werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Tatrzański Park Narodowy – 5 ciekawostek, które warto poznać

autor: Beata Majchrowska

Kasprowy Wierch, Morskie Oko czy Giewont – o nich każde dziecko potrafi coś powiedzieć. Ale w naszym unikalnym parku narodowym jest sporo mniej znanych ciekawostek. Wybraliśmy dla was 5 szczególnie interesujących. Poznajcie je i ruszajcie w Tatry!

1/5 Gdzie w Tatrach spotkać świstaki?

Tatry to jedyne w Polsce miejsce z alpejskimi krajobrazami oraz fauną i florą. Tej unikalności byli świadomi ludzie już w XIX wieku i wcześnie zaczęto myśleć o ochronie tych terenów. Sejm Galicyjski w 1868 roku wydał awangardową jak na swoje czasy ustawę „względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwym Tatrom, świstaka i dzikich kóz”. Na świstaka polowano, gdyż jego sadło było powszechnie stosowane w medycynie ludowej – miało cudowne właściwości lecznicze. Utworzone później Towarzystwo Ochrony Tatr Polskich zaczęło zbiórkę pieniędzy na wykup Tatr z rąk prywatnych i utworzenie parku narodowego.

Gdzie dzisiaj spotkać świstaka w Tatrach? Żeby zobaczyć świstaka tatrzańskiego na własne oczy, trzeba ruszyć w wysokie góry! Jego siedliska nie występują poniżej 1300 metrów n.p.m.

Gdzie robić zdjęcia w Tatrach? Oto #instafriendly miejsca, które warto odwiedzić

2/5 Wąwóz Kraków i Smocza Jama 

Wąwóz Kraków – tak nazywa się jeden z najbardziej malowniczych fragmentów Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominający kanion. Nazwa wzięła się stąd, że poprzez pionowe ściany przypomina wąską krakowską ulicę. Ale jakby tego było mało – rozmaite części wąwozu nazywają się też: Rynek, Plac pod Ratuszem, Wawel, a nawet Kościół Mariacki.

Wysokie ściany wąwozu porośnięte są bujną roślinnością – mszakami i paprociami, a dno usłane kamieniami. Gdy pada na dnie tworzy się niewąski potoczek. 17 metrów ponad dnem wąwozu mieści się – też z krakowska – Smocza Jama, do której wespniemy się po drabinie, a potem po skałach, trzymając się łańcuchów. Przed wiekami wąwóz był odwiedzany przez poszukiwaczy złota, którzy pozostawili na jego ścianach charakterystyczne ślady.

Wąwóz Kraków
Tatrzański Park Narodowy – ciekawostki
Trzydniowiański Wierch
Trzydniowiański Wierch
Na górze: Wąwóz Kraków – jeden z najbardziej malowniczych fragmentów Tatrzańskiego Parku Narodowego, niżej: malowniczy Trzydniowiański Wierch w Tatrach Zachodnich

3/5 Malowniczy Trzydniowiański Wierch

Trzydniowiański Wierch to przepiękny szczyt w Tatrach Zachodnich, na którym krzyżują się dwa szlaki: zielony i czerwony. To mniej znana turystom atrakcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ma dwa wierzchołki, które opadają do trzech dolin. Widoki z Wierchu są dalekie, bo jego górne partie porastają tylko trawy i kępy borówek, które jesienią przebarwiają stoki na czerwono. Ze Trzydniowiańskiego Wierchu zobaczymy Mnichy Chochołowskie – rząd białych turni na zboczach Bobrowca.

Tatry latem? Sprawdź, co robić poza chodzeniem po górach!

4/5 Wodospad Siklawa – największy wodospad w Polsce

Kolejna ciekawostka przyrodnicza to największy wodospad w Polsce! Ma około 70 metrów wysokości i – w zależności od poziomu wód – spływa dwiema lub trzema strugami. Woda opada po Ścianie Stawiarskiej, która oddziela Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów. Uderza w skały z wielką silą i rozbija się na tysiące kropelek tworzących mgiełkę. Kiedy wędrujemy po Tatrach w upalne dni to postój przy Siklawie daje wielką ochłodę. Wodospad jest doskonale widoczny z zielonego szklaku, z którego lepiej nie zbaczać, bo skały otaczające to miejsce są bardzo śliskie!

Wodospad Siklawa – największy wodospad w Polsce
świstak tatrzański
Wodospad Siklawa Tatry
Tatry Polana Olczyska
Na górze: Wodospad Siklawa – największy wodospad w Polsce, niżej: polana w Dolinie Olczyskiej w Tatrach Zachodnich

5/5 Polana Olczyska – polana w Dolinie Olczyskiej w Tatrach Zachodnich

Polana Olczyska to bardzo ciekawe miejsce postojowe w drodze na Wielki Kopieniec. Dawniej była miejscem wypasu owiec i stało tu około 20 szałasów pasterskich – dzisiaj ostały się tylko trzy. To też miejsce, gdzie krzyżują się aż trzy szlaki turystyczne (m.in. na Nosal i do Kuźnic) i przy drewnianych stołach można się posilić przed dalszą wędrówką.

Polana kryje ciekawostkę – Wywierzysko Olczyskie, czyli największe w Tatrach źródło, wyrzucające około 700 litrów wody na sekundę! Woda jest tutaj krystaliczna i lodowata – nie przekracza 5 st.C. Żyje w niej wiele ciekawych gatunków zwierząt, m.in. studniczek tatrzański. To mały, biały skorupiaczek, który zamieszkuje głównie wody podziemne, z rzadka z nich wypływając. Ale kto wie, może będziemy mieć szczęście dojrzeć go w Wywierzysku.

Kochasz góry? Zobacz także: 8 najpiękniejszych górskich szlaków w Europie

Zdjęcia: Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco