werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Ojcowski Park Narodowy – najciekawsze trasy rowerowe

autor: Joanna Kornecka

Do tej niewielkiej uzdrowiskowej osady leżącej niespełna 20 km od Krakowa, zjeżdżali w XIX w. kuracjusze z całej Polski, żeby ukoić nerwy, pooddychać rześkim powietrzem i wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie Prądnika. I chociaż tej sanatoryjnej atmosfery dziś już w Ojcowie nie poczujesz (wojna zniszczyła uzdrowiskowy charakter miejscowości), to jednak Dolina Prądnika nadal zachwyca piękną przyrodą Ojcowskiego Parku Narodowego i unikatową architekturą zachowanych przedwojennych willi.

Zwiedzaj Dolinę Prądnika na dwóch kołach!

Ojcowski Park Narodowy jest nieduży, ale oferuje sporo atrakcji, również osobom, które lubią podróżować rowerem. Tym bardziej, że szlaków rowerowych w Dolinie Prądnika jest całkiem sporo.

Wiosna, lato, a także ciepła jesień to idealny czas na odkrywanie krajobrazowych atrakcji właśnie na dwóch kółkach. Już wjeżdżając do Ojcowskiego Parku Narodowego od strony Krakowa poczujesz zmianę klimatu – zapach zieleni i przyjemny chłód od wapiennych skał, z których Ojców słynie.

Brukowa kostka wygląda pięknie, ale niestety nie sprzyja rowerom – na szczęście to tylko krótki odcinek drogi, na której trzeba zachować ostrożność. Kończy się w okolicach Bramy Krakowskiej – najbardziej znanej atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Przebiega koło niej kilka szlaków turystycznych. Sam zdecyduj, który wybrać.

Trasy rowerowe dla amatorów łagodnej jazdy i pięknych widoków

To krótki szlak (ma ok. 5 km), jeśli więc nie chcesz się zmęczyć, a pooddychać świeżym powietrzem i nacieszyć oczy pięknymi pejzażami, nie zastanawiaj się. Po drodze zobaczysz Jaskinię Ciemną, jedną z najcenniejszych odkryć archeologicznych w Polsce, zamieszkiwaną 70 tyś. lat temu przez neandertalczyków. Po podziemnych korytarzach o dł. 209 metrów oprowadzi Cię przewodnik Ojcowskiego Parku Narodowego.

Spod jaskini radzimy udać się w stronę Kaplicy Na Wodzie. Tu, u podnóża skał zwanych Prałatkami, w miejscu dawnych łazienek zdrojowych Goplana, stoi drewniany zabytkowy kościółek z 1901 r., wzniesiony na betonowych fundamentach między dwoma brzegami Prądnika. Kapliczka z ażurową wieżyczką-sygnaturką wzniesiona jest w popularnym w Ojcowie tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskim, a jej wnętrze nawiązuje do modnego na początku XX w. stylu zakopiańskiego. Nie można przejechać obojętnie obok takiego klejnociku. 

zamek w pieskowej skale
maczuga herkulesa
brama krakowska ojcowski park narodowy
ojcowski park narodowy
Na zdjęciach: Zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska i trasa w Ojcowie

Dla specjalistów od dłuższych tras rowerowych

Jeśli masz kondycję proponujemy Ci udać się w kierunku Zamku w Pieskowej Skale. To już nieco dłuższa trasa, bo licząca ok. 14 km. Najpierw miniesz Grodzisko zamieszkiwane niegdyś przez pustelników. Tu, za barokowym kościółkiem p.w. Wniebowzięcia NMP, znajduje się pustelnia bł. Salomei, groty modlitewne zbudowane na wzór jaskiń oraz ciekawy obelisk wzniesiony w XVII w. na cześć zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem.

Jadąc dalej miniesz słynną Maczugę Herkulesa. Ta ukształtowana z wapieni skała ma 25 m wysokości i rzeczywiście wygląda jak maczuga górująca nad całą Dolina Prądnika. Stąd już niedaleko do Zamku w Pieskowej Skale. Czy wiesz, że zagrał on w wielu filmach, m.in. w Janosiku, Podróży za jeden uśmiech, czy w Ogniem i mieczem? Warto obejrzeć go choćby z zewnątrz. Gotycką bryłę przekształcono kolejno w renesansową rezydencję, a po potopie szwedzkim odbudowano jako siedzibę rodu Wielopolskich. Dziś jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.

Trasy rowerowe dla długodystansowców

Tym, którzy lubią adrenalinę i nie boją się wielogodzinnego kręcenia pedałami polecamy połączyć rowerową wycieczkę ze wspinaczka skałkową. Trasa w sumie ma ok. 60 km (radzimy rozłożyć ją na 2 dni) i wiedzie przez urocze Dolinki: Będkowską, Kobylańską, Sąspowską i Prądnika. Wyżłobione w białych, wapiennych skałach o ciekawych formach, pełnych jaskiń i grot – robią wrażenie na każdym odwiedzającym.

Na pierwszy rzut oka skałki wyglądają może niewinnie, ale to właśnie tutaj przebiegają najbardziej ekstremalne drogi wspinaczkowe w Polsce. Jeśli chcesz połączyć zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego z jazdą na rowerze i ze wspinaczką (oczywiście pod okiem profesjonalisty) wybierz tę opcję!

 

Zdjęcia: Shutterstock

 

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco