werandcountry.pl weranda.pl
  • Małopolska i Karpaty
  • Polska
  • Atrakcje

Termy: 9 najlepszych ośrodków w Polsce

autor: Amelia Safader

Zrelaksujecie się tu w ciepłej, a na dodatek leczniczej wodzie. Dzieciaki też nie będą się nudzić. Polecamy najlepsze baseny termalne na PODHALU I ŚLĄSKU.  

Nie od dzisiaj wiadomo, że wody termalne korzystnie wpływają na organizm i samopoczucie. Korzystali z nich już starożytni Rzymianie. Kąpiel w termach rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle, przyspiesza metabolizm, a nawet obniża ciśnienie. Wystarczy spędzone w nich popołudnie, by poczuć się jak po udanych wakacjach.

Wody termalne, a mineralne

Wody termalne to rodzaj wód, które w dużym stopniu pozyskiwane są z odwiertów głębinowych. Wodę uznaje się za termalną jeśli jej ciepło jest wyższe o minimum 5 proc. niż średnia roczna temperatura w danym miejscu lub przekracza 20 stopni. Może zawierać bardzo małą ilość składników mineralnych, nie jest to jednak wada ponieważ głównie korzysta się z jej temperatury.

Wody mineralne dzielimy na solanki, szczawy, wody siarczkowe, wody radonowe oraz wody słabo zmineralizowane. Poza temperaturą wykorzystuje się ich właściwości mineralne. Przed zażyciem kąpieli w jednej z nich warto dowiedzieć się na jakie dolegliwości pomaga oraz jakie stężenie substancji posiada.

PODHALE

1/9 Termy Bukovina, Bukowina Tatrzańska

Bukowiańskie termy to miejsce, w którym cała rodzina będzie się dobrze bawić. Woda termalna jest wydobywana z głębokości 2,4 tys. m ze zbocza Wysokiego Wierchu. Zawiera 28 składników mineralnych, dzięki którym skóra jest odżywiona, a samopoczucie poprawione – dzięki bukowiańskiej wodzie pozbędziecie się mi.in. stresu, poprawicie funkcjonowanie układu krążenia oraz gospodarki hormonalnej, pozbędziecie się też bóli głowy i stawów. Skorzystacie też z masaży i sauny. Dzieci nauczą się tu nurkować i zjeżdżać z naprawdę zakręconych zjeżdżalni.

Bilet normalny: 45 min 2– 8 zł, bez limitu – 69zł
Bilet  ulgowy: 45 min – 18 zł, bez limitu – 50 zł
termabukowina.pl


2/9 Termy Bania, Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to propozycja dla tych, którzy chcą połączyć zabiegi pielęgnacyjne z zabawą. Znajdziecie tu wody termalne o temperaturze 34 – 38 stopni z cennymi mikroelementami, strefę rozrywki, strefę relaksu, saunarium i SPA. Masaże i jacuzzi zapewnią chwile relaksu, a przeszklony obiekt czy gorące źródła na powietrzu pozwolą nacieszyć się niesamowitymi widokami! Dodatkowo latem otwarty jest teren na zewnątrz z placami zabaw i zjeżdżalniami, które sprzyjają wodnemu szaleństwu.

Bilet normalny: 4,5 godz. – od 70 do 85 zł, bez limitu – 85 zł, 129zł
Bilet ulgowy: 30 – 35 zł
termabania.p

3/9 Termy Gorący Potok, Szaflary

termy gorący potok opinie

Termy Gorący Potok to kompleks, w którym znajdziecie liczne baseny, ale też zrelaksujecie się podczas kąpieli borowinowej z wodą z Czarnego Dunajca, która wykazuje działanie lecznicze i kosmetyczne (ujędrnia i odmładza). Szaflarski kompleks oferuje w sumie 22 niecki basenowe zewnętrzne z wodą termalną 34 – 40 stopni. Każda z nich odmiennie, ale pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Znajdziecie tu restauracje oraz strefę relaksu z zabiegami na twarz i masażami. Dla dzieci przygotowano bawialnie oraz park wodny, w którym z pewnością nie będą się nudzić.

Bilet normalny: 1,5 godz. – 25 zł, 2,5 godz. – 45 zł, bez limitu – 59 zł
Bilet ulgowy:1,5 godz. – 15 zł, 2,5 godz. – 35 zł , bez limitu – 49 zł
goracypotok.p

4/9 Chochołowskie Termy, Chochołów

Chochołów to wieś z tradycjami, a malownicze krajobrazy i drewniane domki ściągają turystów, którzy oprócz pieszych wycieczek od niedawna mogą zrelaksować się w Termach Chochołowskich. Słyną one przede wszystkim z kąpieli siarczkowych i solankowych. Odwiedźcie to miejsce, bo woda siarczkowa korzystnie wpływa na skórę oraz pomaga w chorobach takich jak  m.in. cukrzyca, zaburzenia krążenia czy zapalenie stawów, a kąpiele solankowe to pozytywny zastrzyk dla skóry, nerwów, oraz organów wewnętrznych. Nie zapomnijcie o dzieciach, ponieważ kąpiele polecane są zwłaszcza tym z nich, które często łapią infekcje górnych dróg oddechowych.

Bilet normalny: 3 godz. – 65 zł, cały dzień – 85 zł
Bilet ulgowy: 3 godz. – 35 zł, cały dzień – 55 zł
chocholowskietermy.pl

5/9 Aqua Park Zakopane

aqua park zakopane

Aqua Park Zakopane to połączenie wodnej rozrywki i leczniczego relaksu. Znajdziecie tu siarczkowe wody termalne, w basenie znajdującym się na zewnątrz, których temperatura wynosi 32 stopnie. Korzystnie wpływają na schorzenia ortopedyczne i neurologiczne. Obniżają także poziom cholesterolu, a także leczą niektóre schorzenia przemiany materii. Możecie z niego korzystać nawet wtedy gdy temperatura powietrza wynosi -10 stopni Nie zabraknie tu też dobrej zabawy, zapewnią ją liczne, zakręcone zjeżdżalnie, z których zjedziecie z prędkością 26 km/h. Porwie was też dzika rzeka, a o relaks zadba jacuzzi oraz grota solna.

Bilet normalny 1 godz. – 22 zł
Bilet ulgowy 1 godz. – 17 zł
www.aquapark.zakopane.pl

ŚLĄSK

6/9 Termy Rzymskie Pałac Saturna, Czeladź 

Obiekt stylizowany na starożytne termy rzymskie – został zbudowany na wzór rycin term z Pompei – to wyjątkowa pozycja na mapie Polski. Możecie skorzystać tu z pierwszej w Polsce łaźni piwnej posiadającej składniki, z których robi się piwo, nie zawiera jednak alkoholu i jest w stu procentach naturalna. Taka kąpiel odstresuje, odblokuje pory oraz poprawi krążenie  i usunie toksyny. Wybierzcie się też do Calidrium – to  basen termalny zanurzony w jaskini skalnej. Z kolei basen skalny spodoba się zarówno wam jak i dzieciom.

Bilet normalny: 1 godz od 29 do 60 zł
Bilet ulgowy: 50 proc. zniżki 

palacsaturna.pl 

 

7/9 Termy Cieplickie, Jelenia Góra

Termy Cieplickie to połączenie parku wodnego i wód mineralnychTo najbardziej nowoczesne termy w kraju, a co za tym idzie jedna z największych atrakcji Karkonoszy. Znajdziecie tu baseny termalne, basen rekreacyjny, brodzik, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje. Na uwagę zasługują baseny, z których wypłyniecie na zewnątrz bez względu na porę roku – to doświadczenie, którego nie zapomnicie zwłaszcza zimą! Strefa SPA i sauny zapewnią relaks, a bicze wodne czy grota śnieżna pobudzą  i dodadzą energii.

Bilet normalny: 2 godziny – 36 zł,  bez limitu – 75 zł
Bilet ulgowy: 2 godziny – 17 zł, bez limitu – 38 zł
termycieplickie.pl


8/9 Termy – Uzdrowisko Lądek Długopole, Lądek Zdrój

Ośrodek posiada piękny budynek, w którym kuracjusze pływają w marmurowej rotundzie z pułą, otoczeni balkonami, a na jednym z nich stoi mężczyzna i gra tym ludziom Haydna na skrzypcach. To jedyny ośrodek w Polsce wykorzystujący do leczenia wody radoczynne siarczkowo – fluorkowe. Oprócz nich znajdziecie też baseny w sumie wypełnione wodami termalnymi słabo zmineralizowanymi zawierającymi radon, siarczki, siarkowodór i fluorki. Ich temperatura ma do 44 stopni, taka kąpiel poprawi kondycję stawów, krążenie i pozytywnie wpłynie na skórę, metabolizm i gospodarkę hormonalną. Jeśli dysponujecie czasem wpadnijcie na dłuższy czas, podczas 7- lub 12-dniowego turnusu kompleksowo zregenerujecie organizm.

Ceny w zależności od zabiegu
uzdrowisko-ladek.pl 

9/9 Termy Bolesławiec

Termy Bolesławiec, dawniej miejskie zakłady kąpielowe zostały kompleksowo odnowione w latach 2013-2015. Dzięki temu oprócz leczniczej kąpieli nacieszycie oczy pięknymi wnętrzami. Zanurzycie się tu w wodzie solankowej, w dużym basenie z hydromasażem, która dobroczynnie wpływa na cały organizm. Regeneruje i relaksuje skórę, ma także pozytywny pływ na kości i organy wewnętrzne. Usuwa toksyny z organizmu, a nawet przyspiesza spalanie tłuszczu. Ukoi też nerwy i przyniesie wiele korzyści osobom borykającymi się z chorobami dermatologicznymi. Do kąpieli stosuje się tu sól z okolic Bochni. Oprócz tego znajdziecie tu saunarium, grotę solną oraz strefę spa oraz jacuzzi.

Bilet normalny 1 godz. 9 – 15 zł
Bilet ulgowy 1 godz. 6 – 11 zł
termyboleslawiec.pl

termy bolesławiec woda termalna
termy bolesławiec

Zostań z nami

Bądź na bieżąco