werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Europa

8 pomysłów na sylwestra w Europie

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Że Berlin, Praga i Londyn – to wiadomo. Dlatego proponujemy w tym roku coś innego, np. łyżwy na kanałach Amsterdamu czy gorące źródła w Reykiaviku. 
 

1/8 Edynburg, Szkocja

3 dni zabawy w celtyckim stylu

Edynburg jest jednym na najpiękniejszych miast Wielkiej Brytanii. Jego zabytkowa architektura to wymarzona sceneria do hucznej, szkockiej zabawy. A Szkoci lubią i potrafią się bawić. Dlatego powitanie Nowego Roku trwa tu nie jeden, ale trzy dni. Festiwal Homnanay zaczyna się procesją z pochodniami, w trakcie jest mnóstwo imprez ulicznych i koncertów plenerowych, w tym Kelidh – tradycyjna impreza celtycka, a o północy punkt kulminacyjny, czyli pokaz fajerwerków o północy. Nad zamkiem w Edynburgu eksploduje wtedy kilka ton ogni! A wszyscy na ulicach śpiewają „Auld Lang Syne”, stary szkocki wiersz.


2/8 Amsterdam, Holandia

Nowy Rok na łyżwach 

Miasto znane z liberalizmu, tak wyluzowane i tak piękne, że niemal połowa jest wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Po Sylwestrze można spodziewać się tego samego: przystrojone światłami zabytkowe ulice (w tym spektakularny festiwal światła z instalacjami w całym mieście) oraz mnóstwo radosnych ludzi na ulicach od razu wprawiają w dobry nastrój. A gdy jeszcze dopisze pogoda (czytaj mróz), będzie można tę noc spędzić na uwielbianych przez Holendrów łyżwach. Na placu Museumplein, gdzie odbywa się zarówno Świąteczny Jarmark i zabawa sylwestrowa od listopada do lutego działa duże lodowisko. A jeśli mróz skuje wody kanału na 8-centrymentrowy lód, bez wahania będzie można przejechać całe miasto na łyżwach.


3/8 Hamburg, Niemcy

Szczęśliwe miasto 

Hamburg to często niesłusznie pomijany cel podróży. Miasto w wielu rankingach jest oceniane, jako jedno z najlepszych miast do życia. Powody? Dostęp do wody, dzięki rzekom – Elbie i Alster oraz bliskości morza Bałtyckiego i Północnego, spora liczba parków, mnóstwo romantycznej, klimatycznej architektury (a ostatnio też nowoczesnej), małe, urokliwe kawiarnie i butiki, a także – last but not least – otwarci i serdecznie ludzie. W noc sylwestrową przejdź przez słynny Elbetunnel i zostań w porcie, naprzeciwko miasta, gdy o północy wybuchną fajerwerki. Przy okazji zobacz też widowiskową Elbphilharmonie stojącą nad Łabą (niestety na koncert sylwestrowy bilety są od dawna wyprzedane).


4/8 Madera, Portugalia

Najlepszy pokaz fajerwerków

W styczniu temperatura osiąga nawet 20 ℃, co jest miłą (czytaj: ciepłą) odmianą dla minusowej pogody w Polsce.

Madera położona na Atlantyku jest dla zmarzluchów idealnym miejscem na spędzenie Nowego Roku. W styczniu temperatura osiąga nawet 20 ℃, co jest miłą (czytaj: ciepłą) odmianą dla minusowej pogody w Polsce. I to właśnie tutaj co roku odbywa się jeden z najlepszych pokazów fajerwerków na świecie. Przez ok. 10 minut niebo jaśnieje i ma wszystkie kolory tęczy, bo w różnych punktach wyspy w tym samym czasie wybuchają ognie. Najwięcej w stolicy – Funchal, gdzie odbywa się też najhuczniejsza zabawa, na którą zjeżdżają Portugalczycy i ludzie z całego świata.


5/8 Wiedeń, Austria

Klasycznie i elegancko

To klimatyczne miasto słynie z niezwykle cesarskiego balu sylwestrowego w Pałacu Hofburg i tradycyjnie wystawianego o tej porze „Nietoperza” Johanna Straußa. Ale na mieście też dzieje się wiele niezwykłych rzeczy. Słynne targi bożonarodzeniowe Wiednia zmieniają się w targi noworoczne, a setki tysięcy imprezowiczów od godziny 14 do 2 w nocy przemierzają tzw. sylwestrowy szlak, który ciągnie się od centrum przez Plac Ratuszowy do Prateru. Wzdłuż trasy jest mnóstwo stoisk z ponczem, jedzeniem i słodkościami. A szkoły tańca organizują błyskawiczne, darmowe kursy tańca, w tym walca. W noworoczny poranek tradycyjnie wszyscy gromadzą się pod Ratuszem na tzw. „śniadaniu kacowym” i wspólnie oglądają wyświetlany na telebimie Koncert Noworoczny Wiedeńskich Filharmoników.


6/8 Barcelona, Hiszpania

Dla imprezowiczów i… łyżwiarzy

W noc sylwestrową Barcelona dosłownie
nie zasypia.

Przed północą Plaza Catalunya, Las Ramblas i Plaza Reial opanowuje rozśpiewany i roztańczony tłum, popijający szampana i odliczający minuty do Nowego Roku. Pokaz fajerwerków rozświetla niebo na drugim końcu plaży Barceloneta. Polecamy być w tym czasie w przystani, skąd jest najlepszy widok. Chyba że jest wielkim fanem łyżew, wtedy można oddać się swojej pasji na jednym z największych lodowisk w Europie, w centrum Hospitalet del Llobregat. Polecamy zostać w Barcelonie na kilka dni i zobaczyć jeszcze barwną Paradę Trzech Króli.


7/8 Reykjavik, Islandia

U (gorących) źródeł

Islandczycy wierzą, że tylko spalanie ubiegłorocznych kłopotów gwarantuje, że kolejny rok będzie pomyślny. Z tej okazji w całym mieście rozpalają się prawdziwe ogniska, a fajerwerki rozświetlają niebo z każdego zakątka miasta. Po ulicach krążą ludzie przebrani za elfy i trolle, śpiewając pieśni ludowe i wychylając dymiące kubki. O 5 rano wszyscy kierują się po hot-dogi i do gorących łaźni – nie ma nic bardziej odżywczego po takiej nocy, niż zanurzyć się w przyjemnie ciepłej wodzie. Można też finał sylwestrowej nocy spędzić w gorącej wodzie – 45 minut drogi od Reykjaviku jest „dymiąca dolina” – Reykjadalur, gdzie spływa cudownie gorąca rzeka (jedziecie do Hveragerði, skąd stąd po ok. godzinie drogi dotrzecie na miejsce).


8/8 Sankt Petersburg, Rosja

Podróż w czasie

fot. Shutterstock

Miasto, nazywane Wenecją Północy od licznych przecinających go kanałów, nabiera wspaniałego charakteru, kiedy jest przykryte warstwą śniegu, a na ulicach pali się tysiące świątecznych lampek (główny deptak, Newski Prospekt, jest niemal oślepiający). Monumentalna architektura tylko nabiera większego rozmachu w takiej scenerii. Wspólne świętowanie odbywa się na placu pod pięknym Muzeum Ermitrażu. Czekając na pokaz sztucznych ogni nad rzeką Newą wszyscy popijają szampana i wysyłają setki papierowych lampionów.


 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco