werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Urlop w czasie pandemii? Popłyń w rejs!

autor: Patrycja Fleiszer

Pandemia koronawirusa mocno ograniczyła światową turystykę. Wszyscy liczyliśmy, że w tym roku podróżowanie wróci do normy, ale jak dotąd, tak się nie stało. Co więc mają zrobić wszyscy ci, którzy mają dość siedzenia w domach, a jednocześnie wolą unikać zatłoczonych miejsc? Wyczerterować łódź!

Jacht żaglowy, motorówka, katamaran, a nawet luksusowy jacht. Na jeden dzień albo na cały urlop. We dwoje albo całą rodziną lub grupą przyjaciół. Nie potrzebujesz patentu żeglarskiego, żeby poczuć się jak bohater filmu albo milioner. I nie musisz wcale być milionerem. 

Czarter jachtów – jak to działa?

Na rynku można znaleźć specjalne firmy zajmujące czarterami jachtów i łodzi. Jedną z nich jest Click & Boat, która oferuje swoje usługi w całej Europie. Jak to działa? Podobnie do serwisów internetowych oferujących rezerwację zakwaterowania online. Wystarczy wejść na stronę, wybrać destynację, datę i przejrzeć dostępne łodzie. Każdy opis zawiera szczegółowe informacje, zdjęcia, ceny, a także opinie.

Wybór jest naprawdę szeroki – od łodzi motorowych w bardzo przyjaznych cenach rzędu kilkuset złotych za dobę do naprawdę luksusowych jachtów. Możesz więc dojechać na miejsce samochodem i przesiąść się na łódź. Bez samolotów i hoteli pełnych turystów z całego świata. Łódź wynajmujesz z profesjonalnym sternikiem lub bez niego, jeżeli wśród Waszej załogi znajduje się ktoś z uprawnieniami.

Czarter jachtów w Polsce

Polska ma do zaoferowania sporo fajnych miejsc, zaczynając od mazurskich jezior, a na pięknych zatokach Morza Bałtyckiego kończąc. Wyprawę można zaplanować tak, by zakotwiczyć w małych portach, gdzie można cieszyć się smakiem świeżej ryby w towarzystwie pięknej dzikiej przyrody. Albo inaczej: dopłynąć do głównych portów i przy okazji pozwiedzać miasto.

Czarter jachtów – Szczecin

Ciekawym pomysłem jest wypożyczenie jachtu w Szczecinie skąd można wybrać się na wody terytorialne Niemiec (Mönchgut, Sassnitz, Greifswald, Stralsund), Danii (Kopenhaga, Bornholm), a nawet Szwecji (Malo, Trelleborg, Ystad). A jeśli planujecie poznawać polskie wody, polecamy rejs po Odrze, by zobaczyć Jezioro Dąbie i zacumować w Świnoujściu.

czarter jachtów Sopot
jachty mazury
czarter jachtów Grecja
czarter jachtów włochy
Od góry: marina w Sopocie, żaglówka na Mazurach, zatoka przy wyspie Milos (Grecja) i port w Portofino.

Wynajem jachtów – Mazury

Kraina Tysiąca Jezior to region, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To bez wątpienia ulubiony kierunek wszystkich fanów żeglugi. Największe atrakcje czekają na Was w Giżycku i Mikołajkach, ale warto również zacumować na przykład w Węgorzewie. Oprócz ciekawych festiwali (z najsłynniejszym w Mrągowie) i koncertów szantowych, Mazury słyną ze świetnej kuchni. Na lądzie też nie będzie się nudzić – otoczeni wspaniałymi lasami Mazurskiego Parku Krajobrazowego odpoczniecie od zgiełku.

Trójmiasto na weekend

Żeglarski weekend z Trójmieście to zwiedzanie z całkiem innej perspektywy – nieco oddalona linia starówki w Gdańsku i ludzie spacerujący nad morzem. Jacht można wypożyczyć np. w Sopocie i poczuć się jak VIP wchodząc na pokład ze słynnego molo. Żądni wrażeń na pewno docenią pływanie motorówką po bałtyckich falach. A jeśli zbliża się wyjątkowa rocznica można ją spędzić na łodzi o zachodzie słońca.  

Czarter jachtów – Morze Śródziemne

Piękna, słoneczna pogoda każdego dnia pobytu, lazurowe morze i cumowanie w bajkowych portach, żeby zwiedzić stare miasteczka - brzmi jak wymarzone wakacje. Bez hoteli, zatłoczonych plaż i głośnych turystów. Warto pamiętać, że na Morzu Śródziemnym istnieją plaże, na które można dostać się tylko drogą morską (kilka takich plaż znajduje się na przykład na Sardynii).  

Wybór łodzi w basenie Morza Śródziemnego jest właściwie nieograniczony. Click & Boat oferuje wynajem w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Chorwacji i Grecji. A na tych, którzy od kontynentu wolą wyspy, czekają: Malta, Korsyka, Rodos, KorfuSycylia i Sardynia, Majorka i Minorka oraz Baleary. Wyobraźcie sobie niespieszny rejs przez Wybrzeże Amalfitańskie z przerwami na spacery po Portofino lub Sorrento a potem opalanie na Capri... Szybko można zapomnieć o tej całej pandemii. 

Źródło: materiały prasowe
Zdjęcia: Shutterstock

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco