU – metodę obróbki stali, w której tworzy do dzisiaj. Jest też laureatem wielu nagród. Jego prace można zobaczyć w Polsce i za granicą m.in. w Paryżu czy Monachium. We Wrocławiu prowadzi firmę Zieta Prozessdesign.

Wrocław prężnie się rozwija i zdecydowanie zasługuje na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dba o to, aby mieszkańcy oraz osoby odwiedzające miasto czuły się w nim jak najbardziej komfortowo. Przykładem jest miejsce, w którym umieszczono rzeźbę – Wyspa Daliowa. Ta dotąd zapomniana część Wrocławia została zrewitalizowana i dzisiaj jest prężnie działającym miejscem spotkań z kulturą i sztuką.

zdjecie 1
Materiały prasowe
zdjecie 2

Nad wykonaniem rzeźby pracowano ponad rok. Jej kształt nawiązuje do bramy i ma być alegorią otwarcia miasta na nowe szanse. Została wykonana z polerowanej stali nierdzewnej i ustawiona tak aby „wyrastała” z podłoża. Jej forma została zaprojektowana, aby z jednej strony była pełna z drugiej transparentna. Każdego dnia w różnym świetle wygląda inaczej. Wewnątrz rzeźby można się swobodnie przemieszczać.

Podczas konkursu organizowanego przez magazyn Architektura projekt Oskara Zięty został wybrany jako najbardziej innowacyjny polski projekt 2017 r.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco