werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Europa

Azure Window najgorętszym miejscem do nurkowania na Morzu Śródziemnym

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Nawet jeśli nie byliście na Malcie i Gozo, na pewno wiecie jak wyglądało romantyczne i niezwykle malownicze Lazurowe Okno. To jedno z najchętniej fotografowanych i filmowanych (np. w Grze o Tron) miejsc archipelagu Maltańskiego.

Kamienny, monumentalny łuk unoszący się nad krystalicznie błękitną wodą Morza Śródziemnego przyciągał turystów z całego świata. I robi to nadal mimo że w marcu ub. roku runął do wody podczas silnego sztormu. Teraz chcą go zobaczyć przede wszystkim fani nurkowania. To nie lada gratka – masywne kamienie jeszcze nie pochłonęło podwodne życie, choć już zaczęło się na nim i między nim toczyć.

Duże białe skały ze świeżymi pęknięciami i kruchymi strukturami pod wodą wyglądają bardzo imponująco. Kamienie są tak ogromne, że układają się w kaniony i wąskie przejścia, między którymi można nurkować. Sam kamień jeszcze nie jest obmyty przez wody, ostre krawędzie nie są stępione, ale nie potrwa to długo. Morze Śródziemne z pewnością zmieni jego wygląd i w najbliższych miesiącach wszystko pokryje zielonkawy nalot. 

Jeśli chcecie zobaczyć ten podwodny fenomen, pospieszcie się. Tym bardziej, że bilety lotnicze na Maltę można kupić w granicach 700 zł w obie strony.

Malta może się pochwalić jednymi z lepszych miejsc do nurkowania w basenie Morza Śródziemnego. Co roku przyjeżdża tu ok. 50 tys. fanów podwodnych atrakcji. Na samej wyspie znajdziecie mnóstwo centrów nurkowych oferujących nurkowanie z brzegu i podczas rejsów łodzią. Najlepiej szukać ich na stronie izby turystycznej: visitmalta.com/en/dive-centres, macie wtedy pewność, że miejsce jest sprawdzone. 

Źródło: telegraph.co.uk

Zostań z nami

Bądź na bieżąco