werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Polska: dokąd na krótką wycieczkę?

autor: Patrycja Fleiszer

Nieograniczona przestrzeń, wspaniałe krajobrazy, bogactwo fauny i flory, czyli wszystko to, czego potrzeba do regeneracji, a nie wiąże się z daleką wyprawą. Parki Narodowe, rezerwaty przyrody, jaskinie i stare zamki. A do tego szlaki piesze i rowerowe. Ruszajmy w Polskę!

Słowiński Park Narodowy

wydmy łeba
łeba wydmy
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, fot. Shutterstock

Nad Bałtykiem najlepiej odpoczywa się poza szczytowym sezonem turystycznym. Temperatura wody, co prawda, nie zachęca do kąpieli, ale pusta plaża do spaceru – jak najbardziej. Spokojny szum fal i wszechobecną ciszę mogą, co najwyżej zakłócić latające nad morzem mewy.

Podczas romantycznych spacerów i w chwilach zadumy możemy podziwiać piękno przyrody, którego główną atrakcją jest... piasek. A właściwie wydmy, na czele z najwyższą polską wydmą – Łączką, zwaną Łącką Górą – które poruszają się z pręskością 10 metrów rocznie, niszcząc wszystko, co stanie im na drodze i, tym samym, tworząc niespotykany krajobraz. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego możemy zwiedzać także zbudowaną w 1875 roku latarnię morską Czołpino.

Bory Tucholskie

park narodowy bory tucholskie
bory tucholskie
Bory Tucholskie, fot. Shutterstock

Rzeki, jeziora, torfowiska i nieprzemierzone bory sosnowe to oczywiście krajobraz Borów Tucholskich. Miejsce zachwyci spacerowiczów i rowerzystów ze względu na 76 km tras przebiegających przez lasy i wokół licznych jezior. 

Płynąc przez bory rzeka Brda to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych polskich spływów kajakowych, więc miłośnicy tego sportu na pewno będą zachwyceni. Na terenie Borów Tucholskich wydzielony został też Park Narodowy Bory Tucholskie, w którym znajduje się 21 jezior z jeziorem Ostrowitem na czele. Park zamieszkuje ponad 80 gatunków ptaków. W całych Borach Tucholskich znajduje się 25 dziewiczych rezerwatów uważanych za jedne z najpiękniejszych w Europie.

Jura Krakowsko-Częstochowska

zamek ogrodzieniec
Ruiny zamku w Ogrodzieńcu fot. Shutterstock

Rozległe przestrzenie, gęste lasy, niezwykle uformowane skały, a przede wszystkim największe w kraju skupisko średniowiecznych zamków, które umiłowali sobie także filmowcy. Jedną z warowni jest XIV wieczny Zamek Ogrodzieniec leżący na Szlaku Orlich Gniazd – jednej z najsłynniejszych polskich tras turystycznych.

Śląskie zamczysko pojawiło się w uwielbianym w Polsce serialu Netflixa, Wiedźmin, ale także w kilku polskich produkcjach, np. w Janosiku, czy Zemście. Innymi wartymi zobaczenia miejscami w okolicy są ruiny Zamku w Olsztynie pod Częstochową oraz Zamek w Bobolicach, w którym to podobono do dziś straszy pewna dama.

Góry Świętokrzyskie, Pasmo Chęcińskie

miedzianka
zamek checiny
Na zdjęciach: widok z Miedzianki; ruiny zamku w Chęcinach, fot. Shutterstock

Zwiedzanie okolicy można zacząć na ponad 20-kilometrowego trekkingu żółtym szlakiem turystycznym Wierna Rzeka - Bolmin - Chęciny. W Bolminie Zamek w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku był ważnym miejscem na ówczesnej mapie Polski. To stąd polskie wojska wyruszyły na wojnę z Krzyżakami. Dziś zamiast się zbroić, można podziwiać widoki z zamkowej baszty. 

Poza ruinami czekają na nas lasy, zalewy, a także górski szczyt Miedzianka zawdzięczający swoją nazwę występującym tam rud miedzi. Dawniej znajdowały się tu sztolnie miedzi, do których wejścia można zobaczyć do dzisiaj. Ze szczytu Miedzianki przy dobrej pogodzie macie szansę zobaczyć Tatry

Mapa

Zostań z nami

Bądź na bieżąco